Vahşi Hayvanların Yüzde 52'sini Yok Ettik - Son Dakika

Vahşi Hayvanların Yüzde 52'sini Yok Ettik

01.10.2014 08:57

1
Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (World Wide Fund for Nature, WWF) son raporuna göre vahşi hayvanların yüzde 52'si son 40 yılda yeryüzünden silindi.

2
Çocukların renkli kitaplar, belgeseller, sirkler, hayvanat bahçeleri ve filmler aracılığıyla vahşi yaşamı tanımaya başladığı dönemde, yeryüzündeki vahşi hayvanların yarısı yok oldu! Yok oluşun insan kaynaklı olduğunu belirleyen raporda bugünkü yaşam stilini sürdürebilmesi için ABD'lilerin 3.9 gezegene daha ihtiyacı olduğu da vurgulandı.

3
İnsanın giderek artan kaynak ve alan ihtiyacı, avcılık ve kaçakçılıkla birleşerek vahşi hayatı öldürdü. WWF'nin raporuna göre 1970'den bu yana yeryüzündeki vahşi hayvanların yüzde 52'si yok oldu.

4
Orman filleri, Afrika aslanları, kaplanlar ve Amerikan köpekbalıkları da yok olmanın eşiğinde. Afrika aslanlarının sayısı son 40 yılda yüzde 90; kaplanların son 100 yılda yüzde 97, fillerin sayısı ise 2002'den bu yana yüzde 60 düştü.

5
WWF ve Londra Zooloji Topluluğu tarafından hazırlanan ‘Yaşayan Gezegen Rapor için 3 bin 38 türde 10 bin 380 hayvan topluluğuna dair veriler incelendi. Rapordaki verilere göre ABD'de balık varlığı 1970-2010 arasında yüzde 83 oranında azıldı. Azalış, Latin Amerika'da yüzde 86'yı buldu.

6
Okyanus yüzeyini kaplayan petrol sızıntıları da dahil pek çok nedenini etkisiyle ABD'deki beyaz köpekbalıklarının sayısı 20 yılda yüzde 50 azaldı.

7
20 yılda yüzde 90 oranında azalan Monark Kelebekleri, yakın gelecekte yalnızca hatıralarda kalacak türler arasında.

8
Sadece 2006 yılında beyaz burun hastalığı denilen hastalık nedeniyle 7 milyon küçük kahverengi yarasa öldü, ABD'nin bazı eyaletlerinde bu canlıların yüzde 99'u yok oldu. Yarasaların organlarının ısı kaybetmesi, kalp atış ritminin azalması ve ölümle sonuçlanan hastalığın nedeni hala bir sır.

9
Küresel ölçekte de tatlı sularda yaşayan amfibi canlılar, nehir balıkları ve memelilerinin toplam nüfusu 1970-2010 yılları arasında yüzde 76 azaldı.

10
Raporun yazarlarına göre vahşi yaşama yönelik tehditlerin başında canlıların habitatlarının hasar görmesi veya tümden yok olması, avcılık ve balıkçılık geliyor.

11
ABD'de tehlike altındaki türler arasında yer alan sarı bacaklı dağ kurbağasının doğal habitatındaki çiftçilik faaliyetleri nedeniyle yok oluyor.

12
Polen taşıyıcılığı nedeniyle doğadaki en önemli ‘dölleyici'lerden biri olan yaban arılarının yüzde 87'si tarım ilaçları ve hastalıklar nedeniyle yok oldu.

13
Raporun yazarları, orman kesimleri, aşırı avcılık ve kirlilik yoluyla dünyayı kendini yenilemesine izin vermeyen bir hızda tüketen insanı da uyandı.

14
Üstelik rapora göre yeryüzünde en büyük ‘ekolojik ayak izi'ne sahip ülke ABD değil, Kuveyt. Onu Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) izliyor.

15
ABD listede Danimarka, Belçika, Trinidad Tabago ve Singapur'dan sonra sekizinci.

16
Londra Zooloji Topluluğu Bilim Direktörü Profesör Ken Norris, "Biyoçeşitlilik kaybı ve ekosistem hasarı, varlığı

17
WWF-Britanya'nın Direktörü David Nussbaum ise "Bu rapora yansıyan yıkımın boyutu, bizler için uyanın çağrısı" dedi.

18
19
20
21
22
23
24
25
26

Son Dakika Vahşi Hayvanların Yüzde 52'sini Yok Ettik - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Denizde idam ettirilen Şeyhülislam'ın mezarı şaşkına çevirdi! Yarısı binanın altında diğer yarısı dışarda "Oy Didem" diyerek hayatımıza giren Azeri kızı, estetiği abarttı! Ancak sesinden tanıyabiliyoruz Türkiye'nin günlerce konuştuğu operasyonda eli parçalanan gazi polisten 6 yıl sonra ilk atış Playboy güzeli Paris Hilton kaset skandalıyla ilgili ilk kez konuştu: Hayatımın bittiğini düşündüm Amerika'da polis insan avına çıktı! George Floyd davası öncesi 16 yaşındaki siyahi kız polisin kurşunlarına hedef oldu