Uluslararası Ajansların Seçtiği '2016 Yılının En Çarpıcı Fotoğrafları - Son Dakika

Uluslararası Ajansların Seçtiği '2016 Yılının En Çarpıcı Fotoğrafları

31.12.2016 08:06

1
Uluslararası haber ajansları, 2016'nın en çarpıcı fotoğraflarını belirledi. Türkiye'den de karelerin olduğu fotoğrafların ilki Brezilya'dan... Pernambuco eyaletinde yaşayan Solange Ferreira, Zika belirtileri gösteren mikrosefali hastası oğlu Jose Wesley'i bir kovanın içinde yıkarken… Ferreira, sürekli ağlayan oğlunun sadece su dolu kovaya koyulunca sakinleştiğini ve bu yöntemi hastanedeki bir hemşireden öğrendiğini belirtiyor.(Fotoğraf: Felipe Dana)

2
New York'taki bir vahşi yaşam parkında, Jimbo adlı devasa ayıyla oyun oynayan hayvan bakıcısı Jim Kowalczik. (Fotoğraf: Mike Groll)

3
Zika virüsü taşıyan aedes aegypti cinsi sivrisinekler:.. (Fotoğraf: Felipe Dana)

4
Pakistanlı köylülerin, sel felaketiyle yıkılan evlerinin dışındaki korku dolu bekleyişleri (Fotoğraf: Mohammad Sajjad)

5
Ege Denizi'ni geçerek Yunanistan'daki Midilli Adası'na varan bir grup mültecinin, gün batımında botta çekilmiş fotoğrafı... (Fotoğraf: Petros Giannakouris)

6
Terör örgütü DEAŞ'ın saldırı düzenlediği Musul'un güneyindeki Kayara bölgesinde, ateşe verilmiş alanı izleyen bir adam. (Fotoğraf: Yasin Akgül)

7
Yıllardır süren iç çatışmalara sahne olan Yemen'in başkenti Sana'daki bir hastanede görüntülenen Uday Faysal adlı bu bebek, fotoğraf çekildikten iki gün sonra, beslenme yetersizliğinden hayatını kaybetti. (Fotoğraf: Maad al-Zikry)

8
Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde eyalet meclisi önünde protesto yapan kamu görevlilerinden biri kameralara böyle yansıdı. (Fotoğraf: Yas Uyoshi Chiba)

9
Beyaz Rusya'da bir balık çiftliğinde çekilen bir kare... Balıkçının elinden kurtulmak için çırpınan bir balığın fotoğrafı. (Fotoğraf: Sergei Grits)

10
Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki yeni yıl kutlamalarında, Copacabana kumsalında atılan havai fişekler görsel bir şölen sundu. (Fotoğraf: Mauro Pimentel)

11
ABD'nin New York şehrinde bir polis memuru siyahi bir adamı öldürünce, halk tepkisini göstermek amacıyla sokaklara döküldü. Charlotte sokaklarını saran göstericiler, ABD polisi tarafından püskürtülmeye çalışırken yakalanmış bir görüntü. (Fotoğraf: Jeff Siner)

12
Türkiye'den Yunan adalarına ulaşan Suriyeli bir göçmen, çocuğuyla birlikte yağmurdan böyle korundu. (Fotoğraf: Petros Giannakouris)

13
Savaşta bacaklarını kaybeden dört Filistinli arkadaş (Fotoğraf: Hatem Moussa)

14
Londra'da 1666 yılında meydana gelen ‘Büyük Yangın', 2016'da yeniden canlandırıldı. Yangın sırasında gökyüzünde yükselen alevler, 120 metre boyunda bir heykel kullanılarak tasvir edildi. (Fotoğraf: Frank Augstein)

15
Brüksel'deki havalimanı saldırısında yaralanan iki kadının bu görüntüsü, kanlı eylem sonrası hafızalara kazınan karelerden biri oldu.(Fotoğraf: Ketevan Kardava)

16
Halep'teki bombalı saldırı sonrasında, bir binanın enkazından çıkarılan beş yaşındaki Ümran'ın kan ve toz içindeki korkulu bekleyişi uluslararası kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. (Fotoğraf: Halep Haber Merkezi)

17
Soyuz MS uzay aracının, yeni mürettebatını Uluslararası Uzay İstasyonu'na götürmek üzere roketini ateşlediği an (Fotoğraf: Dmitri Lovetsky)

18
İsrailli Arap çocuklar tarihi bir duvardan Akdeniz'e atlıyor. (Fotoğraf: Ariel Schalit)

19
Mısır'daki Giza Piramitleri'nde güneşin batışı. (Fotoğraf: Amr Nabil)

20
İspanya'da bu sene 26'ncısı düzenlenen İnsan Kulesi Yarışması'ndan ilginç bir fotoğraf (Fotoğraf: Emilio Morenatti)

21
İsviçre'deki bir üzüm bağında, alışılmışın dışındaki soğuk hava yüzünden üzümlerin zarar görmesini engellemek için yakılan ‘donmayı önleyici' mumlar. (Fotoğraf: Gian Ehrenzeller)

22
Hindistan'ın Kalküta şehrinde çöken bir üst geçidin fotoğrafı. (Fotoğraf: Bikas Das)

23
Kuzey Kore'de Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir etkinlikte yer alan askeri paraşütçünün, havai fişek gösterisi sırasında ortaya çıkan görüntüsü... (Fotoğraf: Wong Maye-E)

24
Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi Lideri Nigel Farage, İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkmasını böyle kutladı. (Fotoğraf: Matt Dunham)

25
Brezilya futbol takımı Chapecoense'yi taşıyan uçak Kolombiya'daki bir dağlık alana çakıldı. Olay yerine gelen kurtarma ekibi, uçak kazasında ölenlerin cansız bedenlerini taşırken çekilen bir görüntü. (Fotoğraf: Luis Benavides)

26
ABD'li sanatçı Spencer Tunick'in ‘Sea of Hull' adlı enstalasyonunda yer alan gönüllüler, çıplak ve maviye boyanmış bir şekilde böyle görüntülendi. (Fotoğraf: Jon Super)

27
Meksika'da sürücülere kısıtlama getirilmesini protesto eden bir taksi sürücüsü, polislerin sert müdahalesiyle karşılaştı. (Fotoğraf: Eduardo Verdugo)

28
Almanya'da otomobillerin teslimatının yapıldığı bir kulede Volkswagen markası, arabalarını medyaya tanıttı. (Fotoğraf: Markus Schreiber)

29
Güney Kore ordusuna bağlı merasim kıtasına mensup askerlerin, Silahlı Kuvvetler Günü'nü anma törenindeki görüntüsü. (Fotoğraf: Lee Jin-man)

30
Almanya'daki bir vahşi yaşam parkında birbiriyle kavga eden kırmızı geyikler... (Fotoğraf: Markus Schreiber)

31
Tokyo'daki bir moda ve tasarım sergisinde canlı bir model kullanılarak oluşturulan “Narsizm: Kamuflaj odası” adlı enstalasyon (Fotoğraf: Eugene Hoshiko)

32
Beyaz Rusya'da güneşin batışıyla gökyüzünde adeta bir renk cümbüşü oluşturan sığırcık sürüsü (Fotoğraf: Sergei Grits)

33
ABD'nin California eyaletinin Santa Monica kıyılarında gün ağarırken ortaya çıkan bir gökkuşağı (Fotoğraf: Reed Saxon)

34
ABD First Lady'si Michelle Obama'nın dünyadaki kız çocuklarının eğitim koşullarını geliştirmek için başlattığı küresel turun son ayağı olan İspanya ziyaretinde arabada çekilmiş bir kare. (Fotoğraf: Daniel Ochoa de Olza)

35
Şu an Filipinler Devlet Başkanı olan Rodrigo Duterte'nin seçim kampanyası sırasında yanağını sıkan bir taraftarı. (Fotoğraf: Bullit Marquez)

36
Almanya'da turna kuşlarının gün batımında göç ederken çekilmiş fotoğrafı. (Fotoğraf: Jens Meyer)

37
Londra'da düzenlenen askeri geçit töreninde Buckingham Sarayı'nın balkonundan halkı selamlayan İngiliz Kraliyet Ailesi. (Fotoğraf: Tim Ireland)

38
Paris Moda Haftası'nda gerçekleşen Chanel defilesinden bir kare. (Fotoğraf: Francois Mori)

39
Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyatları'nda güreş dalında yarışan Fransız Zelimkhan Khadjiev ve Japon Sohsuke Takatani. (Fotoğraf: Charlie Riedel)

40
41
42
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Akdeniz kıyılarında, çöplerin arasında oltayla balık avlamaya çalışan bir adam. (Fotoğraf: Hassan Ammar)

43
Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te, ormandaki bir alakarga, mısır tanelerini yakalamaya çalışıyor. (Fotoğraf: Sergei Grits)

44
Malezya'daki bir milli parkta koruma altına alınan Nuan Nuan adlı devasa panda... (Fotoğraf: Joshua Paul)

45
Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de hemşirelerce kovaya koyularak tartılan bir çocuk... BM'nin yaptığı tahminlere göre, 2.5 milyonluk Orta Afrika Cumhuriyeti'nin yaklaşık yarısı açlıkla mücadele ediyor. (Fotoğraf: Jerome Delay)

46

Baltık Denizi'ndeki bir kumsalda, şezlongların üzerinden gökyüzüne kanat çarpan martılar... (Fotoğraf: Michael Probst)

47
Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki "Kurtarıcı İsa" heykelinin ardında yükselen güneş. (Fotoğraf: Felipe Dana)

48
ABD'nin Louisville şehrindeki Muhammed Ali Merkezi'nde, ünlü boksörün ölüm ilanının yer aldığı postere bakan bir ziyaretçi. (Fotoğraf: David Goldman)

49
Rusya'nın in St.Petersburg şehrindeki Saray Meydanı'nda, İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan tankların yanından yürüyen insanlar... (Fotoğraf: Dmitri Lovetsky)

50
Las Vegas'ta, sanatçı Ugo Rondinone tarafından yapılan ‘Yedi Büyülü Dağ' eseri... (Fotoğraf: John Locher)

51
Almanya'da L401 otobanında kanola çiçek tarlalarının arasında yol alan bir araç. (Fotoğraf: Julian Stratenschulte)

52
ABD'deki başkanlık seçimi kampanyaları sırasında Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın ABD bayrağıyla poz verdiği an. (Fotoğraf: Paul Sancya)

53
Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarındaki Alabino bölgesinde düzenlenen bir uluslararası askeri yarışmaya katılan tank, arazide ilerlerken... (Fotoğraf: Vadim Savitsky)

54
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel'de düzenlenen AB zirvesinin ikinci gününde böyle görüntülendi. (Fotoğraf: Olivier Matthys)

55
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD'nin Seçilmiş Başkanı Donald Trump'ın öpüşürken resmedildiği grafitinin önünde öpüşen bir çift. (Fotoğraf: AP)

56
Yunanistan sınırında üzerinde ‘Sınırı geçmelerine izin verin' yazan bir çadıra gölgesi vuran mülteci çocuklar... (Fotoğraf: Gregorio Borgia)

57
Ekvador'un Pasifik Okyanusu kıyılarında meydana gelen depremde, yıkılan evinin yanında ağlayan bir kadının fotoğrafı... (Fotoğraf: Dolores Ochoa)

58
Almanya'nın Frankfurt şehrinde ayçiçeğine uçan bir arının fotoğrafı... (Fotoğraf: Michael Probst)

59
Tutucu bir Hıristiyan mezhebi olan Amişlerin, Pasifik Okyanusu'yla ilk teması. (Fotoğraf: Gregory Bull)

60
İngiltere'nin eski Başbakanı David Cameron'ın, eşi Samantha ve çocukları Nancy, Elwen, Florence ile birbirlerine sarıldığı an kameralara böyle yansıdı. (Fotoğraf: Kirsty Wigglesworth)

61
Yunanistan'ın başkenti Atina'daki bir lunaparkta salıncakta sallanarak güneşin batışını izleyen insanlar. (Fotoğraf: Petros Giannakouris)

62
İngiltere'nin başkenti Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nde ‘Sensational Butterflies' (Sansasyonel Kelebekler) sergisinde yer alan bir fotoğraf... (Fotoğraf: Kirsty Wigglesworth)

63
Fransa'nın güneyinde ‘Calais' göçmen kampında çıkan yangın sonrasında, insanlar çadırlarındaki eşyalarını kucaklayarak yangından böyle kaçtı. (Fotoğraf: Thibault Camus)

64
15 Temmuz'daki darbe girişimini izleyen günlerde, darbe karşıtları Taksim Meydanı'nda protesto gösterileri düzenledi. (Fotoğraf: Emrah Gurel)

65
Ocak ayında hayatını kaybeden efsanevi İngiliz şarkıcı David Bowie'yi anmak için bir araya gelen hayranları, ünlü sanatçının ressam Jimmy C. tarafından resmedilen duvar posteri önünde böyle toplandı. (Fotoğraf: Tim Ireland)

66
Uganda'daki heyecanlı seçmenler, oy pusulalarının yer aldığı kutuyu tutan Uganda polisinin etrafını sarınca ortaya bu görüntü çıktı. (Fotoğraf: Ben Curtis)

67
Meksikalı askerler, ‘El Chapo'(Bücür) lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'i yüksek güvenlikli hapishaneye götürürken… (Fotoğraf: Eduardo Verdugo)

68
ABD'deki bir eşcinsel kulübe yapılan saldırı sonrasında hayatını kaybeden onlarca insan, Orlando kentindeki Dr. P. Philips Merkezi'nde düzenlenen bir törenle anıldı. (Fotoğraf: Loren Elliott)

69
Haiti'yi vuran Matthew Kasırgası'nda ölen hamile bir kadının tabutunu taşıyan yerliler… (Fotoğraf: Dieu Nalio Chery)

70
Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havaalanı'nda terör örgütü DEAŞ'ın düzenlediği canlı bomba saldırısı sonrasında çekilen bgörüntü. (Fotoğraf: Michel Spingler)

71
Yunanistan sınırını geçmeye çalışan yüzlerce Suriyeli ve Iraklı göçmeni sınırdan uzaklaştırmak için Makedonya polisinin biber gazı sıktığı an böyle görüntülendi. (Fotoğraf: Louisa Goulimaki)

72
Brezilya'nın Pernambuco eyaletinde, Daniele Ferreira dos Santos adlı bir kadın, mikrosefali hastalığıyla doğan oğlunu kucağında taşırken… (Fotoğraf: Felipe Dana)

73
Fransa'nın kuzeyinde yer alan Calais kentindeki mülteci kampının havadan çekilmiş görüntüsü... (Fotoğraf: Thibault Camus)

74
Paris Moda Haftası'nda Jean-Paul Gaultier Haute Couture Sonbahar-Kış kreasyonunun görücüye sunulduğu defileden bir kare. (Fotoğraf: Thibault Camus)

75
New York'un Chelsea semtindeki bombalı saldırıları gerçekleştirdiğinden şüphelenilen Ahmad Khan Rahami, ABD polisiyle silahlı çatışmaya girdi ve gözaltına alındı. (Fotoğraf: Ed Murray)

76
Gazze'deki Filistinli gençlerin, atılan bombanın etkisiyle harabeye dönen bir binanın önünde çekilmiş ilginç görüntüsü. (Fotoğraf: Moh Ammed Abed)

77
Cinsel taciz suçlamalarıyla gündeme gelen ABD'li ünlü aktör ve komedyen Bill Cosby... (Fotoğraf: Mel Evans)

78
Almanya'da çarpışan iki trenin olduğu bölgeye kurtarma ekipleri müdahale ederken havadan yakalanmış bir görüntü... (Fotoğraf: Matthias Schrader)

79
Ekvador'da eşyalarını kamyona yükleyen bir aile, şiddetli deprem sonrasında çatlayan otobanda yol almaya çalışıyor… (Fotoğraf: Dolores Ochoa)

80
Dini tören sırasında tökezleyerek düşmek üzere olan Papa Françesko'ya Vatikan Tören Amiri Guido Marini yardım ederken... (Fotoğraf: Gregorio Borgia)

81
Orlando kentindeki eşcinsel kulübe düzenlenen kanlı saldırı sonrasında, ABD polisi kurbanların endişeli ailelerini olay yerinden uzak tutmaya çalışırken... (Fotoğraf: Phelan M. Ebenhack)

82
ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, Arjantin'deki davette dansçılarla tango yaparken… (Fotoğraf: Pablo Martinez Monsivais)

83
ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump, seçim kampanyaları sırasında Başkan Yardımcısı Adayı olarak açıkladığı Mike Pence ile böyle görüntülendi. (Fotoğraf: Mary Altaffer)

84
ABD'nin California eyaletinde yangın sonrasında küle dönen ağaçlar... (Fotoğraf: Noah Berger)

85
Kenya'da göstericileri göz yaşartıcı gaz ile uzaklaştırmaya çalışan polis... (Fotoğraf: Ben Curtis)

86
ABD Başkanı Barack Obama, Demokrat Partili Başkan Adayı Hillary Clinton'a sarılırken... (Fotoğraf: Carolyn Kaster)

87
Dünyaca ünlü ampute atlet Oscar Pistorius, sevgilisi Reeva Steenkamp'ı öldürmekten yargılandığı davada, kız arkadaşını hırsız sandığı için vurduğunu kanıtlamaya çalıştı. Güney Afrikalı atlet, duruşmalardan birinde, protez bacakları olmadan ne kadar zorlandığını göstermek için protezleri olmadan mahkeme salonunda yürüdü. Oldukça zorlandığı görülen Pistorius, yürürken gözyaşlarını tutamadı. Pistorius yürürken Steenkamp'ın babası da onu izledi. (Fotoğraf: Siphiwe Sibeko)

88
Louisiana eyaletinin başkenti Baton Rouge'daki gösteriler sırasında protestocularla polisin çatışmasını engellemeye çalışan bir adam böyle görüntülendi. (FotoğrafÇ: Max Becherer)

89
Kenya'nın başkenti Nairobi'de polis, güvenlik güçlerinden kaçarken takılıp düşen bir protestocuyu defalarca tekmeliyor.(Fotoğraf: Ben Curtis)

90
Brüksel'deki terör saldırılarının ardından gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşundan bir kare... (Fotoğraf: Martin Meissner)

Son Dakika Uluslararası Ajansların Seçtiği '2016 Yılının En Çarpıcı Fotoğrafları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement