Uykusuz Gecelerin Nedeni "Huzursuz Bacak" Olabilir - Son Dakika

Uykusuz Gecelerin Nedeni "Huzursuz Bacak" Olabilir

25.09.2016 08:39

1

Otururken ya da uzanırken bacakları hareket ettirme ihtiyacı ile kendini gösteren, yanma ve ağrı şikayetlerine yol açan huzursuz bacak sendromu aynı zamanda gece uykusunun da baş düşmanlarından biri. Hastalık olduğunun bilinmemesi ve yıllarca insanların bu hastalıkla tedavi edilmeden yaşaması beraberinde uykusuzluğa da yol açıyor.

2

Huzursuz bacak sendromu özellikle istirahat döneminde ortaya çıkan bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı ve şiddetli hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendini gösteren bir nörolojik hastalıktır.

3

Yakınmalar genellikle akşam saatlerinde ve bacaklarda ortaya çıkarken, ilerleyen durumlarda gün içinde de uzun süreli oturma ve istirahat dönemlerinde ortaya çıkabilir.

4

Huzursuz bacak sendromunu kimi hasta ağrı olarak tarif eder, kimi ise gıdıklanma, yanma, kasılma, karıncalanma, şişlenme şeklinde tarif eder. Hastalardaki ortak nokta, bu hissin ciddi bir sıkıntı oluşturmasıdır. Bacaklar hareket edince bu sıkıntı azalır ya da kaybolur ancak hareket bittiği anda tekrar başlar. Şikayetler akşamları başlar ve uyumaya engel olur. Hastaların uykuya dalması zorlaşır, rahatsızlık verici bu his nedeniyle kalkıp dolaşmaları gerekir.

5

Genellikle sabaha karşı bu hissin geçmesi ile uykuya dalarlar ancak bu uyku da çoğunlukla kaliteli bir uyku değildir. Çünkü huzursuz bacak sendromu olan kişilerin hemen tamamında uykuda periyodik bacak hareketleri ortaya çıkar. Bu kişilerin uyku sırasında sıkça bacaklarını oynattığı gözlenir ve bu hareketler uyku bütünlüğünü bozar.

6

Birçok hasta hekime uyuyamama şikayeti ile başvurur. Hasta bu yönde araştırılmaz ise çoğu zaman olduğu gibi verilen uyku ilaçları ile şikayetler daha kötü hale gelir.

7

Huzursuz bacak sendromunda, hastalığın ilerlemesi ile birlikte şikayetler günün daha erken saatlerinde başlayabiliyor ve bacaklardan vücudun diğer bölgelerine de yayılabiliyor.

8

Gündüz saatlerinde özellikle yolculuk sırasında ya da sinema, tiyatro gibi uzun süreli oturmayı gerektirecek durumlarda şikayetler baş gösteriyor.

9

Farklı sağlık sorunları da huzursuz bacak sendromuna neden olabiliyor. Bazı hastalarda ailesel özellik göze çarparken, bazı hastalarda ise gebelik döneminde ortaya çıkabiliyor. Özellikle demir, folik asit, B12 vitamin eksikliği, böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı, guatr ve romatizmal hastalıklar huzursuz bacak sendromuna neden olabiliyor.

10

Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görülmekle beraber, Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görülmektedir.

11

Hastalığın başlıca belirtileri ise; Bacaklarda anormal duyularla birlikte şiddetli hareket ettirme isteği olması.

12

Hareket ettirmekle bulguların tamamen ya da kısmen düzelmesi

13

Bulguların oturma ve yatma gibi istirahat durumlarında ortaya çıkması.

14

Bulguların, genellikle akşam saatlerinde ya da gece kötüleşmesi gibi belirli bir özelliği olması.

15

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilir ama ilaç tedavisine başlamadan önce yapılabilecek bazı rahatlatıcı hareketler ve önlemler vardır. Bunlara hastaların dikkat etmesi oldukça önemlidir.

16

İlk yapılması gereken hastanın bazı basit önlemleri alması ve yatak odası düzenlemeleri.

17

Huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebileceğini bildiğimiz alkol, sigara, kafein (çikolata, kafein içeren çay ve kahve gibi) maddelerden uzak durulması, özellikle akşam saatlerinde yatmadan önce bunlara dikkat edilmesi

18

Huzursuz bacak sendromu bulgularını artırabilecek ilaçları doktoruna danışmadan almaması, eğer başka bir nedene bağlı ortaya çıkmış ise önce bu nedenin tedavi edilmesi gereklidir.

19

Huzursuz Bacak Sendromu'nun nedenleri nelerdir?

20

Demir eksikliği (en önemli göstergesi ferritin düşüklüğü)

21

İleri evre böbrek yetmezliği (üremi)

22

Şeker hastalığı

23

Parkinson hastalığı

24

Sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi (polinöropati)

25
26

Sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi (polinöropati)

27

Hamilelik

28

Bunların dışında bazı bulantı, depresyon ve psikoz ilaçları ile bazı sara (fenitoin içerenler), soğuk algınlığı (antihistaminik içerenler), tansiyon ilaçları (nifedipin içerenler) huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebilirler.

29

Bu nedenle huzursuz bacak sendromu olan hastalar bu grup ilaçları doktoruna danışmadan kullanmamalıdır.

30

Bacağımızın yanı sıra zaman zaman vücudumuzun her yerinde de ufak tefek ağrıları oluyor ancak bazı ağrılar yanlış giden önemli şeylerin göstergesi olabilir. Fakat görünürde pek önemsenmeyen bu ağrılar aslında önemli hastalıkların belirtileri olabilir.

Son Dakika Uykusuz Gecelerin Nedeni 'Huzursuz Bacak' Olabilir - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement