Ünlülere Göre Peygamberimiz - Son Dakika

Ünlülere Göre Peygamberimiz

21.04.2011 08:38

1
Diyanet İşleri Başkanlığı Kutlu Doğum Haftası nedeniyle ünlülerle söyleşi yaptı. Ünlüler merhamet duygusu ve Hz Muhammed (SAV) üzerine bakın neler söyledi...
2
UĞUR IŞILAK: Peygamberimiz, Ashabını toplamış bir gün, her peygambere makul bir dua hakkı verildiğini söylemiş ve bütün peygamberler bu makul ve makbul olan duayı acele ettikleri için dünyada kullandıklarını ifade etmiş. Ben kullanmayacağım. Öbür tarafa sakladım ümmetime şefaat edebilmek için buyurmuş.
3
Burada ondaki merhamet duygusunun ne kadar büyük olduğunu görüyoruz işte. Biz çok şanslı bir ümmetiz ama bu kadar şanslı bu kadar bahtiyar bir ümmet olmamamıza rağmen çok bahtiyar değiliz.
4
SABAHAT AKKİRAZ: Peygamberi düşünmek ya da yanımızda olduğunu düşünmek… O bir güneş. Ona yanmadan yakın olmak.... Dilimiz lal olurdu herhalde. Efendimizin ailesine davranışıma bakınız. Eşlerine, Hatice anama, kızı Fatıma anama, torunu Zeynep anama bakınız.
5
Onları abalarının altına alıp ne kadar sevgi ve merhamet göstermiştir. Savaştaki esirlere, hatta devesine dahi davranışına bakınız… Bugünün dünyası için ne kadar değerli ve kıymetli özellikler. O bizim örneğimizdir. Ona eğer bir şey sormam gerekseydi, sorabilseydim, o cesareti gösterebilseydim ailemize yapılan haksızlığa karşı ulu divanda siz merhamet eder miydiniz diye sorardım.
6
Prof. Dr. ÜMİT MERİÇ: Zannediyorum ki Rabbü'l-âleminin şefkatinin yüzü suyu hürmetine her şey yaratıldı ve her şey onun şefkati sayesinde devam ediyor. Ülkemiz bir deprem kuşağı üzerinde olmasına rağmen Japonya kadar her an zelzele tehlikesini ense kökünde hissetmeyen bir toprakta yaşıyoruz çok şükür.
7
Rabbü'l-âleminin peygambere olan şefkati ve merhametiyle kainat gark edildi. Dolayısıyla Allah'ın sevgilisi hepimizin de sevgilisi olan peygamberimizin sanki her an huzurundaymışız, bizimle berabermiş gibi davranışlarını örnek alarak onun izinde yürümek zannediyorum ki en hoş tavır olacaktır İslâmî açıdan. Hz. Peygamber benim kalbimin içinde.
8
KENAN IŞIK: Dünyadaki varoluşumuz üzerine iki satır laf edersek birçok sıkıntımızı gideririz. Batı'da bunun karşılığında psikoterapistler var. Merhamet sadece bunlarla alakalı bir duygu değil aslında. Vicdan vardır, şefkat vardır hoşgörü vardır, affedicilik vardır. Ve affetmek… Çok önemli bir şey. Cenab-ı Allah'tan da affedilmeyi isteriz. Sihirli bir şeydir affetmek, mağfiret dileriz Allahtan.

9
Peygamber Efendimiz hayatımızda bir rol model olmalıdır. Bu zaten böyledir ama bazen bunun ifratı da oluyor. Uhud ya da Hendek Savaşı savaşında dişi kırılmıştı peygamberin. Yani insanlar dişlerini kırarlar onun çektiği acıyı hissetmek için. Bu bir ifrattır benim için. Peygamberimiz, elbette örnek şahsiyettir benim için.
10
NİHAL BENGİSU KARACA: Peygamberimiz diyince ilk aklıma gelen hani bir fantezi vardır ya şu an aranızda olsaydı, çıkıp kendi kültürü ve kimliğiyle ve bilinciyle gelseydi ne hissederdiniz diye! Herhalde çok derin bir utanç hissederdik. Sevgi, selam, şefaat hissinin ötesinde utanç hissi sürekli benim ya da bizim yakamızı bırakmayan bir şey olurdu. Çünkü hiçbir şeyi, düşünce ya da eylem bazında olsun, onun rızası doğrultusunda yapmıyoruz. Çok küçük şeylerde onun rızasını gözetir gibi yapıyoruz.
11
İşte yemeğe oturduğumuzda sağ elle yiyelim veya giysilerimize kıyafetlerimizde dönemin kültürel artı kiplerini taşıyalım. İsminden bahsedelim. Ama onun sünneti içinden çıkarıp yaptığımız şey çoğunlukla kendi iktidarımızı, güç alanlarımızı tahkim edecek zaaflarımıza meşruiyet kazandıracak şeyler oluyor maalesef.
12
DENİZ ARCAK: Bir şey duymuştum, hoşuma gitmişti. Selam gönderdiğiniz zaman cevap verirmiş. Bu benim için çok heyecanlı ve zevkli bir şey. Yaratılmış her şeyde onun nurunun olduğunu öğrenmiştim. Baktığımız her ışıkta o var. Zaten Allah için merkezde olan birisi doğal olarak benim içinde merkezdedir inşallah. Merhamet duygusu zaten kitabımız öyle başlıyor. Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Mesela Japonya kayıyor. Dünyanın ekseni, her şey kayıyor bugünlerde.
13
Öyle bir güce emanetiz ki aslında endişe edilecek bir şey yok. Merhamet aslında telaşlı bir duygu değil bu anlamda. Zaten "eller yukarı"yı becerdiğimiz zaman yani teslim olmayı becerdiğimiz anda işi becermiş olacağız. Ama dediğim gibi zaten hepimiz ona emanetiz ve onun kucağında merhametle oturuyoruz. Bize ne kadar nasip olduysa da onu yaşamaya gayret ediyoruz.
14
BEŞİR AYVAZOĞLU: Hz. Peygamber bizim peygamberimiz olarak her an hayatımızın içindedir. Onun anılmadığı bir an düşünülemez. Onun getirdiği ilâhî mesajlar evrensel bir nitelik taşımaktır. O mesajları iyi okumak gerekir. O mesajın özünü yakalayarak tüm dünyaya hitap etmek gerekir. Bunun için geleneksel yorumları çok iyi bilmekle beraber içinde yaşadığımız çağın şartlarını iyi okuyarak içinde bulunduğumuz çağa hitap etmek gerektiğini düşünüyorum.
15
Tüm varlığa tecmil edilmesi gereken bir ilke olduğunu belirtmek gerekir. Merhamet bir dilenciye sadaka vermek gibi algılanıyor. Aslında mesele bu değil. Merhamet kavramı o kadar geniş ve kullanışlı bir kavram ki… Mesela çevrecilik meselesini bununla temellendirmek, tamamen İslâmî kaynaklı ilkeler bulmak mümkündür.

16
HAKAN ŞÜKÜR: Öncelikle Efendimize sonsuz selâm olsun. Öncelikle Allah'ın Resûlü bir insan ve insanlığa örnek olmuş. Yaşadıklarıyla insanlığa çok farklı duygular tattırmış. Bugün bile dünyada yüz yirmi dört bin peygamber arasında her zaman çok anılar ve büyük övgüler alan biri ve bizler de bütün eksikliklerimizle onun peşinden gitmeye çalışan kullarız. Bir insan olarak baktığımızda onun yaşadıklarının mahlûkata karşı duyduğu merhamette çok iyi bir temsil olduğunu düşünüyorum.
17
Devamlı kendisini alıp onun o yaptıklarını yapmaya çalışıyoruz. Tabiî bu anlamada zaman zaman zorluklar da yaşıyoruz, bütün bu güzellikleri ve merhametli olmanın gerekliliğini anlatmaya çalışırken. Merhametten yoksun insanlar bizim bu duygularımızı zaman zaman kötüye kullanıyorlar. Kullanacaklar da ama bu da bizim bir sınavımız olsa gerek. Zorlukları yaşarken bunun karşısında bir şey olmalı ki biz de bu sınavdan alacağımız notu, hareket ve davranışlarımızla belirleyelim.
18
SİNAN ALBAYRAK: Merhamet hep sorguladığım bir mevzu. Merhamet bence geri dönüp bakabilmektir, geçip gitmek değil. Gözyaşı dökemiyorsan bile bir mendil uzatabilmektir. Eğitim bilginin insana ulaştırılmasıdır. Bilgi ne kadar çoğalırsa algıda o kadar açılır. Eğitimle birlikte dünyaya bakışımız daha genişler o zaman belki de acı çeken o insanı daha iyi duyabiliriz. Merhamet eğitimi yapılmalıdır.

19
Peygamberimiz her daim içimizde ve zikrimizdedir. Allahu Ekber demenin yanında her daim zikrimizle anılması gerekendir. Peygamber Efendimiz gördüğümüz her güzellikle her çirkinlikle birlikte onun bakışıyla ve onun yorumuyla bizde şekillenendir.
20
PROF. DR. NEVZAT TARHAN: Hz. Peygamber'in hayatında merhametle ilgili iki önemli hadis bununla bağlantılı diye düşünüyorum. Kıyamet yaklaşınca gençlere şeytan musallat olacaktır., buyuruyor. "Bunu nasıl anlarız" diye sorduklarında, "Hayâ ve merhamet eksikliğinden anlarsınız." diyor. Üçdefa sorulduğunda üçünde de aynı cevabı veriyor. Burada haya ve merhamet eksikliği derken hayada bir sorumluluk duygusu, bir yüz kızarıklığı var. Değerlerin gençlerde bazı ahlâkî normların zayıflaması anlaşılıyor.
21
Diğeri de merhamet azalması olarak anlaşılıyor. Merhametin azalması şiddeti doğuruyot. Günümüzde toplumda bütün yasaklara rağmen şiddet artıyorsa, aile içerisinde şiddet artıyorsa, canlı hayvanlara karşı çocuklara karşı kadına karşı şiddet artıyorsa bunun arkasında merhamet eksikliği vardır. Bu nedenle şiddete karşı insan itirazı varsa sonuçla uğraşmak yerine sebebi bulup düzeltmek gerekir; sebep de merhamet duygusunun ve değerinin zayıflamasıdır.

22
NURİYE AKMAN: Peygamber Efendimizden merhamet örneği, hayatından kesitler söylemek çok kolay. Mesela namaz kılarken bir kediyi bile incitmemesi… Yani o bizim sistemin nasıl işlediğini anlamamıza yetmiyor. Hiçbir zaman ben verdim demiyordu. Tamamen kendini ortadan çıkardığı için merhamet otamatik olarak onda parlıyordu. Yani bu nasıl içselleştirilir? İmanın şartını altı, İslâm'ın şartını beşle sınırlamakla olmaz bu iş.
23
Kuran-ı Kerim o gözle okunabilse her bir ayetin içerisinden bizim beş altı belki otuz iki ile sınırladığımız o şartların sonsuz olduğunu görürsün. Görünür rahman tecellisinin en görünürü Peygamber Efendimiz. O her an senin yanındaymış gibi düşünmediğin sürece senden yine hiçbir şey zuhur etmez kendini kandırmış olursun. Bunu hissetsen sen çocuğuna tokat atabilir misin? Küfürlü kelime kullanabilir misin? Kendi hakkın için şahin kesilirken başkasının hakkı için bir şey yapabilir misin? Yapamazsın.
24
İKBAL GÜRPINAR: Merhamet Yaratan'a inanmaktır, yaratandır. Bir annenin çocuğuna duyduğu merhamet Allah'ın merhametinin yüzde birini ancak temsil edermiş. Biz yüzde birinde bile içimiz titreyerek seviyorsak, Yaratan'ın bizi nasıl sevdiğini düşünmektir. Yani merhamet edeceğiz ki bize merhamet edilsin.

25
Gün içinde eğer birisiyle konuşmuyorsam mutlaka içimden salât u selâm okuyorumdur, ayetü'l-kürsi, nas, felak okuyorumdur. Bu bizi hem günahlardan koruyor, ağzımızın kötü şeyler söylemesinden koruyor. Peygamber Efendimiz olmasaydı bizde olmazdık ki, onun hürmetine bütün alem yaratıldığına göre onu unutmak ne mümkün. Merhamet, baktığım gördüğüm yerde peygamberimi görebilmektir.
26
PROF. DR. MEHMET ALTAN: Merhamet benim hayatımda sadece ufak bir yerde durmuyor. Merhamet hayatın kendi akışı içinde şu veya bu şekilde zor durumda olan birisinin o zor durumu aşması anlamına geliyor benim için. Bu hayatın her alanında olabilir. Karşısındakini anlayan insan onun sıkıntısına çare bulabilir. İnsanlar egoizmden uzaklaşırsa diğerine kulak verirse, diğerini anlamaya çalışırsa bunun ben bir ortaklaşa merhamet doğurabileceğini düşünüyorum.
27
Belki tam kelimeyle merhameti öğretmek değil ama karşısındakini anlamak üzerine bir eğitim verilebilir. Yani güçsüz insan yakınır, güçlü de bir şekilde işleri çözmeye çalışır o anda. Bu durumda en sağlıklı çözüm empati yapmak birbirini anlayabilmektir. İnsanlar birbirlerini anlarlarsa dayanışma ortaya çıkar ve o sıradaki zor durumun aşılmasını sağlar.
28
AHMET TAŞGETİREN: Merhamet ölçülerin özüdür. Merhameti tüm ölçülerin özüne koymak gerek. İnsanlara karşı ilişkide, canlı ve cansızlara karşı ilişkilerde hatta evet cansızları da kapsayan bir ilişki tarzı. Rahman Kuran'ı öğretti. Rahman beyanı öğretti. Rahman ölçüyü koydu. Ölçünün özüne de merhamet ölçüsünü koydu. Allahu Teâlâ'nın başka sıfatları da var Kahhar sıfatı var, Müntakim sıfatı var Cabbar sıfatı var ama ölçüyü bunlar koydu demiyor Kuran'da, Rahman koydu, diyor.

29
Birkaç yazı yazdım. "Tut onun elinden" diye "Onun izine bas", "Onunla birlikte ol" "Onun merhametini kuşan" isimleriyle. Yani bizim asli işlerimizden biri onunla aynileşmek diye düşünüyorum. Onunla birliktelik duygusu yaşamak. Tasavvufta buna fenafirresul diyorlar. Onun yaşamı yaşadığı zamanda bitmedi. Onu devam ettiğine göre onun elinde tutmak, birliktelik hassasiyeti devam etmeli diye düşünüyorum.
30
YAVUZ BAHADIROĞLU: Merhamet rahmetten doğar. Bu itibarla ilâhi bir kavramdır merhamet. Vicdanın kalple bütünleşmesinden doğar. Allah'tan gelen sevginin özümsenmesinden ve insana yayılmasından meydana gelir. Bu bağlamda düşündüğümüz zaman peygamberimizin sevgiyle bütünlenmiş merhameti sadece Müslümanların değil bütün insanlığın özümsemesi gereken evrensel bir mesaj içeriyor.
31
Beni çok fazla etkileyen davranışlarından biri mesela çocuğun kuşu ölüyor peygamberimiz taziye ziyaretine gidiyor. Bu çok ince bu çok insanî âdeta insan olmamın ne anlama geldiğini öğreten bir duygunun ürünü. Efendimiz çirkinliklerin içerisinde güzellikleri arayan bir insandır. Çirkinliğin içerisinde güzelliği bulmak peygamber bakışıdır. Biz tam tersini yapıyoruz, sonra da Don Kişot gibi savruluyoruz. Gülden Muhammed'e Muhammed'den Allah'a gidilir.
32
SADIK YALSIZUÇANLAR: Merhamet hesapsız kitapsız herkesi ve herkesi sevmektir. Merhamet deyince ben insanın kendisinden çok, ötekini öncelemesi ve en değerli varlığını tasadduk etmesini anlıyorum. Bizatihi belki kendisini tasadduk etmesini. Başkası için tutkularından vazgeçmesini yani ne kendine ne ötekine acı vermeden yaşamanın yolunu bulmasını. Bu anlamda Peygamberimizin bir rahmet peygamberi olduğunu, bütün âlemin de kendi vücudunda kendi varlığında saklı olduğunu düşünüyorum.
33
Peygamberimizin biliyorsunuz yağmur yağınca gidip altında ıslandığıyla ilgili bir aktarım var. Onun biatı tazedir, diyor. Yağmur rahmet olarak nitelendirilir ve yağmur günahkârın da günahsızın da, masumun da, inançlının da inançsızın da, zalimin de adilin de üstüne eşit yağar. Rahmetin rahman sıfatından gelen rahmetin böyle bir özelliği var. Peygamberimizin de bu rahmet sözünün hakikatini kendi yaşamında tahhakkuk ettirdiğine ilişkin bir kanaatimiz var.
34
AYŞE KARA: Peygamberimiz olmasa , onun erdemlerini güzelliklerini tanımasak herhalde tutunamazdık. O biz tekrar tekrar yaşama sevinci veriyor ve bize ümit yolluyor. Evet kendimi şanslı sayıyorum onu birazcık tanıyabildiğim ve onun ümmeti olduğum için.

35
Benim aklıma peygamber deyince ilk gelen âlemlere rahmet olarak gönderilişi geliyor. Onu tanımla, yolunu tanımla denilse bana önce merhamet kavramı gelir aklıma … Merhameti, emniyet, zarafet ve nezaket ve adaleti. Bunların hepsinin merhametle ilgili olduklarını, merhametin bu kelimelerin hepsini kuşattığını düşünüyorum. Temelde aklımıza ilk gelen onun âlemlere rahmet oluşu. Sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım, diyor ya...
36
ERTUĞRUL ERKİŞİ: Merhamet insanlığın olmazsa olmazı. Yani o olmazsa insanlar birbirine sevgiyle, muhabbetle yaklaşabilir. Nasıl insanlar birbirini sevebilir? Efendimizin geldiği zamanda insanların unutmuş olması, onlar merhameti unutmuşlardı. O geldi ve bütün insanların dünya, dünyanın gönlüne bir bahar girdi. Kendi nisan yağmuru gibi geldi ve her yer yeşillendi. Bugün de doğrusu onun o güzelliklerini unuttuk ve insanlığımızı da unuttuk.
37
Peygamberimiz demek yaşamın ta kendisi, hayat demek. Yani onun gibi yaşanıldığı zaman zaten hayat güzelleşiyor. Dünya güzelleşiyor. İnsanlar birbirine daha bir güzel hoşgörüyle bakıyor. Muhabbetle bakıyor. Aslında onun yaşadığı gibi yaşamak gerçek insan gibi yaşamak demek.

Onun eteğinde uyuyakalan bir kediye yaptığı muamele bile bütün insanlığa aslında en güzel mesajı veriyor. Yani sadece insanlığa değil. Yaşayan bütün varlıklara, her şeye karşı muhabbet, her şeye karşı merhameti anlatıyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Ünlülere Göre Peygamberimiz - Son Dakika


Advertisement