Ukrayna'da Kanlı Saldırı - Son Dakika

Ukrayna'da Kanlı Saldırı

24.01.2015 20:31

1
Ukrayna'nın güneyindeki Mariupol kentine yapılan roket saldırılarında 30 kişi öldü, 97 kişi yaralandı.

2
Kentin Vostoçniy semtinde bugün üç binaya ağır silah mermilerinin isabet etmesi sonucu daha önce en az 10 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı

3
Mariupol Belediye Meclisi Basın Sözcüsü Oleg Kalinin, yaptığı açıklamada, saldırıda ölenlerin sayının 30'a yükseldiğini, yaralı sayısının ise 97 olduğunu kaydetti. Kalinin, ölenlerin ikisinin, yaralıların ise beşinin çocuk olduğunu dile getirdi.

4
Açıklamaya göre, 500 bin nüfuslu Meriupol kentine düzenlenen son saldırıda birçok bina da yandı, araçlar kullanılamaz hale geldi.

5
Savunma Bakanı Stepan Poltorak da, yaptığı açıklamada, Mariupol'a saldırı düzenleyen ayrılıkçılara ait 4 adet çok namlulu roket sisteminin konuşlandığı noktaların belirlenerek imha edildiğini ifade etti.

6
Ukrayna hükümeti olaydan Rusya ve milis güçleri sorumlu tuttu. Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov, " Rus terörist gruplar tüm ateşkes anlaşmalarını ihlal etti

7
Rus ordusuna bağlı güçler saldırılarda yer alıyor" dedi. İddiaları reddeden Moskova yanlısı ayrılıkçı milisler ise Mariupol'a roket atışı yapmadıklarını savundu.

8
Ukrayna'nın doğusundaki milis güçlerin lideri Alexander Zakharchenko, Kiev ile daha fazla ateşkes yapmak istemediklerini belirterek, taarruza geçeceklerini açıklamıştı.

9
Bu arada Mariupol Belediyesi, kentte çıkan Ukrayna birliklerinin çekileceği söylentisini yalanladı ve askeri birliklerinin çarpışmaya hazır olduğunu duyurdu.

10
Rusya yanlısı güçlerin kalesi durumundaki Donetsk kentindeki havalimanı, aylar süren şiddetli çatışmaların merkezi haline geldi. Ajansın yayımladığı son fotoğraflarda havaalimanının harabeye döndüğü görülüyor.

11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

YORUMLAR
500

Son Dakika Ukrayna'da Kanlı Saldırı - Son Dakika


Advertisement