Uzaydan Dünyaya Atlayacak - Son Dakika

Uzaydan Dünyaya Atlayacak

03.10.2012 11:42

1
Red Bull ve NASA'nın ortak organizasyonuyla daha önce 21 bin 800 metre yükseklikten paraşütle atlayan Felix Baumgartner, önümüzdeki Pazartesi 36 bin metreden atlayacak.
2
Serbest düşüşte 587 km hız yapan sporcu, yeni denemesinde serbest düşüşte ses hızını geçen ilk insan olmayı planlıyor. Atlayışı bütün dünya canlı olarak izleyecek.
3
Avusturyalı 43 yaşındaki paraşüt sporcusu Felix Baumgartner, geçen Mart ayında 50 metre uzunluğunda bir helyum balonunun taşıdığı kapsülle yerden 21 bin 800 metre yükseklikten atlayarak saatte 587 km hıza ulaştı.
4
Baumgartner, bu atlayışla sıvıların, kanın buharlaştığı ve insan hayatının tehlikeye girdiği, sıcaklığın sıfırın altında 60 santigrat dereceye yaklaştığı, 19 bin metre civarlarındaki Armstrong Sınırı'nı geçmişti.
5
Atlayıştan sonra Baumgartner, ellerini kımıldatamadığını ve soğukla mücadele etmenin çok zor olduğunu belirterek, "Hala çok heyecanlıyım, olup bitenleri kelimelerle anlatamam. Bir süre geçtikten sonra paraşütü açmak istediğimde, daha 15 bin metre yükseklikte olduğumu fark ettim" demişti.
6
Hedefini arttıran Baumgartner, Red Bull ve NASA'nın ortak organizasyonuyla düzenlenen "Red Bull Stratos" projesinde, önümüzdeki pazartesi, bir uzay kapsülüyle 36 bin metre yüksekliğe çıkmayı planlıyor.
7
Hava şartları uygun olduğu taktirde öğleden sonra (yerel saate göre) gerçekleştirilecek denemede stratosfer katmanında kapsülün içinden çıkıp kendini boşluğa bırakacak.
8
Baumgartner, bu atlayışla daha önce Amerikan ordusundan emekli Albay Joseph Kittinger'in çıktığı 25 bin metrelik rekoru kırmayı ve serbest düşüşte ses hızını geçen ilk insan olmayı hedefliyor.
9
21 bin 800 metre yükseklikten yaptığı atlayışta 3 dakika 33 saniyede New Mexico çölüne iniş yapan sporcu Baumgartner'ın 36 bin metreyi 15 dakikada inmesi bekleniyor.
10

Son Dakika Uzaydan Dünyaya Atlayacak - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement