Ünlülerin Şöhret Uğruna Savaşları - Son Dakika

Ünlülerin Şöhret Uğruna Savaşları

22.04.2011 11:36

1
Severek izlediğimiz ünlülerin şöhret yolunda karşılaştıkları zorluklar...
2
SINAVA GİZLİCE GİRDİ - Ayça Bingöl şu sıralar belki de kariyerinin en parlak dönemini yaşıyor. Yıllardır kulis tozu yutan Bingöl, 1990'ların sonundan bu yana da TV dizilerinde rol alıyor. Ama o da eğer ailesini dinlemiş olsaydı bugün kimse onu tanımayacaktı. Belki de bambaşka bir iş yapıyor olacaktı.
3
Ailesi Bingöl'ün oyuncu olmasına öyle çok karşı çıkıyormuş ki güzel oyuncu konservatuar sınavına bile onlardan gizli katılmış.
4
Ayça Bingöl, ortaokul ve lise yıllarında da okulda sahnelenen bir çok oyunda rol almış. Ondan sonra da kopamamış oyunculuktan.
5
Sonunda ailesi de onun isteğine boyun eğince Bingöl de kariyerini kendi istediği alanda şekillendirdi.
6
YAŞAM TARZIMA UYMAYAN ROLLERİ GERİ ÇEVİRDİM - Ezgi Sertel, Kanal 7'de sunduğu Ezgi ile Yaz Sabahı porgramı ile tanındı. Aslında İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği mezunu olan Sertel muhafazakar bir ailenin kızı.
7
Henüz 7 yaşındayken Kur'an okumayı öğrenen Sertel'in ailasi başlarda onun oyuncu olmasını hiç istememiş.
8
Hatta Sertel, önerilen bir çok diziyi de yaşam biçimine uymadığı için geri çevirmiş. Ama sonra kendi kişiliğine uyan roller de gelmiş Sertel'e. Onu tüm Türkiye, Tek Türkiye dizisindeki Zeyne Öğretmen karakteriyle tanıyor.
9
Memleket Hikayeleri-Anamas, Ayrılık, Kumarbazın Karısı, Tertemiz, Memleket Hikayeleri-Benden Sevdalı mısın?, Yağmurdan Sonra, Memleket Hikayeleri - Molla Ahmed, Acı Hayat, Üç Kadın, Cennet Mahallesi, Kalp Gözü, Büyük Buluşma, Sırlar Dünyası/ Sır Kapısı, Ezgi Sertel'in rol aldığı diğer yapımlar.
10
BABAM OYUNCU OLMAMI HİÇ İSTEMEDİ - Tarık Pabuçcuoğlu'nun kızı Zeynep de "baba mesleğini" seçmeye karar verdiğinde en büyük tepkiyi ondan göreceğini belki de düşünmemişti.
11
İşletme eğitimi gördükten sonra gönlünde yatan aslanın tiyatro olduğunu fark eden Pabuçcuoğlu Şahika Tekand'dan ders aldı.
12
Bir Dilim Aşk, Kapıları Açmak ve Araf gibi yapımlarda oynadı Zeynep Pabuçcuoğlu.. Ama oynadığı hiçbir rolde babasının etkisi olmadığını söylemeyi de ihmal etmiyor. "Babam oyuncu olmamı hiç istemedi" diye anlatıyor Pabuçcuoğlu "Bizim eskilerden gelen bir sanayici tarafımız vardı, onun rahatlığıyla babam oyunculuğunu istediği gibi yaptı. Ama meslek edindiğin zaman maddi olarak kazanç çok zor. Yaptığım işlerde, aldığım rollerde babamın hiç parmağı yoktur" diye konuşuyor.
13
Fatmagül'ün Suçu Ne dizisiyle yıldızı parlayan Esra Dermancıoğlu'nun öyküsü ise biraz daha farklı. Onun oyuncu olmasını istemeyen annesi ya da babası değil bir süre önce boşandığı eşi.
14
Üstelik Dermancıoğlu hep hayalini kurduğu bu mesleğe başladığında 40 yaşındaydı.. Önce Avrupa Yakası'nda üstlendiği küçük bir rol sonrasında bir kısa film ve sonra da Fatmagül'ün Suçu Ne dizisindeki Mukaddes Yenge karakteri.
15
Dermancıoğlu daha şimdiden ekranın unutulmayan 'antipatik' karakterlerinden biri olan Mukaddes Yenge'yi seyircinin hafızasına kazıdı bile.
16
Uyar pırıltılı dünyaya mankenlikle adım atmış. Ama asıl amacı mankenliği oyunculuk için bir basamak olarak kullanmakmış.
17
Zaten annesi de onun okuyup mühesebeci olmasını istiyormuş. "Çünkü" diye anlatıyor Sevil Uyar "Annem, mankenlik yaparsam benim kötü yola düşeceğimden korkuyordu. Ben de annemin yanından kaçıp İstanbul'A ablama geldim."
18
Ayla Algan, Şahika Tekand ve Meltem Cumbul'dan dersler alan Uyar'ın en büyük derdi ise kendisine hep zengin ve kötü kız rolleri teklif edilmesi. Oysa o çok farklı karakterleri de canlandırabileceğini düşünüyor.
19
ANNEM ŞARKICI OLMAMİ HİÇ İSTEMEDİ - Ünlü şarkıcı Emel Müftüoğlu'nun kızı Çağrı da anne mesleğini seçip şarkıcı oldu.
20
Ama bu konuda özellikle de ilk zamanlarda annesinden pek destek gördüğü söylenemez. Çünkü ne Emel Müftüoğlu ne de Çağrı'nın babası onun şarkıcı olmasını istiyordu.
21
Ama Çağrı, sonunda istediğini yaptı ve bir de albüm çıkardı.
22
BABASINI ÜZMEMEK İÇİN İŞLETME OKUDU - Genç yıldız Nehir Erdoğan oyuncu olmak konusunda fazladan çaba gösteren ünlülerden.
23
Ailesi onun oyunculuk yapmasına izin vermemiş, hatta İstanbul'a taşınmasına bile izin vermemişler.
24
İşletme okumak zorunda olan Nehir Erdoğan'ın yapabileceği tek bir şey varmış: İşletme okumak ama bunu İstanbul'da bulunan bir üniversitede yapmak. Sonunda bunu başarmış güzel yıldız.
25
Erdoğan, Kelebek'e verdiği röportajda "İşletme okumak zorundaydım" diye anlatıyordu Erdoğan " Sonra okulu tam zamanında dört yılda bitirdim".
26
Bunun nedeni de o üniversiteye devam ederken kansere yakalanan babasını üzmemekmiş.
27
"Babamın gözünün arkada kalmasını istemiyordum" diye anlatıyor Erdoğan "Onun tek isteği, biraz garantici bir yaklaşım da olsa, kızının elinde ona göre geçerli bir diploma olmasıydı. Sonra hangi mesleği istersem seçebilirdim Sonuçta biraz uzatılmış bir yol gibi dursa da ben hem ailemi üzmemeyi, hem de kendi istediğim hayatta ilerlemeyi seçtim Önce sevdiğim insanların içlerini rahatlattığım için de ben de yolumda içim daha rahat ilerledim."
28
Sonunda amacına ulaşan Erdoğan, bugün sinemanın ve ekranın en çok aranan genç kuşak oyuncularından biri.
29
BABASIYLA UZUN SÜRE KÜS KALDI - Almanca öğretmeni bir anne ile asker kökenli bir babanın kızı olan Başak Sayan daha küçük bir çocukken ünlü olmayı kafasına koymuş.
30
Sayan ailesine bir mektup yazarak İstanbul'a kuzeninin yanına gelmiş. Aylarca onun evinde kalmış Sayan.
31
Ama bunun bedeli de ağır olmuş.
32
Her ne kadar istediği gibi kendisini şöhrete götüren yolu açsa da bu kaçış yüzünden babası onunla uzun süre konuşmamış.
33
1977 yılında Ankara'da doğan Sayan, ilk omarak Derman Bey adlı TV dizisinde kamera karşısına geçti. Bir Dilim Aşk, Hacı, Geniş Zamanlar Sayan'ın rol aldığı dizilerden bazıları.
34
Genç oyuncu şu sıralar çok izlenen Yaprak Dökümü dizisinde rol alıyor.
35
BİR KIZ HAVA KARARINCA EVE GİRMEZ - Kariyerinin başında verdiği cüretkar pozlarla çok konuşulan Vildan Atasever de oyuncu olabilmek için ailesine özellikle de babasına karşı çok mücadele vermiş.
36
Emekli başkomiser olan babasının çok disiplinli olduğunu söylüyor Atasever.
37
Babasına oyuncu olmak istediğini söyleyince onun kendisine "Bir kız hava karardıktan sonra eve girmez" dediğini hatırlatıyor.
38
Atasever'in üzüldüğü tek nokta gençlik yıllarında oyunculuk konusunda fazla ısrarcı olup cahilce davranması ve ailesini üzmesi.
39
Atasever bir de kariyerinin ilk yıllarında verdiği cüretkar pozlar yüzünden de çok pişman: "Tabii ki pişmanım çünkü o fotoğrafları verirken babamı düşünebilirdim. Onları üzmemem gerekirdi ama oldu işte. Engel olamadım o zaman olan olaylara" diye konuşuyor.
40
Güzel yıldız babasıyla oyunculuk hakkında hiç konuşmadığını da söylüyor.Oynadığı hiçbir diziyi ya da sinema filmini de babasıyla birlikte izlememiş Atasever.
41
Ama oyuncuyu rahatlatan önemli bir nokta var.
42
O da babasının, mesleğini ne kadar sevdiği biliyor olması.
43
BABAM KARŞI ÇIKTI AMA EN ÇOK DESTEĞİ DE O VERDİ - Sadece iki yıllık oyunculuk geçmişine rağmen Üç Maymun filmi ile Cannes'nın ünlü kırmızı halısında yürümeyi başaran Ahmet Rıfat Şungar'ın ailesi de önceleri onun oyuncu olmasına pek sıcak bakmamış.
44
Özellikle de babası Şungar'ın oyuncu olmasına karşı çıkmış.
45
"Ama" diyordu Şungar bir röportağında "En büyük desteği de ondan gördüm sonraki süreçte".
46
"Ailem ekonomik durumumuz çok iyi olmamasana rağmen aldığım her kararda yanımda oldu" diyen Şungar bugün geldiği noktayı da ailesine borçlu olduğunu söylüyor.
47
Şungar, bir çok oyuncunun hayalini süsleyen Cannes Film Festivali'ne katılmanın kariyeri açısından önemli olduğunu ama en çok döndükten sonra ailesinin gözlerindeki mutlu ve gururlu gülümsemeyi görmenin her şeyden daha keyifli olduğunu düşünüyor.
48
Genç aktör şu sıralar Karadağlar dizisinde oynuyor.
49
ÖNCE BİR OKUL OKU SONRA İSTERSEN OYUNCU OL - Genç kuşağın yetenekli ve başarılı oyuncularından Mert Fırat'ın oyuncu olma isteğine de ailesi karşı çıkmış başlangıçta. Oysa Fırat'ın oyunculuğa ilgisi ortaokul yıllarında ortaya çıkmış daha.
50
O yıllarda kendilerinden İngilizce skeçler yazmalarını isteyen hocası sayesinde oyunculuğa ilgisi olduğunu fark etmiş Fırat.
51
Lise yıllarında kendini bu alanda geliştirmeye ve kariyerini bu alanda yapmaya karar vermiş.Ama babasına bu isteğini açtığında bir çok anne- babanın verdiği tepkiyle karşılaşmış:
52
Önce bir okul oku, sonra istersen oyuncu olursun. Ama Fırat, ailesini de razı etmiş ve eğitimini de o alanda alarak oyuncu olmayı başarmış.
53
AÇLIK GREVİ YAPTI - Son dönemin başarılı oyuncularından Demet Evgar'ın ailesi de oyuncu olmasına izin vermemiş.
54
Ailesinin onun geleceği ile ilgili başka hayalleri varmış.
55
Bundan sonrasını katıldığı TV programında şöyle anlatmıştı Evgar: "Aslında çok demokratik bir ailem var. ‘Madem demokratik bir aileyiz, ben de grev hakkımı kullanayım o zaman' dedim ve bir ay boyunca açlık grevi yaptım.
56
Evgar bu açlık grevi sonunda 38 kiloya düşmüş ama amacına da ulaşmış."
57
BABASINI CÜNEYT GÖKÇER İKNA ETTİ - Sumru Yavrucuk da oyuncu olabilmek için kelimenin tam anlamıyla insanüstü bir çaba harcamış. Okulun tiyatro koluna yaşı küçük olduğu için alınmamış Yavrucuk. Bunun üzerine alternatif bir topluluk kurmaya karar vermiş. Bu bile onun mesleğini seçme konusunda ne kadar kararlı olduğunu gösteriyor aslında.
58
Bir yıl tiyatroya misafir oyuncu olma hakkı kazanmıştı Yavrucuk. Aylar geçti kış geldi. O yıl İstanbul'a inanılmaz bir kar yağmıştı. Konservatuvarın bulunduğu Sultahahmet'ten Etiler'e giden 59-A otobüsü bir türlü geçmiyordu. Çaresiz babasını aradı. Kızının Etiler Lisesi'nde değil de, konservatuvarda tiyatro okuduğunu böylece öğrenen babası, Sumru'ya hayatında ilk defa çok kızdı. Lamı cimi yok tiyatroyu unutmalıydı.
59
15 yaşındaydı ve durum gösteriyordu ki, o evde yaşadığı sürece tiyatrocu olamayacak. Babası iş seyahatindeyken Ankara'ya devlet konservatuvarının yatılı sınavlarına gitti. 400 kişinin arasından tek yatılı öğrenci olarak sınavı kazandı. Ama bu başarıya karşın seyahat dönüşü İstanbul'un ültimatomu sert olmuştu: ‘Tiyatrocu olursan seni evlatlıktan reddederim.'
60
Ama bu onu yıldırmadı. İlk yılı birincilikle bitirdi. Annesi ev harçlıklarından artırdıklarını ona yolluyor, bir jetonluk görüşmelerde konuşamadan sadece karşılıklı ağlıyorlardı. 5 yıllık tiyatro bölümünü sınıf atlayarak 3 yılda tamamladı.
61
BABASI "TİYATROCU OLAMAZSIN" DEYİNCE EVDEN KAÇTI - Türk tiyatrosunun ustalarından Ali Poyrazoğlu da lisedeyken evinden kaçmış. Bunun nedeni de tiyatrocu olma isteğine ailesinin karşı çıkması.
62
Eczacı bir aileden gelen Poyrazoğlu'nun annesi ve babası aslında tiyatroya izleyici olarak meraklıymış. Küçük yaşlarda ailesi onu da yanlarına alıp tiyatro izlemeye gidermiş.
63
Ancak Poyrazoğlu her seferinde sahnedeki oyuncuları görünce korkup ağlarmış. Hatta bir keresinde Shakespeare'in ünlü eseri Hamlet'i seyrederken Hamlet'in babasının ruhunun göründüğü sahnede "hortlak geldi" diye çığlık atıp ağlamış.
64
BABAMDAN GÖRDÜĞÜM ŞİDDET YÜZÜNDEN EVDEN KAÇTIM - Rojin'in kaçma sebebi ise aile baskısı ve babasından gördüğü şiddet.
65
Müzik dünyasına atılmasına annesi de babası da karşıymış Rojin'in... Annesi sürekli onun öğretmen olmasını istiyor ve kızına "Yapma kızım bu işler bize göre değil" diyormuş.
66
Konservatuar sınavına girmek istediği için babasının onu zincirle dövmesi ise bardağı taşıran son damla olmuş. Müzik bilgisini arttırmak için kurslara gitmiş önce. Sonra da babasının baskısına dayanamadağı için evden kaçmış.
67
Mardinli bir baba Suriyeli bir annenin kızı olarak Adana da doğdu beş çocuklu ailenin çocuğu. İlk ve orta öğrenimini Adana da tamamladı sonrasında Adana Belediye Konservatuar'ına devam etti. Ailesinin karşı koymasına rağmen sanatla bağını koparamadı. Dört yıl boyunca gittiği karate kursları ona savunma ve denge tekniğini öğretti bu arada amatörce müzikle uğraşıyor, şan dersleri alıyordu..
68
BABAM BANA 'OKUMUŞ SERSERİ' DERDİ - Yeşilçam'ın ustalarından Halit Akçatepe'nin oyuncu olması da zorlu bir sürecin sonunda gerçekleşti.
69
"Ben, eğitimle tiyatrocu veya oyuncu olunacağına inanmam. İnsan okuyarak doktor veya mühendis olur. Ancak okuyarak oyuncu olunamaz. Oyunculuk, insanın içinde ya vardır, ya da yoktur. Yoksa yoktur. İstediğiniz kadar okuyun, içinizde oyunculuk yoksa olamazsınız" diyen Aktaçepe'nin babası da onun oyuncu olmasını hiç istememiş.
70
Bunun nedenini de "Çünkü babam tiyatroda çok zorluk çekmiş" diyerek anlatıyor Akçatepe. "Benim de aynı sıkıntıları çekmemem için tiyatrocu olmamı istememişti."
71
Bu yüzden de Akçatepe'yi Saint Benoit Fransız Okulu'na göndermiş. Daha sonra da hukuk ve iktisat okumuş.
72
Ama yine de tüm bunlar Aktaçepe'nin oyuncu olmasını engellememiş. Oyunculuk eğitimi almayan Akçatepe'yi babası 'okumuş serseri' diye çağırırmış.
73
BABASINDAN GİZLİ KONSERVATUARDA OKUDU - Yaprak Dökümü dizisinde Fikret'in 'kötü yürekli' kayınvalidesi olarak izlediğimiz Güler Ökten, sadece usta yönetmen ZEki Ökten'in eşi değil aynı zamanda Yeşilçam'ın emektarlarından Kani Kıpçak'ın da kızı.
74
Hatta ilk rolünü henüz küçücük bir çocukken babasının yönettiği Ölünceye Kadar Seninim adlı filmde oynamış Ökten.
75
Ama buna rağmen babası onun bir oyuncu olmasını hiç istememiş. Bunu da " Babam benim kişiliğimi bildiği için bu istemedi" diye anlatmıştı Güler Ökten bir röportajında.
76
"İçe dönük bir çocuktum ben. Hala da öyleyim. Bu sektörda başarılı olmak için yırtıcı ve hırslı olmanız gerekir oysa." Ökten, Fen Fükeltis'nde fizik ve matematik okurken konservatuara girmiş. İlk seneyi de babasından gizli bitirmiş. Bu süreçte annesi hep destek olmuş ona. Ama ikinci yıl Yıldız Kenter ona tiyatrosunda rol verince babasına da gerçeği söylemek zorunda kalmış Ökten.

YORUMLAR
500

Son Dakika Ünlülerin Şöhret Uğruna Savaşları - Son Dakika


Advertisement