Ünlü Mimar Foster'ın Megayatı Görenleri Şaşırttı - Son Dakika

Ünlü Mimar Foster'ın Megayatı Görenleri Şaşırttı

28.09.2010 16:33

1
Dünyaca ünlü İngiliz mimar Lord Norman Foster'ın dizayn ettiği ve ilk tatiline çıktığı uzay gemisini andıran 41 metre uzunluğundaki ''Ocean Pearl' isimli süper megayat Muğla´nın Bodrum İlçesi´ne geldi.
2
Bu yıl denize inen ve tasarımını kendisinin yaptığı yat ile tatile çıkan Norman Foster ve eşi Elena Ochoa´nın bir hafta Gökova koylarını gezdikten sonra Rodos adasına geçeceği öğrenildi.

3
İngilizlerin dünyaca ünlü mimarı 75 yaşındaki Lord Norman Foster'ın tasarımını kendisinin yaptığı ve İtalya´da Rodriquez Cantieri Navali Yacht Plus tarsanesinde inşaa edildikten sonra Mart ayında denize indirilen 41 metre uzunluğunda ve yaklaşık 90 milyon Euro değerindeki İngiliz bayraklı Douglas limanına kayıtlı ''Ocean Pearl' isimli uzay gemisini andıran lüks megayatı Bodrum´da görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi.
4
Gri renkte olan ve ilginç tasarımıyla dikkat çeken ''Ocean Pearl' Bodrum´un Yalı Beldesi´ndeki Kızılağaç koyuna demirledi. 7 kişilik mürettabatın görev yaptığı yatla Gökova koylarını dolaşacak olan Foster ve eşi Elena Ochoa´ın, Rodos ve Girit adalarına da uğradıktan sonra İtalya'ya döneceği belirtildi.

5
Yapımı sekiz yıl süren ve 25 mil hız yapabilen megayatta, lüks otel odalarının konforunu aratmayan 6 suit kabin, yüzme havuzu, sinema, sauna, mini denizaltı ve su sporları araçları bulunuyor.
6
1935 yılında doğan ve Foster & Partners isimli şirketi ile New York'un yeni ikiz kulelerinden yeni Wembley stadyumuna, Kazakistan'daki Barış ve Uzlaşı sarayından (Bir Türk şirketiyle ortak proje), Hong Kong ve Londra havaalanlarına kadar yüzlerce önemli projeye imza atan Foster, mimarlığın Oscar´ı sayılan Pritzker ödülünü iki kez kazandı. Foster´ın Londra, Berlin ve Singapur ofislerinde 500´den fazla çalışanı bulunuyor.
7
8
9
10
11
12
13
14
15

Son Dakika Ünlü Mimar Foster'ın Megayatı Görenleri Şaşırttı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement