Unutmamak İçin Bu Besinleri Yemeyi Unutmayın! - Son Dakika

Unutmamak İçin Bu Besinleri Yemeyi Unutmayın!

02.10.2014 08:32

1
Yoğun çalışma temposu ve stres nedeniyle sıklıkla karşılaşılan unutkanlık sorunu, bazı besinlerin düzenli tüketilmesiyle giderilebiliyor.Güçlü bir hafızaya sahip olmak için uzmanlar özellikle şu besinlerin tüketilmesi önerisinde bulundu:

2
Balık: Omega 3 beyin fonksiyonlarında önemli bir rola sahiptir . Davranış ve bilişsel olaylarda etkilidir . En iyi kaynakları : somon , uskumru , hamsi , sardalye , ringa balığı .

3
Bir araştırmaya göre, yüksek seviyede Omega-3 yağ asidi içeren ceviz kalp dostudur, damarlarınızı temiz ve kan akışınızı güçlü tutar. Ayrıca ceviz hafızayı koruyan B6 vitamini içeriyor.

4
Kabak çekirdeği ve ay çeğirdeğinde bulunan mineraller kavrama yeteneğini geliştirir. Uykusuzluğa da iyi gelen bu kuruyemişler daha net bir düşünce akışının olmasını sağlar.

5
Beyin hücrelerini korumaya yardım eden ve beyne giden kan akışını hızlandıran flavanol isimli antioksidanlar açısından zengin olan çikolatanın kakao oranına dikkat etmelisiniz. En ideali bitter çikolatadır.

6
Fıstık ezmesi : Beyinin odaklanması ve dikkat için gerekli olan B6 vitamininden zengindir . Kızarmış bir dilim ekmek üstüne 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ve üzerine eklenmiş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün yapabilirsiniz .

7
Ispanak : B grubu vitaminler ve folat içerir , E vitamininden zengindir . Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur .

8
Karides: Beynin besini olan karides vücuda önemli yararı olan Omega 3 yağ asitleri sağlar. Dikkat süresini uzatır.

9
Meyveler: Yaban mersini, çilek, böğürtlen gibi antioksidan bakımından zengin olan meyveler hücre hasarlarının giderilmesini sağlar. Kivi, üzüm, portakal ve elma ise hafızayı güçlendiren meyveler arasında ilk sırada yer almaktadır.

10
Kırmızı et: Beyin sağlığına gelince sığır, koyun etinde bol miktarda B12 vitamini bulunuyor. B12 vitamini sağlıklı beyin fonksiyonları açısından çok önemlidir. B12 vitamini eksikliğinde sinir ve beyin hasarı oluşur. Sığır karaciğerinde de bol miktarda B12 vitamini bulunur.

11
K vitamini zengin olan sebzeler: Brokoli, kuşkonmaz, ıspanak, kırmızı lahana gibi sebzeler içerdikleri zengin K vitamini nedeniyle beyin gücünü arttırır. Konsantrasyonun sağlanmasını kolaylaştıran bu sebzeler aynı zamanda hücre hasarını giderir. Alzheimer riskini azaltır.

12
Yumurta: A, B, B12, D vitaminleri içeren yumurta beynin hafıza ile ilgili bölümünün gelişmesinde etkin rol oynar.

13
Kırmızı soğan: İçerdiği 'fisetin' ile uzun dönemli hafızayı arttırır. Kırmızı soğan ayrıca safra kesesinde taş oluşumunu önler, kalp çarpıntısını giderir ve kolestrolü düşürülmesini de sağlar.

14
Tam tahıllar : Esmer pirinç , esmer ekmek , yulaf , darı vb. B6 , B12 ve folik asit içerirler . Hafızayı korumak , konsantrasyon ve beyine kan akışını sağlamak için gereklidirler .

15
Yeşil çay: Düzenli olarak yeşil çay tüketmek beyin fonksiyonlarının korunmasını sağlar.

16
Süt ürünleri: İçerdiği yüksek protein ile vücut dokularının gelişmesine yardımcı olan süt ve süt ürünleri odaklanma ve hafızayı geliştirir.İçerdiği B vitamini hafızayı güçlendirir. Alzheimer'a karşı koruma sağlar.

17
Yaban mersini, çilek, böğürtlen : Beyini serbest radikal hasarından korumada etkilidirler . Bellek arttırıcı fitokimyasal olan antosiyaninden zengindirler .

Son Dakika Unutmamak İçin Bu Besinleri Yemeyi Unutmayın! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tiktok'ta en çok para kazanan fenomenler belli oldu Küçük Gelin'in Zehra'sı öyle bir değişti ki! Gören bakmaya doyamıyor Ormanda pusuya yatıp yaklaşanı öldürüyorlar! İşte dünyanın en izole kabilesi: Sentinelese Aldatılan kadının intikam şeklini duyan küçük dilini yuttu! Kestiği cinsel organı klozete atıp sifonu çekti 18'ine girer girmez soyundu, 6 saat içinde rekor kırdı