Son Dakika Haberleri: Unutulmaz Dizi Yıldızları

Unutulmaz Dizi Yıldızları

9 yıl önce

1
Bazı diziler hafızalarımızda yer ediniyor. İşte o dizilerden bir şeçki...
2
'NÖRİ GANTAR' VE AİLESİ Bugün hemen hemen her kanalda yer alan sit- com'un Türkiye'deki ilk örneklerinden biriydi Kaynanalar dizisi. 1974 yılının mayıs ayında ekrana gelmeye başlayan dizide Nuri Kantar ve ailesinin öyküsü anlatılıyordu.
3
Nuri ve Nuriye Kantar, hiçmetçileri Döndü, kızları, dünürleri ile uzun süre TV seyircisini ekran karşısına çekti dizi. Tekin Akmansoy ve Leman Çıdamlı, yıllar boyu seyircinin hafızasında Nuri ve Nuriye Kantar olarak yer etti.
4
Defne Yalnız da bir kaç kuşak tarafından Döndü olarak anıldı.
5
Dizide köy kökenli, Türkçe'yi geldiği yörenin aksanıyla konuşan Kantar ailesi kentsoylu bir aileyle dünür oldu.
6
İki ailenin arasındaki kültürel çatışma da dizinin ana temalarından biriydi. Sevda Aydan'ın canlandırdığı Tijen karakterinin kocası Timur üzerindeki baskısı özellikle de kızdığı zaman bir arya söyler gibi "Niiiii!" (Ne) diye bağırması seyircinin de dilinden düşmezdi.
7
BU MAHALLEDE YAŞAR PERİHAN ABLA Perran Kutman'ın; oynadığı onca role rağmen bir kaç kuşak tarafından Perihan Abla adıyla hatırlanmasına neden olan dizi 80'lerin en çok izlenen yapımlarından biriydi.

8
Perihan Abla ve bir türlü biraraya gelemediği ama ayrı zamanda ayrılamadığı nişanlısı Şakir'in maceraları milyonları ekran başına çekerdi.
9
Dizinin bütün karakterleri başlı başına ilgi çekiciydi. Ama dizinin odak noktasında Şevket Altuğ'un oynadığı Şakir ile Perran Kutman'ın oynadığı Perihan Abla'ydı.
10
BU BİHTER HİÇ UNUTULMADI Türk TV tarihinin en çok izlenen ilk yerli dizilerinden biri Halid Ziya Uşaklıgil'den Halit Refiğ'in uyarladığı Aşk-ı Memnu.
11
Dizinin kadrosu usta oyunculardan oluşuyordu. Ama deyim yerindeyse yapım en çok Müjde Ar'a yaradı. Uzun yıllar herkes onu dizide oynadığı Bihter karakteri olarak andı.
12
FİKO'YU HERKES ÇOK SEVDİ Efsane dizilerden biri olan Süper Baba dizisindeki Şevket Altuğ'un canlandırdığı Fiko karakteri elbette en unutulmaz karakterlerden Süper Baba bugün belli bir yaşın üzerindekiler için geçmişin güzel anılarından biri. Bu dizinin kadrosunda da bir çok usta oyuncu yer alıyordu.
13
Ama dizide Şevket Altuğ'un canlandırdığı Fiko karakteri hiç unutulmadı.
14
O zamanlar gencecik birer oyuncu olan Bennu Yıldırımlar, Şevval Sam ve Jülide Kural da uzun süre bu dizideki rolleriyle hatırlandı.
15
İLK YERLİ BİLİM KURGU DİZİSİ 1980'lerin ilgi çeken dizilerinden biriydi Uzaylı Zekiye.
16
Seden Kızıltunç'un canlandırdığı Zekiye karakterinin maceraları bir dönemin genç kuşağı için de espri konusu olmuştu.
17
HİÇ UNUTULMAYAN ÇALIKUŞU Türkiye güzeli seçildikten sonra oyunculuğa başlayan Aydan Şener'i bir kuşak aradan bunca yıl geçmesine rağmen Çalıkuşu dizisiyle hatırlıyor.
18
Şener'in Feride karakteriyle hafızalarda yer ettiği dizinin Kamuran'ı Kenan Kalav'dı. Munise'yi ise Mine Çayıroğlu oynuyordu.
19
KAVUŞAMAYAN AŞIKLAR Karadeniz fıkralarının iki ana kahramanı Temel ile Fadime; Mahallenin Muhtarları'nda buluştu. Erkan Can yıllar boyu Temel, Aydan Burhan da Fadime olarak hatırlandı.
20
TEMEL' İN ŞİRİN'İ Burhan'ın ayrılmasından sonra Mahallenin Muhtarları'na Esra Akkaya katıldı. Orada canlandırdığı Şirin rolü nedeniyle uzun süre bu karakterin ismiyle hatırladı seyirci onu.
21
Mahallenin Muhtarları zengin yan karakterlere de sahipti.
22
FERHUNDE HANIM VE AİLESİ TRT'nin en uzun süre yayında kalan dizilerinden biriydi Ferhunde Hanımlar...
23
Her ikisi de deneyimli oyuncular ama Beyhan Saran 'Ferhunde' bir süre önce hayata veda eden eşi Baykal Saran da Behzat olarak hatırlandı hep.
24
KURUNTULU, HÜSNÜ KURUNTU Gazanfer Özca'ın eşi Gönül Ülkü'nün yanısıra kızı ve damaının da yer aldığı bir kadroyla çektiği Kuruntu ailesi de hiç unutulmadı.
25
Gazanfer Özcan'ın bu dizide canlandırdığı Hüsnü Kuruntu karakteri ekranın en uzun soluklu ve güçlü karakterlerinden biriydi.
26
ARAP BACI Usta aktör Tevfik Gelenbe, 1980'li yıllamda Uğurlugil Ailesi adlı dizide oynadığı Bacı Kalfa rolüyle hafızalara kazındı.
27
Gelenbe meslek yaşamı boyunca bir çok karakteri canlandırdı. Ama hala bir çok kuşak tarafından Arap Bacı olarak hatırlanıyor.
28
HER KARAKTERİ AYRI İLGİNÇ TRT'nin en uzun soluklu dizilerinden biri olarak tarihe geçti Bizimkiler. Dizideki her karakter öylesine yaşamın içindendi ki, herkes tarafından kısa sürede benimsendi.
29
Dizide Uğurtan Sayıner'in oynadığı alkol bağımlısı Cemil karakteri özellikle "Benim adım Cemil" repliğiyle hafızalara kazındı.
30
"Vatandaşa cart curt yok", "Kaldır şu pislikleri koçum" ya da "Oynatma şu elleri komşu" gibi replikleriyle Aykut Oray'ın oynadığı "Katil" karakteri de hiç unutulmadı.
31
Dizide Şükrü rolünü bir dönem Savaş Dinçel oynamıştı. Ayşe Sarıkaya'nın gerçek adını ise hala bir çok seyirci dizide oynadığı Nazan karakteriyle karıştırıyor.


32
Erdal Özyağcılar hala bir kuşağın hafızasında Şükrü olarak hatırlanıyor. Engin Şenkan da Şevket olarak.
33
Bizimkiler'in hiç unutulmayan iki karakteri daha: Oğluna sürekli "dummkopf" diyen Selçuk Uluergüven'in oynadığı Davut Usta ve Ali Uyandıran'ın canlandırdığı hiç durmadan "yumuşak yumuyak" diyen Halis de dizinin unutulmayan karakterlerinden.
34
YERİNİ ALİ RIZA BEY ALDI 80'lerin en çok izlenen dizilerinden biri de Baba Evi'ydi.
35
Halil Ergün uzun süre bu dizideki Mahmut rolüyle seyircinin hafızasında yer etti. Son olarak da Yaprak Dökümü'nün Ali Rıza Bey'i olarak hatırlanıyor.
36
HANIM İLE ALİ HAYDAR 90'ların sonunda bir ekran fenomeni haline gelen İkinci Bahar'ın ana karakterleri de unutulmazlar arasında.
37
Şener Şen, Ali Haydar rolünde Türkan Şoray da Hanım rolünde öyle müthiş bir performans sergiledi ki seyirci onları gerçekten de yan kapı komşularıymış gibi gördü uzun süre.
38
EN GÜZEL KÖTÜ KADIN Sanem Çelik, ekrandaki en büyük çıkışını Kara Melek adlı diziyle gerçekleştirdi.
39
Uzun süre de bu dizideki Yasemin karakteriyle hatırlandı.
40
MEMOLİ İLE ZEYNO Bir dönemin en çok izlenen dizilerinden biriydi Yılar Hikayesi..
41
Dizide Mehmet Ali Alabora'nın oynadığı Memoli ve Meltem Cumbul'un canlandırdığı Zeyno ekranın unutulmaz karakterlerinden. Hatta hala bir çok kişi Alabora'dan Memoli diye söz ediyor.
42
GÜLBEYAZ HİÇ UNUTULMADI Güzel oyuncu Şevval Sam'ın canlandırdığı Gülbeyaz karakteri sevilen dizi karakterlerinden biri..
43
Sam belli bir kuşağın belleğinde hala inatçı Karadeniz kızı Gülbeaz.
44
KİM UNUTUR SEYMEN AĞA'YI Bir dönem izlenme rekorları kıran Asmalı Konak'ın iki karakteri Seymen Ağa ve Bahar da ekranın unutulmazları arasında.
45
Seymen Karadağ'ı Özcan Deniz, Bahar'ı ise Nurgül Yeşilçay canlandırdı.
46
Dizide Selda Alkor'un oynadığı Sümbül Hanım ise başlı başına bir fenomen haline geldi. Başörtüleri orta yaşlı kadınlar arasında moda haline geldi.
47
Çelik'in oynadığı Aliye karakteri uzun süre hafızalardan çıkmadı.
48
FIRINCI NUSRET BABA Savaş Dinçel'in canlandırdığı Usta aktör Savaş Dinçel, yaşadığı sürece bir çok karaktere hayat verdi.
49
Ekmek Teknesi'ndeki fırıncı Nusret karakteri de bunlardan biriydi. Hiç unutulmadı.
50
SIDIKA SAKA GÜLDÜRDÜ VE DÜŞÜNDÜRDÜ Son olarak Avrupa Yakası'nda Makbule karakterini canlandıran Hasibe Eren daha önce Sıdıka olarak hafızalarda yer etmişti.
51
Eren, Atilla Atalay'ın yaratığı Sıdıka karakterine ekranlarda hayat verdi.
52
ÇEMBERİMDE GÜL OYA'NIN YURDANUR'U Özge Özberk, Çemberimde Gül Oya, adlı dizide canlandırdığı Yurdanur rolüyle neredeyse özdeşleşmişti bir dönem.
53
Dizide Yurdanur'un eşi Mehmet'in geçliğini Mehmet Ali Nuroğlu oynuyordu
54
YONCİMİK ÇILGIN BEDİŞ OLDU Yonca Evcimik, eğlenceli şarkılarıyla Türk pop müziğinin zıpır kızıydı.
55
YONCİMİK ÇILGIN BEDİŞ OLDU Yonca Evcimik, eğlenceli şarkılarıyla Türk pop müziğinin zıpır kızıydı.
56
MERAKLI MELAHAT Perihan Abla'nın karakterlerinden biriydi Melahat. Daha doğrusu "meraklı Melahat".
57
Tuluğ Çizgen'in canlandırdığı bu karakter nedeniyle her şeyi merak eden sürekli soru soran insanlara da "meraklı Melahat" denilmişti.
58
MÜZEVİR MÜZEYYEN'İN AĞZINDA BAKLA ISLANMAZDI Sevil Üstekin'in Mahallenin Muhtarları'nda oynadığı bu karakter de uzun süre espri konusu oldu.
59
Üstekin daha sonra bir çok dizide rol aldı. Şu sıralar da Yerden Yüksek adlı dizide evin büyükannesini canlandırıyor.
60
İHSAN BEYİN TATLI HAYAT'I Tatlı Hayat adlı dizide Haluk Bilginer'in oynadığı İhsan Yıldırımlar ekranın en "cin fikirli" karakterlerinden.
61
Sınıf atlamaya çalışan İhsan Bey, Bilginer'in hiç unutulmayan bir çok karakterinden biri. Dizide İhsan Bey'in eşini Türkan Şoray oynamıştı.
62
BÖYLE HİZMETÇİ DOSTLAR BAŞINA Tatlı Hayat dizisinde evin hizmetçisi Menekşe de seyirciyi kahkahaya boğuyordu.
63
Bu karakteri Asuman Dabak oynadı.
64
HER KARAKTERİ BİR BAŞKA Ekranın en uzun soluklu dizilerinden biri olan Avrupa Yakası'nın her karakteri aslında adına film yapılacak kadar zengindi. Başta Gazanfer Özcan'ın oynadığı Tahsin Sütçüoğlu ve Hümeyra'nın oynadığı İffet olmak üzere..
65
Dizinin ilginç karakterlerinden ikisi Engin Günaydın'ın oynadığı Burhan Bey ve Binnur Kaya'nın oynadığı Şahika'ydı.
66
ZERDA UNUTULMADI Ece Uslu'nun oynadığı ve seyirciye neredeyse adını unutturan karakterdi Zerda.
67
Dizi yayınlandığı dönemde soluk soluğa izlendi.
68
Dizi yayınlandığı dönemde soluk soluğa izlendi.
69
Öden'in aynı dizideki rol arkadaşı Kıvanç Tatlıtuğ ise son olarak Aşk-ı Memnu'da oynadığı Behlül rolüyle hatırlanıyor.
70
NEREDEYSE İSİMLERİ UNUTULUYORDU Binbir Gece dizisinin aşıklarıylı Şehrazat ve Onur.
71
Dizi o kadar sevildi, karakterler o kadar benimsendi ki seyirci neredeyse Halit Ergenç ile Bergüzar Korel'in gerçek adını unutup onlara dizideki karakterlerinin adıyla hitap etmeye başladı.
72
Dizinin kötü kadınını oynayan Canan Ergüder o kadar başarılıydı ki seyirci onu rolünden farklı düşünürken epey zorlandı.
73
İNATÇI AŞIKLAR Asi dizisinin Demir ve Asi adlı karakterleri de hafızalarda yer etti.
74
Asi'yi Tuba Büyüküstün, Demir'i Murat Yıldırım oynuyordu.
75
BÖYLE KÖTÜ KAYNANA GÖRÜLMEDİ Aliye dizisinde kötü kaynana İkbal Hanım bir çok insanın nefretini kazandı ama hiç unutulmadı.
76
Ayten Uncuoğlu dizide unutulmaz bir performans sergilemişti.
77
MÜCO ARTIK KERPETEN ALİ Yine Aliye dizisinin ilginç ve hiç unutulmayan karakterlerinden biriydi Mücahit yani Müco.
78
Aliye'nin Müco'su Barış Falay şu sıralar Ezel'de Kerpeten Ali'yi oynuyor.
79
GIYABINDA CENAZE NAMAZI BİLE KILINDI Kurtlar Vadisi'ndeki Çakır karakteri Oktay Kaynarca ile hayat buldu.
80
Seyirci o kadar benimsedi ki Çakıır ölünce cenaze namazsı bile kılındı, ölüm ilanları verildi.

81
HERKES ONU ALİ UYANIK OLARAK TANIDI Usta oyuncu Ali Poyrazoğlu, 1970'lerde Ali Uyanık olarak tanınmıştı.
82
Uzun yıllar TV'nin siyah- beyaz olduğu dönemde popüler olduğu bu isimle anıldı Poyrazoğlu.
83
ÇUBUKLU PİJAMA MODA OLDU Avrupa Yakası'nın en çok ilgi gören karakterlerinden biri Peker Açıkalın'ın oynadığı Gaffur'du.
84
Hatta Gaffur sayesinde çubuklu pijamalar yeniden moda oldu.
85
AVRUPA GÖRMÜŞ AHMET Hatırla Sevgili dizisinde Cansel Elçin'in canlandırdığı Ahmet de unutulmaz karakterlerden biri.
86
Elçin şu sıralar Gönülçelen dizisinde oynuyor.
87
BU BİHTER ÇOK KONUŞULDU Aşk-ı Memnu'nun günümüz uyarlaması her bölümüyle izlenme rekorları kırdı.
88
Dizinin en çok konuşulan ve ilgi gören karakteri Beren Saat'in oynadığı Bihter oldu.Haber Yayın Tarihi: 30.03.2011 09:20 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!