Son Dakika Haberleri: Uykusuz Bırakan Yemekler

Uykusuz Bırakan Yemekler

5 yıl önce

1
Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, “Sindirimi zor olan ve uzun süre mide barsakta kalan besinlerin yatmaya yakın tüketilmesi birçok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir” dedi.
2
Kırmızı et/

Eğer akşam yemek saatiniz sekizden sonraya kaldıysa bunda kırmızı et tüketmeniz çok doğru bir tercih olmayacaktır.
3
Sert yapısı ve protein içeriğinin yüksek olması nedeni ile uzun süre tok tutan kırmızı et siz uyurken barsak sisteminizde olacaktır. Bu durumda uyku düzeninizde dengesizliklere neden olabilir.
4
Alkol /

Fazla miktarda alkol almak iyi uyku ile eşleştirilmesi genel inancı olsa da bu durum gerçek değildir. Alkol uyumaya neden olmakla birlikte uzun ve rahat bir uyku düzeni sağlamaz.
5
Alkol tüketilen günlerde genel olarak sığ uyku ve gece boyunca birkaç uyanma meydana gelmektedir. Alkolü sık tüketmeyen kişilerde bu geceler genelde sinir bozucu bir döngü oluşturur ve zaman içerisinde bağımlılık geliştirmesi nedeni ile sürekli alkol alımı söz konusu olabilir. Huzurlu bir uyku için alkolden kaçınılmalıdır.
6
Bitter çikolata/

Günün her saati zevkle tüketilen çikolatayı kim yatmadan önce keyifle tüketmek istemez ki? Tüketilmesi keyifli gibi görünse de geceyi kaliteli uyku ile geçirmenizi engelleyen besinlerden birisi de bitter çikolatadır.
7
Uyku kaçıran ve insana ektra enerji veren kafein bu çikolata içerisinde fazlası ile bulunmaktadır. Hemen hemen tüm çikolatalar içerisinde bulunan kafein bulunur.
8
Buna teobromin adı verilen uyaranda eklendiğinde kalp ritminin hızlanması ile uykunuzun kalitesizleşmesi kaçınılmazdır.Beyaz çikolatalar içerisinde bu bileşenlerin daha az olması nedeni ile uyku kalitesine etkisi daha azdır.
9
Sarımsak /

Genel olarak yatmadan önce içerisinde sarımsak olan besinlerin tüketiminden kaçınırız. Bunun birçok sebebi olsa da asıl temel nedeni uyku düzensizliği yapması be gece kalitesiz uyku geçirmeniz olacaktır.
10
Sarımsağın uyku kaçırmasının temel nedeni mide ekşimesine neden olmasıdır. Özellikle hassas midelerde sarımsağın reflü gibi problemlere neden olabileceği unutulmamalıdır.
11
Kahvaltılık Tahıllar/

Birçok insan günümüzde hızlı tüketim için kahvaltılarda tahıllara yönelse de bu besinler bazı durumlarda yüksek kalori içeriği olmadığı için gece yatmadan da tüketilmektedir.
12
Uykunuzu kaçıran besinlerden birisi de kahvaltılık tahıllardır. Yatmadan önce kan şekerinizin hızlı yükselmesini sağlayan tahılları tüketmek kalitesiz bir uykuya eşdeğerdir.
13
Şeker Barları/

Gün içerisinde tatlı ihtiyacını karşılamak için dönemsel olarak tükettiğimiz şeker barları yine geceki uykunuza mal olan besinlerden birisidir.
14
Yapılan bir çalışmada uykudan önce bireylere şeker barları tükettirilmiş ve 10 bireyden 7'sinin gece kâbus gördüğü saptanmıştır. Bu durum gece yatmadan yüksek miktarda alınan şekerin bu duruma neden olabileceği sonucunu çıkarmaktadır.
15
16
BEYNİ ÖLDÜREN YİYECEKLER/ İngiliz Daily Mail gazetesi beyni tüketen ve hatta öldüren gıda maddelerini yayınladı. İşte o tehlikeli besinler...
17
Şeker ve şeker ürünleri: Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere sebep olur. Ayrıca hafızayı da zayıflattığı tespit edilmiştir. Öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu sebeple şekerden uzak durmak gerekir.
18
Fast Food: Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açmaktadır.
19
Kızarmış yiyecekler: Bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler.
20
İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar: Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur.
21
Çok tuzlu gıdalar: Tuzun kalbe zarar verdiğini herkes bilir. Bilinmeyen şey ise tuzun içindeki yoğun sodyum beyne de zararlıdır ve düşünme yeteneğini zayıflatır. Zekayı da gerilettiği ispat edilmiştir.
22
Tahıllar: Hemen hemen hepsi beyin fonksiyonlarına zarar verir. Ancak bunun tek istisnası yüzde 100 tam kepekli tahıllardır. Yani tam tahıllar. Eğer çok tahıl tüketirseniz bu hızlı yaşlanmanıza da yol açacaktır.
23
İşlenmiş proteinler: Proteinler kas yapıcıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır. Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler tam tersini yapar. Yani sinir sistemini tahrip eder.
24
Trans yağlar: Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar birçok ciddi soruna yol açar. Kalp sorunları, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinenidir. Az bilinen ise beyne de oldukça zarar verdiğidir. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür.
25
Yapay tatlandırıcılar: İnsanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori içerdiği doğru olsa da faydasından çok zararı vardır. Uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.
26
Nikotin: Nikotinin zararları saymakla bitmez. Beyinle ilgili olanına gelince... Vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller... Kan gitmezse oksijen de gitmez.. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar.
27
Abur cuburlar, modern dünyanın yemesi en keyifli yiyecekleri. Fast-food restoranlarında, okulda, spor salonunda, eğlence mekânlarında… Birçok yerde abur cubur tüketmek, sağlıklı yiyecekler yemekten daha kolay geliyor insanoğluna. ‘Şimdi kim uğraşacak ev yemeği bulmaya…' Abur cuburları yediğimiz gibi haklarını da yemeyelim; çok lezzetliler. Fakat alkol ve sigara kadar zararlı oldukları da yadsınamaz bir gerçek. Gelin abur cuburlar hakkında sizi sağlıklı yiyecekler yemeye ikna edecek gerçeklerden bahsedelim. Yüzleşme vakti geldi…
28
1. Abur cubur (junk food) terimi, 60'larda ortaya çıkan bir terim. Fakat terim, 70'lerin ortalarında piyasaya sürülen “Junk Food Junkie” şarkısının müzik listelerinde zirveye yükselmesiyle, sosyal hayatta daha çok kullanılır oldu.
29
2. Son 10 yılda yapılan araştırmalarda görülüyor ki, obezite, kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı ve bir takım kanserler doğrudan abur cubur tüketimiyle alakalı.
30
3. ‘Abur cubur tüketimi senin yüzünden' suçlamalarınızı yöneltecek bir makam arıyorsanız televizyon en doğru tercih olacaktır. Cumartesi sabahları gösterilen reklamların%80'ini ‘junk food' reklamları oluşturuyor.
31
4. Amerikan markası bir aperatif olan Cracker Jack, abur cuburu satmak için oyuncak kullanan ilk marka.
32
5. Kolanın içinde 8-9 çay kaşığı şeker olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Fakat göz ardı etmemeniz gereken bir konu daha var; su, katkı maddeleri, rafine şeker ve kafein de metal kutulara hapsedilmiş gazlı içeceklerin içindeki diğer malzemeler.
33
6. Şekerleme satışlarında yıllık 23 milyar dolarlık gelir sağlayan Amerika, abur cubur satışında da dünya birincisi. Gariptir, abur cubur ve obeziteyle ilgili endişelerin artmasına rağmen şekerleme satışı tüm dünyada artmaya devam ediyor.
34
7. 70'lerin sonunda Daniel White adındaki bir adam, San Francisco belediye başkanı George Moscone'u ve danışmanı Harvey Milk'i öldürdü. Tartışmalara yol açan ‘Twinkies savunması' sayesinde White, ‘cinayet' yerine ‘kazara adam öldürme' suçundan tutuklanarak cezaevine götürüldü. Bunun nedeni ise White'ın depresyondan muzdarip olduğuydu. Avukatları White'ın bir süre önce sağlıklı beslenmeyi bırakıp tamamen Twinkies ve başka şekerli yiyeceklerle beslendiğini söyledi. Avukatlara göre bu durum White'ın depresyona girmesine ve cinayet işlemesine sebep olmuştu.
35
8. 2 milyar dolardan fazla geliriyle Cadılar Bayram'ında satılan şekerlemeler, Amerika'daki diğer tatillerde satılan şekerlemelerden daha fazla. Şişmanlamak ve daha sağlıksız olmak için birebir bir kutlama…
36
9. En popüler abur cuburlar gibi bir liste yapılsa patates kızartması tartışmasız birinci sırada olacaktır. Bir kutu patateste yaklaşık 600 kalori var ve bu abur cubur açlığınızı gidermek yerine sizi daha da acıktırıyor.
37
10. Araştırmalara göre Amerika'da bir günde ortalama 6.4 milyon donut satılıyor. Başka bir deyişle; Amerika'da yılda 2.3 milyar adet donut tüketiliyor.
38
11. Bir iş adamının Clara adlı bir kızı var ve lakabı da Tootsie. İşte Tootsie Roll şekerlemesinin ismi buradan geliyor. İlk olarak tek tek paketlenerek satışa sunulan Tootsie Roll, İkinci Dünya Savaşı'nda askerlerin yiyecek malzemeleri içinde yer aldı. Çünkü çeşitli hava koşullarına dayanıklı bir yapısı var.
39
12. Abur cubur (Junk food) terimi popüler almaya başlamadan önce 1920'ler Amerikan diyetlerinin içinde yer almaya başladı. İkinci Dünya Savaşı'nda yiyecek malzemesi olmasından sonra televizyonlar daha sık reklamını yapmaya başladı ve beslenme uzmanları bu durumdan bir hayli endişe duydu. Aşırı tüketimin ne kadar sağlıksız olduğunu bilen uzmanlar, yalnızca para kazanmak amaçlı hareket edenlere karşıydı…
40
14. Abur cuburun vücuda soktuğu yağ, beyni sürekli yemek yemeye sevk ediyor. Bu durum uzun vadede obezite hastası olmanıza yol açıyor. Lütfen bize kızmayın, beslenme uzmanları ve araştırmacıların yalancısıyız.
41
13. Hiç merak ettiniz mi sakız nasıl veya ne zaman daha popüler hale geldi? 1891 yılının sonralarında William Wrigley Jr. adındaki bir adam Şikago'da sabun satmaya başlamış. Satışları arttırmak için de her müşterisine sakız ikram edermiş. Zaman içinde sakız popüler olmaya başlayınca o da sakız yapmaya ve bu sakızları satmaya karar vermiş.
42
15. Twinkies, tartışmasız abur cuburların lideri. Hostess Brands şirketinin bir ürünü olan şampiyon abur cubur, şirketin tahminlerine göre her yıl 500 milyon tane imal ediyor. Ayrıca Twinkies'in yumuşak yapısını sağlayan selüloz sakızı, aynı zamanda roketlerin yakıtlarında kullanılıyor.
43
16. Çin'de yapılan bir araştırmaya gösteriyor ki, Batı kültürüne ait abur cuburlar, ülkedeki meme kanseri oranını ciddi bir oranda arttırıyor.
44
17. Kimi bilim insanları için, günlük abur cubur ve şeker tüketimi çocukların ileriki yaşamlarında onları daha sinirli ve şiddete eğilimle hale getiriyor, kimi bilim insanları ve psikologlar içinse bu tamamen bir safsata.
45
18. Bazı araştırmalar gösteriyor ki, hamile ve bebek emzirirken abur cubur yiyen anneler, çocuklarının ileriki yaşamlarında obeziteye eğilimli bireyler olmasına yol açıyor. Ayrıca bu çocuklar, diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek kan yağına da yatkınlık gösteriyorlar.
46
20. Bir çocuk gıda kampanyasının yaptığı araştırmaya göre, bazı bebek mamaları, abur cuburlardan daha fazla şeker ve doymuş yağ içeriyor.
47
21. Meyan kökü, binlerce yıldır boğaz ağrısı, öksürük ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldı. İlk meyan ‘şekeri' üreticilerinin, ilacın acı tadını gizleme isteğinden ortaya çıktı. Şimdilerde ise çoğu Amerikan meyan kökü şekerlemesi, tarihteki iyi şöhretinin yanından bile geçmiyor. Değişen dünya düzeni, bir yararlı maddeyi daha aramızdan almış gibi görünüyor.
48
22. Abur cubur yemek istediğiniz de şunları aklınızdan çıkarmayın: Mısırları koyulaştırmak için kullanılan ve karbonhidrat grubu maddesi olan dekstrin, abur cuburların yapısında bulunduğu gibi, aynı zamanda zarf ve pul yapıştırıcılarının içeriğinde bulunuyor.
49
23. Hepimiz iyi yapılmış bir milkshake'in yalnızca süt ve kremadan yapıldığını düşünürüz. Fakat bu düşünce çok doğru değil. En azından lezzetli bir Wendy's Frosty'nin içinde 1 değil, 2 değil, 3 değil tam 14 tane farklı madde var. Ülkemizde satılan 5 kutusu 100 TL ballardan farksız anlayacağınız.
50
24. Son zamanlardaki anketler gösteriyor ki, sürekli abur cubur yiyen, fast food tüketen kadınlar, genellikle 2 tip diyabet hastalığı ve kalp hastalıklarına sebebiyet veren bir durum olan politiktik yumurtalık sendromuyla daha sık karşı karşıya kalıyor.
51
Araştırmalar 170 adet kanser türünün 132'sinde antioksidan açısından zengin sebze ve meyve tüketerek beslenmenin kansere karşı koruyucu etkisinin olduğu gösteriyor. En önemli antioksidan kaynakları ise şöyle sıralanıyor:
52
Üzüm
53
Erik
54
Böğürtlen
55
Ahududu
56
Semizotu ve koyu yeşil yapraklı sebzeler
57
Kiraz
58
Kara Üzüm
59
Baklagiller
60
Ceviz
61
Fındık
62
Tüm sarı - turucu meyve ve sebzeler
63
Kayısı
64
Havuç
65
Domates
66
Kivi
67
Elma
68
Şeftali
69
Bezelye
70
Soğan
71
Patates
72
Soya Fasülyesi
73
Kakao
74
Yeşil Çay
75
Pırasa
76
Turp
77
Fesleğen
78
Nane
79
Rezene
80
Zeytinyağı
81
Çilek
82
Kırmızı-yeşil biber
83
HANGİ BESİN NE İÇERİYOR/ Acı marul/ Ne içeriyor: Potasyum, fosfor, neye iyi geliyor: Yağ metabolizmasını düzenliyor, felç riskine karşı koruyor.
84
Ahududu/ Ne içeriyor: C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, folikasit, neye iyi geliyor: Virüs ve bakterilere karşı koruyor, tümör oluşumuna engel oluyor.
85
Avokado/ Ne içeriyor: Doymamış yağ asidi, neye iyi geliyor: Kalp ve kan dolaşımı için birebir. Kansere karşı koruyucu.
86
Beyaz/kırmızı lahana/ Ne içeriyor: C vitamini, az oranda B vitamini, kalsiyum, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, stres semptomlarıyla savaşıyor.
87
Bezelye/ Ne içeriyor: Bitkisel protein, magnezyum, neye iyi geliyor: Kolesterol düzeyini düşürüyor, bağırsak kanser riskini azaltıyor.
88
Brokoli/ Ne içeriyor: Magnezyum, A ve C vitamini, potasyum, neye iyi geliyor: Kansere karşı koruyor, kasları güçlendiriyor.
89
Ceviz/fındık/fıstık/ Ne içeriyor: B ve E vitamini, çinko, demir, neye iyi geliyor: Sakinleştiriyor, uyumayı sağlıyor, stresi azaltıyor.
90
Dana eti/ Ne içeriyor: Demir, protein ve potasyum, neye iyi geliyor: Soğuk algınlığı, öksürük ve gribe karşı iyileştirici etkiye sahip.
91
Domates/ Ne içeriyor: Likopen, folikasit, tyrosin, neye iyi geliyor: Likopen kansere karşı koruyor, folikasit hücre yapımını uyarıyor.
92
Elma/ Ne içeriyor: Pektin, bioflanovoid, C vitamini, neye iyi geliyor: Kolesterol düzeyini düşürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
93
Enginar/ Ne içeriyor: Cynarin, bol miktarda B ve C vitamini, neye iyi geliyor: Kan şekerini düzenliyor. C vitamini kalbi güçlendiriyor.
94
Erik/ Ne içeriyor: Potasyum, demir, B vitamini, neye iyi geliyor: Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor, enerji veriyor.
95
Esmer buğday/ Ne içeriyor: Lysin, lezithin, neye iyi geliyor: Beyni ve sinirleri besliyor, öğrenmeyi güçlendiriyor.
96
Fasülye/ Ne içeriyor: Demir, kalsiyum, B ve C vitamini, protein, neye iyi geliyor: Kan ve hücre yapımına yardımcı oluyor.
97
Frenk üzümü/ Ne içeriyor: C vitamini, niasin, kalsiyum, neye iyi geliyor: Sinir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
98
Greyfurt/ Ne içeriyor: Folikasit, C vitamini, neye iyi geliyor: Kan basıncını azaltır, kan yapımını artırır.
99
Havuç/ Ne içeriyor: A vitamini, selenyum, neye iyi geliyor: Sperm üretimini sağlıyor, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.
100
Ispanak/ Ne içeriyor: A vitamini, folikasit, magnezyum, E vitamini, manganez, neye iyi geliyor: Sinirleri güçlendiriyor. Özellikle hamilelikte tavsiye ediliyor.
101
Kaba öğütülmüş buğday/ Ne içeriyor: B vitamini, demir ve magnezyum, neye iyi geliyor: Bacak kaslarındaki krampları yok ediyor. Uyku süresini azaltıyor.
102
Kavun/ Ne içeriyor: Magnezyum, potasyum ve kalsiyum, neye iyi geliyor: Vücuttaki su düzeyini ayarlıyor, idrar oluşumunu artırıyor.
103
Kefir/ Ne içeriyor: Asit laktik, asit laktik bakterileri, neye iyi geliyor: Bağırsak enfeksiyonuna, kabızlığa ve gaza iyi geliyor.
104
Kereviz/ Ne içeriyor: Potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, neye iyi geliyor: Kabızlık, mide ve bağırsak sorunlarına karşı etkili.
105
Kırılmamış pirinç/ Ne içeriyor: Protein, potasyum, kalsiyum, magnezyum, neye iyi geliyor: Mide yanması ve gaza karşı etkili. Vücuttaki fazla suyu atıyor.
106
Kırmızı üzüm/ Ne içeriyor: Phyto-östrojen, potasyum, kalsiyum, neye iyi geliyor: Yüksek tansiyona karşı iyi geliyor, trombozları önlüyor.
107
Kuşburnu/ Ne içeriyor: Likopen, C ve E vitamini, demir, neye iyi geliyor: Soğuk algınlığı ve gribe karşı önleyici etkiye sahip.
108
Kümes hayvanları/ Ne içeriyor: Protein, potasyum, magnezyum, B vitamini, çinko, neye iyi geliyor: Baş ağrısı sorununa karşı etkili, stresten arındırıyor.
109
Kivi/ Ne içeriyor: C vitamini, karotionid, flavonoid, neye iyi geliyor: Zayıflatıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
110
Lahana turşusu/ Ne içeriyor: Laktik asit bakterileri ve B12 vitamini, neye iyi geliyor: Tümör oluşumunu önlüyor.
111
Limon/ Ne içeriyor: C vitamini ve glucarate, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, mide kanserini önlüyor.
112
Mango/ Ne içeriyor: A ve B vitamini, çinko, neye iyi geliyor: Cinsel enerjiyi yükseltiyor, orgazm yeteneğini artırıyor.
113
Mantar/ Ne içeriyor: Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, neye iyi geliyor: Kasları güçlendiriyor, saç ve tırnakları besliyor.
114
Mısır/ Ne içeriyor: Çinko, magnezyum ve B vitamini, neye iyi geliyor: Stresle savaşıyor, bağırsak kanserini önlüyor.
115
Mercimek/ Ne içeriyor: Çinko ve Aminoasit, neye iyi geliyor: Yorgunluğu gideriyor, strese karşı etkili.
116
Muz/ Ne içeriyor: Potasyum, B6 vitamini, serotonin, magnezyum, neye iyi geliyor: Rahatlatıyor ve uyumaya yardımcı oluyor.
117
Mürver/ Ne içeriyor: Potasyum, B1 vitamini, C vitamini, neye iyi geliyor: Terleten ve öksürüğü azaltan etkiye sahip. Kabızlığa iyi geliyor.
118
Papatya/ Ne içeriyor: Karotinoid, enzimler, C vitamini, neye iyi geliyor: Kalp hastalıklarını önlüyor, stresi azaltıyor.
119
Patates/ Ne içeriyor: Mineraller, C vitamini, bitkisel protein, potasyum, neye iyi geliyor: Kansere karşı koruyucu, vücudu toksinlerden arındırıyor.
120
Peynir suyu/ Ne içeriyor: Sodyum, potasyum, kalsiyum, laktik asit bakterileri, neye iyi geliyor: Sindirim sistemi şikayetleri ve mide yanmasına karşı iyi geliyor.
121
Peynir/ Ne içeriyor: Protein, sodyum, potasyum, kalsiyum, neye iyi geliyor: Kemikleri güçlendiriyor, sinirleri koruyor.
122
Pırasa/ Ne içeriyor: Allisin, çinko, manganez, selenyum, neye iyi geliyor: Kan basıncını düşürüyor, kalbi ve damarları güçlendiriyor.
123
Rezene/ Ne içeriyor: C vitamini, uçucu yağlar, demir, potasyum, kalsiyum, neye iyi geliyor: Öksürüğü önlüyor, vücuda oksijen alımını artırıyor.
124
Portakal/ Ne içeriyor: B ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, selenyum, neye iyi geliyor: Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor.
125
Ringa balığı/ Ne içeriyor: Omega3 yağ asidi, sodyum, potasyum, neye iyi geliyor: Damar sertliğini ve yüksek tansiyonu önlüyor.
126
Sarımsak/ Ne içeriyor: Quercetin, ajoene ve allisin, neye iyi geliyor: Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
127
Shiitake mantarı/ Ne içeriyor: Lentinan, D vitamini, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kanser oluşumunu engelliyor.
128
Som balığı/ Ne içeriyor: Omega3 yağ asidi ve D vitamini, neye iyi geliyor: Kemikleri güçlendiriyor, meme kanseri riskini azaltıyor.
129
Süt/ Ne içeriyor: Kalsiyum, D, A ve B2 vitaminleri, neye iyi geliyor: Kemik oluşumunu teşvik ediyor, bağırsak kanserine karşı koruyor.
130
Siyah turp/ Ne içeriyor: C vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini ve kan dolaşımını güçlendiriyor.
131
Tofu/ Ne içeriyor: Protein, potasyum, kalsiyum, magnezyum, neye iyi geliyor: Metabolizmayı uyarıyor. Kemik yoğunluğu için önemli.
132
Ton balığı/ Ne içeriyor: Omega3 yağ asidi, D vitamini, potasyum, iyot, neye iyi geliyor: Kolesterol düzeyini düşürüyor, sinir hücrelerini koruyor.
133
Uskumru/ Ne içeriyor: Omega3 yağ asidi, D, B6-B12 vitaminleri, iyot, neye iyi geliyor: Kan basıncını düşürüyor, moral yükselten etkiye sahip.
134
Yoğurt/ Ne içeriyor: Kalsiyum, riboflavin, B12 vitamini, neye iyi geliyor: Bağırsak kanserine karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
135
Yulaf/ Ne içeriyor: Karbonhidrat, demir, magnezyum, B vitamini, neye iyi geliyor: Enerji sağlıyor, kas kramplarını önlüyor, idrar söktürüyor.
136
Zeytinyağı/ Ne içeriyor: Doymamış yağ asidi, E vitamini, neye iyi geliyor: Kötü huylu kolesterol düzeyini düşürüyor, hücreleri koruyor.
137
Çilek/ Ne içeriyor: C vitamini, kalsiyum, potasyum, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, metabolizmayı harekete geçiriyor.
138
Yeşil/kırmızı biber/ Ne içeriyor: Capsaicin, A ve C vitamini, Çinko, neye iyi geliyor: Baş ağrısı ve migrene karşı koruyucu etkiye sahip.
139
Soya yağı/ Ne içeriyor: E vitamini, protein, neye iyi geliyor: E vitamini hücreleri koruyor, kanser riskini azaltıyor.


Haber Yayın Tarihi: 11.07.2015 09:24 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Yarışma bitince işsiz kaldılar! Para kazanmak için ünlü iş adamlarıyla ilişkiye giriyorlar 2019'un en güçlü ülkeleri açıklandı! Bakın Türkiye kaçıncı sırada Yeşilçam'ın haşin bakışlı güzeli Gülşen Bubikoğlu, bakın şimdi ne yapıyor! Daha tanıtımı dahi yapılmadı! İşte 286 bin TL'lik iPhone 11 Güzel oyuncunun eşcinsel aşığı oynadığı filmin sahneleri çok konuşulacak