Ufacık Sınırlara Sahip Dünyanın En Küçük 8 Ülkesi - Son Dakika

Ufacık Sınırlara Sahip Dünyanın En Küçük 8 Ülkesi

07.04.2017 10:42

Kugelmugel, Sealand ve Zakistan'ın ortak noktası hepsinin birer mikro-devlet olması. Kendi pasaportları ve para birimleriyle, ilan edilmiş prenslikler ve cumhuriyetler. Elbette hiçbiri resmi olarak tanınmıyor.

1
Akzivland
Akzivland
1971'de buldozerler İsrail'in kuzey sahillerindeki evini yıkmak için geldiğinde Eli Avivi tam zamanında yetişti ve durumu protesto etmek için 1971'de kendi devleti Akzivland'ı kurdu. Bir kamp ve müzeye sahip olan küçük mülk bugün turistik bir cazibe merkezi. Şansınız varsa Avivi pasaportunuzu damgalayacaktır.

2
Zakistan Cumhuriyeti
Zakistan Cumhuriyeti

New Yorklu sanatçı Zaq Landsberg, 11 yıl önce Utah'da iki ücra araziyi satın aldı ve Zakistan Cumhuriyeti'ni kurdu. ABD'den bağımsızlık ilan etti. Bu, “toprak mülkiyetinin ve egemenliğinin sınırlarını ne kadar zorlayabileceğini” görme amacını taşıyan bir sanat projesi. Su başlıca ihraç kalemi, milli hayvanı kalamar. Boş araziyi robot nöbetçiler koruyor ve insanlar ziyaret için sıraya giriyor.

3
Sealand Prensliği
Sealand Prensliği

Muhteşem bir okyanus manzarasına sahip bu mikro-devlet iki tenis kortu büyüklüğünde. Paddy Bates ve ailesi, İkinci Dünya Savaşı'nın Kuzey Denizi uçaksavar kalesi Roughs Towers'ı 1967'de ‘işgal' etti ve birkaç yıl sonra bağımsız bir devlet olarak ilan etti. İngiltere ile Fransa arasında yer alan, herhangi bir devlet tarafından tanınmayan Sealand'in yine de kendi bayrağı, para birimi var ve bugün Prens Michael tarafından yönetililiyor.

4
Kugelmugel Cumhuriyeti
Kugelmugel Cumhuriyeti

Viyana'nın ünlü Prater parkında bir çitle çevrili küre şeklindeki ev Avusturyalı sanatçı Edwin Lipburger tarafından inşa edilmiş. Kugelmugel'in internet sayfasına göre burası dünyanın en küçük devleti ve 650'den fazla vatandaşının “sergilere ücretsiz erişimi” var. Devletin sitesinde “Kugelmugel'de hoş karşılanırsınız” yazılı.

5
Molassia Cumhuriyeti
Molassia Cumhuriyeti

BM tarafından ne yazık ki dikkate alınmayan, kendini cumhuriyet ilan etmiş bir başka yer Nevada'daki Molassia. Başkanı ise Kevin Baugh. 2017'de 40. kuruluş yıldönümünü kutlayan ‘cumhuriyet' diğer bazı mikro-devletleri tanıyor. Kaliforniya'da ‘kolonileri' var ve 2009'da plastik alışveriş torbalarını yasaklama kararı aldı.

6
Christiania özgür kasabası
Christiania özgür kasabası

Danimarka hippileri için bir rüya gerçekleşmiş ve Christiania'nın 1971'de Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir askeri arazide oluşmasıyla belki de en bilinen mikro-devlet ortaya çıkmış. Tüm Avrupa'dan sanatçılar, idealistler ve toplumun dışında kalmışlar bölgeyi özerk ilan ettiler.

7
Uzupis
Uzupis

Uzupis Cumhuriyeti'ni 1997'de sanatçılar Litvanya'nın başkenti Vilnius'un yakınında kurdular. Diğer birçok mikro-devlet gibi kendi bayrağı, para birimi, başkanı, marşı ve anayasası var. Maddelerinden biri “herkesin benzersiz olma hakkı var” bir diğeri “mutsuz olma hakkı”. Bağımsızlık günü, şaka değil, 1 Nisan.

8
Forvik Egemen Devleti
Forvik Egemen Devleti
Yıllık 25 euroya “bir pasaport ve Forvik'in karından pay sahibi” olmanızı sağlayan üyelik başvurusunda bulunabilirsiniz. Stuart Hill, Shetland'daki Forvik adacığını bağımsız bir hükümdarlık olarak ilan etti. Forvik Gulde para birimini tasarladı ve parlamento (Ting) kurdu. İngiltere'nin kuzeyinde bulunan adacığın havası oldukça rüzgarlı ve yağmurlu.

YORUMLAR
500

Son Dakika Ufacık Sınırlara Sahip Dünyanın En Küçük 8 Ülkesi - Son Dakika


Advertisement