Son Dakika Haberleri: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Son İsteği Olan Yemek Neydi?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Son İsteği Olan Yemek Neydi?

2 gün önce

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hastalığı iyice ilerlemiştir, doktorlar enginar yemesinin iyi olacağını söylerler. Fakat sonbahar enginarın mevsimi olmadığı için bulunması zordur. Hatay'da taze enginar bulunabileceğini öğrenirler ve hemen sipariş verirler. Ama o enginar geldiğinde her şey için çok geçtir.

1
İşte Atatürk'ün vefatından önce istediği o yemek...
2
Dolmabahçe'de hasta yatağında uykusundan uyanan Mustafa Kemal, "Neden bana enginar yedirmiyorsunuz hala?" diye sorar. Hatay'dan gelmek üzere olduğunu söylerler. 10 Kasım'da saat 9'u 5 geçe ise Atatürk gözlerini hayata kapatır.
3
Enginar gelir. Ancak Atatürk, enginarı yiyemeden vefat etmiştir. Bazı kaynaklar Atatürk'ün enginarı daha önce hiç yemediğini iddia ediyor. Bu söylenti ise içinde çok fazla doğruluk barındırmıyor. Çünkü enginar, Ege ve Akdeniz mutfağının yaygın bir yiyeceği olmanın dışında Avrupa'da da bilinen ve yenilen bir sebzedir.
4
Mustafa Kemal iki yaşındayken 1883 yılında yayımlanmış Ayşe Fehriye Hanım'ın 'Ev Kadını' adlı popüler yemek kitabında enginarlı 11 tarif var. Bu nedenle Atatürk'ün enginarı bilmemesi mümkün görünmüyor.
5
Bırakın enginarı, Avrupa'da kuşkonmaz yiyip tadını seven Atatürk, tohumlarını getirtip Yalova'daki devlet çiftliğinde yetiştirmiştir. Haşlanmış kuşkonmaz sevdiği yemekler arasındadır.
6
"Ata'nın en sevdiği yemek nedir?" sorusunun cevabı ise; yağlı fasulye yani kuru fasulyedir. Öğrencilik yıllarında alıştığı ve vazgeçemediği bir yemektir. Öyle ki aşçılar her zaman kaynayan bir tencere kuru fasulye bulundururlardı.
7
Çünkü Atatürk, günün herhangi bir saatinde yağlı fasulye ve pilav isteyebilirdi. Gece geç saatte ve sabahları da iki yumurtalı peynirli omlet yerdi. Etli taze bamya sevdiği yemeklerdendi.
8
Mustafa Kemal'in sevdiği yemeklerden biri olan karnıyarığı ise pilavla karıştırarak yerdi. Selanik usulü ıspanaklı börek annesinin damakta kalan özel bir hatırasıdır. Masasında her zaman bulunan meze favaydı.
9
Leblebiyi sevdiği herkesçe bilinirdi. Hatta bazen mutfak çalışanlarını ziyarete gider, onlarla konuşur, cebinden çıkardığı leblebileri etrafını sarmış görevlilerin avuçlarına bırakırdı.
10
Yalnız başına yemek yemekten hoşlanmayan Mustafa Kemal Atatürk, sofrasının hep kalabalık olmasını isterdi. Genellikle az yer ve sofradan tok kalkmazdı. Müzik olsun isterdi ve zaman zaman saz heyetlerine kendisi de eşlik ederdi.
11
12

YORUMLAR (6)
  • Adınızı Yazın: Bir Türkiye Türkü olarak ulu önderimizi bu vesile ile tekrardan aniyoruz. Peki, bir müslüman olarak Hz Muhammed s.a.v.’in vefat ettigi tarihte de böyle etkinlikler yapiyor muyuz Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ramazan Karakaş: bir ölüm ancak bukadar acımasız olabilir MUSTAFA KEMAL ATATÜRK seni hep kalbimizde YAŞATACAĞİZ ulu Önder Mustafa Kemal atatürk mekanın cennet olsun seni hep sevicez ulu Önder Mustafa Kemal atatürk Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • ramazan Karakaş: Bir ölüm ancak bu kadar çok acımasız olabilir MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SENİ HEP KALBİMİZDE YAŞATACAĞİZ Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız


Diğer Galeriler

Kızını 9 Yaşına Kadar Emziren Anne: “Emzirmeyi Özleyeceğim” Aşiret Reisinden 24. Çocuğuna Dillere Destan Düğün: 250 Hindi, 1 Ton Pirinç Pişirildi! Arjantinli Ünlü Modelden Olay Yaratacak Messi İtirafı: Yatakta Ölü Gibiydi Dünyanın Ulaşılması En Zor Yeri! Sadece 300 Kişi Yaşıyor ve İlk Yerleşen 2 Yıl Dayanabildi Siena Fotoğrafçılık Ödüllerinde Ödül Alan Bu Görüntülere İnanamayacaksınız!