Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Son İsteği Olan Yemek Neydi? - Son Dakika

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Son İsteği Olan Yemek Neydi?

10.11.2018 12:21

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hastalığı iyice ilerlemiştir, doktorlar enginar yemesinin iyi olacağını söylerler. Fakat sonbahar enginarın mevsimi olmadığı için bulunması zordur. Hatay'da taze enginar bulunabileceğini öğrenirler ve hemen sipariş verirler. Ama o enginar geldiğinde her şey için çok geçtir.

1
İşte Atatürk'ün vefatından önce istediği o yemek...
2
Dolmabahçe'de hasta yatağında uykusundan uyanan Mustafa Kemal, "Neden bana enginar yedirmiyorsunuz hala?" diye sorar. Hatay'dan gelmek üzere olduğunu söylerler. 10 Kasım'da saat 9'u 5 geçe ise Atatürk gözlerini hayata kapatır.
3
Enginar gelir. Ancak Atatürk, enginarı yiyemeden vefat etmiştir. Bazı kaynaklar Atatürk'ün enginarı daha önce hiç yemediğini iddia ediyor. Bu söylenti ise içinde çok fazla doğruluk barındırmıyor. Çünkü enginar, Ege ve Akdeniz mutfağının yaygın bir yiyeceği olmanın dışında Avrupa'da da bilinen ve yenilen bir sebzedir.
4
5
6
7
8
9
Mustafa Kemal iki yaşındayken 1883 yılında yayımlanmış Ayşe Fehriye Hanım'ın 'Ev Kadını' adlı popüler yemek kitabında enginarlı 11 tarif var. Bu nedenle Atatürk'ün enginarı bilmemesi mümkün görünmüyor.
10
11
12
13
14

Son Dakika Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Son İsteği Olan Yemek Neydi? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement