Uzakdoğulu İnsanlar Neden Çekik Gözlü - Son Dakika

Uzakdoğulu İnsanlar Neden Çekik Gözlü

3 yıl önce

1
Çekik gözlü diye nitelendirilen ırklarda gözün üzerindeki göz kapağının ikinci kıvrımı, gözün üstüne doğru daha fazla inmiştir. Bu durum gözün sanki daha darmış gibi görünmesine sebep olur.

2
Bir teoriye göre göz kapağının üzerinde katlı olarak duran bu ikinci kıvrımı, bu insanların gözlerini yoğun olan kar tabakasının ve göz kamaştıran ışığından korumak için gelişmiştir. Yani bir nevi kar gözlüğü gibidir.

3
Her ne kadar Uzakdoğu'da yoğun bir kar yağışı olmasa bile bilim insanları bugün çekik gözlü diye nitelendirdiğimiz insanların atalarının son buzul çağında Sibirya'dan, yani Asya'nın kar ve buzla kaplı en soğuk bölgesinden güneye, bugün yaşadıkları yerlere göç ettiklerine inanıyorlar.

4
Bu kadar soğuk iklimde yaşayanların vücutlarının iklime uyum sağlamaktan başka çareleri yoktu.

5
Sadece gözler değil, burun da rüzgara en az maruz kalacak şekilde küçülmüştür.

Burun delikleri, solunan hava ciğerlere gidene kadar ısınsın diye daralmıştır.

Ciltleri de bu nedenle yağlıdır.

6
Ayrıca şişkin göz kapakları diğer tip göz kapaklarına göre daha yağlı olduğundan, daha sarkık durur.

7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Göz yapısı dünyada bütün insanlarda aynı olmakla beraber, burada farkı yaratan göz kapaklarıdır. Peki uzakdoğulularda gözün sanki daha darmış gibi görünmesine ne sebep oluyor? İşte cevabı...

Haber Yayın Tarihi: 07.07.2017 11:59 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İmdat çağrısına cevap veren bikini modeli polis memuru vurularak öldürüldü Futbolcu Javier Hernandez'in eşi Sarah Kohan hem güzelliği hem yeteneğiyle büyülüyor Hadise işi abarttı! Ayna önünde mayosuyla dans edip kalçasını gösterdi Buz hokeyinin kalça kraliçesi Andreja Rituper, Ferrari benzetmesiyle olay oldu! Donan göl üzerinde hatıra fotoğrafı çektirdiler! Ortaya birbirinden ilginç kareler çıktı

Son Dakika Haberleri