Ünlü Markaların Logolarındaki Sırlar - Son Dakika

Ünlü Markaların Logolarındaki Sırlar

28.03.2013 11:00

1
Ünlü markaların logoları onları gördüğümüz anda bize ürünü tanıtacak jenerik bir görsel haline gelmişler. Ama o logolardaki simge ve şablonlar o kadar da 'maksat bir logo olsun' mantığıyla yapılmamış. İşte ünlü markaların logolarındaki sırlar;
2
Forkwire: Bu logo online gıda dağıtım hizmeti veren bir şirkete ait. Çevrimiçi logosunun çatala dolanmış şekli ise logonun akılda kalmasını sağlıyor.
3
The Big Ten: Üniversitelilere yönelik 11 adet üniversiteye konferans düzenleyen firma kendi logolarını değiştirmek istemiyorlar. Bunu da logolarında 11 rakamı gizleyerek yapıyorlar.
4
amazon.com: Logosundaki soldan sağa gelen gülümseme işaretiyle hem amazon.com a'dan z'ye herşeyi getirir anlamı ifade ediyor hem de müşterinin yüz ifadesini yansıtmaya çalışıyor.
5
Elettro Domestici: Ev Aletleri'nin logosu ise hem priz şeklinde hem de firmanın baş harfleri olan E ve D negatif alan oluşturularak ifade edilmiş.
6
Elle Hive: Bir traktör firmasının baş harfleri olan E ve H harfleriyle oluşturulmuş traktör şekine sahip logo.
7
HeartBeast: Bu logoda iki müzik notasının birleştirilmesiyle tam ortada oluşturulmuş kalp şekli ile 'Müzik Aşk'tır teması işlenmekte.
8
FedEx: 'E' ile 'X' harfleri arasındaki ok işaretleri hızı, kurye güvenirliğini temsil ediyor.
9
Galeries Lafayette: Paris'teki ünlü giyim markası Galeries Lafayette 't' harfleri Eyfel Kulesi'ni göstererek bulundukları yere vurgu yapıyor.
10
ZIP: Markası için yapılan logoda sıkıştırmayı ön plana çıkarmak için 'I' harfin birbirine bağlama şeklinde kullanılmış.
11
Budapeşte'de mimarlık merkezi logosu. Labirente benziyor ama içindeki beyazlıklarla şirket isminin harfleri yerleştirilmiş.
12
Yoga Australia: İlk bakışta yoga yapan bir genç kız figürü görünüyor. Dikkatlice bakıldığında ise Avustralya haritası farkediliyor.
13
VIA Rail Canada: Bu logoda iki trenin karşılıklı gidiş gelişini harflerle simgelemiş. Ortadaki 'I' harfi de yolun gidiş-dönüş kısımlarının ayrımını gösteriyor.
14
Toblerone: Alp dağlarını simgeleyen resimde, bir ayı figürü görünüyor. Böylelikle ilk kez İsviçre'nin Bern kentinde üretilen bu çikolatanın kökenine işaret ediliyor. Bern kentinin simgesi de bir ayı figürüdür.
15
MoSleep: Logosundaki 'M' harfi yatak başlığı olarak gösterilerek uyku problemleriyle ilgili mesaj verilmeye çalışılıyor.
16
Pakuy: Bir ambalaj şirketi ve ambalaj kağıtlarıyla 'P' harfini oluşturarak logo oluşturmuş.
17
Coca Cola: Coca Colanın mucidi Dr. Pembertonun ortağı ve aynı zamanda muhsebecisi Frank Robinson, iki C harfinin mükemmel bir estetik yaratacağını düşündü ve kendi el yazısıyla Coca Colanın bugüne kadar değişmeden gelen logosunu yarattı. Coca Cola isminin Latince 'serin ve tatlı' anlamına geldiği tahmin ediliyor.

Son Dakika Ünlü Markaların Logolarındaki Sırlar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement