Vahşi Doğada İlginç Mücadele - Son Dakika

Vahşi Doğada İlginç Mücadele

23.09.2015 15:35

1
Zehirli deniz yılanı ve taş balığının, kazananı olmayan bu ilginç mücadelesi Avustralyalı balıkçı Rick Trippe tarafından çekildi...

2
Birbirlerini ısırarak öldüren bu iki deniz canlısı görenleri şaşırttı...

3
4
5
Kanada'da sahilde yürüyüş yapan Ginger Morneau denizde çırpınan bir martı olduğunu fark etti. Balık avladığını sandığı martı denizin içinde onu gözüne kestirmiş olan ahtapotun yemi olmak üzereydi. Amatör fotoğrafçının çektiği kareler İnternette en çok paylaşılanlar arasına girdi.

6
Kanada'nın Pasifik okyanusuna kıyısı olan bölgesi Victoria's Ogden'da Ginger Morneau ailesiyle yürüyüyüş yaparken denizde sıra dışı bir olaya tanık oldu.

7
Balık avlamak için denizin üzerinde uçak martı bir ahtapotun uzun kollarına yakalanmıştı.

8
Martıyı kurtarmak isteyen fakat bunu başaramayan Ogden bir dakikadan az süren ölüm kalım savaşını görüntüledi.

9
Kareler internette en çok paylaşılanlar arasına girerken amatör fotoğrafçı konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

10
"Ahtapotun martıyı öldürmesini izlemek bizim için gerçekten çok kötü bir deneyim oldu. Gördüklerimize inanamadık. Martı bir taş kütlesi gibi denize battı."

11
SU ALTININ GARİP CANLILARI/ Çok nadir görülen bir tür olan siyah deniz şeytanı ilk kez kameraya alındı. Aralık ağzı, bıçak gibi keskin dişleri ve hafif şaşkın ifadesiyle siyah denizşeytanı (oltacıbalığı grubundan bir tür) kameraların aradığı yüze sahip. Ve bir dişi gerçekten de kamera önüne geçti. Araştırmacıların orta Kaliforniya açıklarında görüntülediği bu nadir oltacıbalığı doğal ortamında canlı olarak ilk kez filme alınmış oldu.

12
Uzaktan kumandalı bir araç kullanan ekip, 9 santimetrelik siyah deniz şeytanını Monterey Körfezi Kanyonu'nda yaklaşık 580 metre derinlikte görüntüledi. Ardından balığı –büyük bir başarıyla- canlı olarak karaya çıkaran bilim insanları o zamandan beri hayvanı gözlemliyor. Yakalanan oltacıbalığı, steril bir laboratuvardan çok derin dondurucu odasına benzeyen özel bir karanlık odada tutuluyor. Yalıtımlı duvarlar ve loş ışık, siyah denizşeytanına normalde yaşamını geçirdiği karanlık ve soğuk doğal ortamı sağlıyor. Gözlemciler ayrıca hayvanın kafasındaki ışıklı zokayı sürekli mi yanık tuttuğunu yoksa ışıklandırmanın başka bir düzeni mi olduğunu da anlamak istiyor.

13
Melanocetus cinsine ait siyah deniz şeytanları hakkında çok az bilgi var. Bilim insanları ne kadar yaşadıklarını dahi bilmiyor. Balığın en bilinen özelliği, Disney/Pixar'ın Kayıp Balık Nemo filminden de hatırlayabileceğiniz gibi zokası. Bu adaptasyona uğrayan yüzgecin en uç kısmı parıldıyor ve denizşeytanı bunu kendisine av çekmek için kullanıyor.

14
Yeni Zelanda'da balık tutmak için denize açılan Stewart Fraser yakaladığı balığı görünce gözlerine inanamadı.

15
Yeni Zelanda'daki Stewart Fraser adlı balıkçının yakaladığı ilginç yaratık görenleri hayrete düşürdü.

16
Yeni Zelanda'nın 43 mil kuzeyinde Karikari Peninsula bölgesinde balık tutmayan giden Stewart Fraser oltasına takılan balığı çekmek için makarasına asıldığında şok geçirdi. Oğlullar ile balık tutan Stewart Fraser saydam bir karidese rastladı.

17
Şaşkınlık içerisinde olan Stewart Fraser suyun üzerindeki değişik nesneyi almak ile almamak arasında kararsız kaldığını fakat merakına yenilerek daha yakından bakmak için ilginç cismi sudan çıkarmaya karar verdi. Stewart Fraser şeffaf yaratığı eline aldığında yüzeyinin sanki balık pulları ile kaplıymış gibi olduğunu ve jölemsi ama oldukça sıkı bir forma sahip bir canlı olduğunu belirtti.

18
Stewart Fraser şeffaf yaratığı eline aldığında yüzeyinin sanki balık pulları ile kaplıymış gibi olduğunu ve jölemsi ama oldukça sıkı bir forma sahip bir canlı olduğunu belirtti.

19
Türlerine nadir rastlanan bu canlılar Güney okyanusunda sadece soğuk sularda yaşadıkları belirtildi. Jelimsi vücuduna su toplayarak ve daha sonra topladığı suları püskürtme kuvveti ile ilerliyormuş.

20
Tek Dişin Sırrı Deniz gergedanı ya da boynuzlu balina olarak da bilinen narval balinasının en dikkat çekici özelliği, erişkin erkek bireylerde dışarı doğru mızrak gibi uzayan 2-3 metrelik spiral dişler.

21
Nadir de olsa dişi bireylerde de görülen bu dişler, narval balinalarının üst çenelerinin sol tarafından spiral yaparak uzar.

22
Bu dişin düşünüldüğü gibi dişilerin ilgisini çekme, rakibini korkutma gibi bir işlevi yok.

23
Harvard Üniversitesi Diş Bilimi Bölümü'nden Martin Nweeia'nın araştırmasına göre bu mızrak dişler bir duyu organı aslında.

24
Dişin yüzeyindeki 10 milyondan fazla sinir hücresi bir tünelle merkezi sinir sistemine bağlı.

25
Bu sayede narvallar sudaki sıcaklık ve basınç değişimlerini algılayabiliyor. Dişlerin bir diğer özelliği de kırılmadan yarım metre kadar esneyebilmeleri.

26
Narval balinalarının yaşam alanı Kuzey Buz Denizi'nde Kanada'nın Baffin Körfezi, Davis Boğazı ve Hudson Körfezi'dir. Kış mevsimi dahil yaşamlarını sürekli arktik bölgede geçiren tek balina türüdür onlar.

27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58

Son Dakika Vahşi Doğada İlginç Mücadele - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement