Uzayın Derinliklerindeki Gizem - Son Dakika

Uzayın Derinliklerindeki Gizem

10.12.2012 07:57

1
Asteroit kuşağındaki en büyük ikinci gök cismi olan Vesta'yı inceleyen NASA'nın Dawn (Şafak) uydusu, göktaşının üzerinde esrarengiz yapılar tespit etti.

2
Bu karede, göktaşının güneyindeki dağ gibi çıkıntı görülebilir.
3
Dawn uydusu, çapı 525 km olan dev göktaşının kraterlerindeki duıvarlar üzerinde uzun ve dar çukurlar tespit etti.

4
Dawn'ın Dünya'ya gönderdiği son fotoğrafta görülen yapının oluşum sebebi hala bilinmiyor.
5
Yakın zaman önce su barındırdığına dair izlere rastlanan Vesta'da, bazıları düz kanalları, bazıları da yuvarlak çıkıntıları andıran şekiller, gök bilimcilerin kafasını iyice karıştırdı.
6
Esrarengiz gök cisme ait en son fotoğraflar, Vesta'da iki çeşit baca benzeri çukur bulunduğunu kesinleştirdi.
7
Vesta'nın, Dünya'dan paralel bir çizgi çekildiğinde hesaplanan uzaklığı 1.7 milyar km.
8
Vesta'nın 110 km derinliğinde demirden çekirdeği başlıyor.
9
Bu çukur ve kanalların nasıl oluştuğu, şu an bilim insanlarının çözmeye uğraştığı en büyük gizemlerden biri.
10
ABD'nin California Üniversitesi'nde Dawn ekibinde yer alan gök bilimci Jennifer Scully, “Düz kanallar, kuru materyallerin aktığı yerlere işaret ediyor. Bu kuru materyallere kumu örnek verebiliriz... Kısaca Dünya'da ve Ay'da gördüğümüze Vesta'da da tanık oluyoruz” dedi.
11
Scully, “Ancak Vesta'daki dolambaçlı kanallar Dünya ve Ay'dakinden farklı... Şimdi bu yapıların nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyoruz” dedi.
12
California Üniversitesi'nde Dawn projesinin baş müfettişi olan Christopher Russell, “Dünya'da, Arizona'daki meteor krateri gibi yapılarda benzer şekilleri görüyoruz... Mars'ta da hala sırrını çözemediğimiz benzer şekiller var. Tam bir açıklama yapmak için Vesta'daki oluşumun kaynağını bulmalıyız” dedi.
13
14
15
16
17
18
19

Son Dakika Uzayın Derinliklerindeki Gizem - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Sınavdan çıkıp doğumhaneye giden avukat adayı, buzların üzerinde oturarak görevini tamamladı Koronayı yeniyorlar ama kalplerine yenik düşüyorlar! İlaçlarla ilgili komplo teorileri kafa karıştırıyor Şampiyonlar Ligi maçında sahaya yarı çıplak atlayan modelin son paylaşımı görenlerin ağzını açık bıraktı Görev başındaki polis bahçede üstsüz güneşlenen modeli helikopterden kayda aldı 93 kilo veren Pelin Öztekin isyan etti: 100 kilo olan biri aşık olmaz mı?