Vahşice Öldürülen Büşra İçin Kadınlar Eylem Yaptı - Son Dakika

Vahşice Öldürülen Büşra İçin Kadınlar Eylem Yaptı

24.02.2015 18:21

1
Van'ın Erciş İlçesi'nde bir grup kadın, geçen 9 Aralık'ta boğazı kesilerek öldürülen 21 yaşındaki Büşra Çiftçi Kızılkaya cinayetiyle ilgili soruşturmanın bir an önce tamamlanması için Kaymakamlık önünde eylem yaptı.

2
Bugünkü eyleme konu olan cinayet 9 Aralık 2014 tarihinde Adnan Menderes Mahallesi'nde bulunan TOKİ Konutları'nın 4'üncü Etap K1 3 numaralı dairede işlendi. 3 aylık evli olan Büşra Çiftçi Kızılkaya, evine gelen kişi veya kişilerin bıçaklı saldırısına uğradı. Boğaz ve vücudunun çeşitli yerlerinden ağır yaralanan Büşra Çiftçi Kızılkaya, komşularının haber vermesi üzerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılırken, yolda öldü. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında bir kişi tutuklandı.

3
Büşra Çiftçi Kızılkaya cinayetiyle ilgili soruşturmada ilerleme sağlanamadığı, otopsi raporlarının gelmediği gerekçesiyle yakınları, kadın dernekleri temsilcileri ve çok sayıda kişinin katıldığı basın açıklaması yaptı.

4
Kaymakamlık binası önünde toplananlar adına basın açıklamasını okuyan Büşra Çiftçi Kızılkaya'nın kız kardeşi Kübra Çiftçi, son günlerde yaşanan kadın cinayetlerinin ardından bazı çevrelerce dillendirilen idam ve hadım tartışmalarının kabulünün mümkün olmadığını söyledi. Çiftçi, "Bizler devletin bir kimsenin yaşam hakkını elinden almasını sağlayacak her hangi bir düzenlemeyi kabul edemeyiz. Ama suça karşı indirimi değil en ağır cezayı talep ediyor ve bunu gerekli görüyoruz" dedi.

5
Kadınların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na değil kendileri için politika üretecek Kadın Bakanlığı'na ihtiyaçları olduğunu söyleyen Kübra Çiftçi taleplerini şöyle sıraladı:

6
"Kadın Bakanlığı kurulmasını ve tüm bakanlıkların kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği giderici politikalar üretmesini talep ediyoruz. Şiddete maruz kalan, şiddetten uzaklaşmaya çalışan kadınların sığınak dışındaki psikolojik, sosyal ve hukuki destekleri de alabilecekleri, deneyimlerini paylaşarak karşılıklı güçlenebilecekleri, ulaşılabilir, kadın danışma ve dayanışma merkezlerinin olmasını talep ediyoruz. 6 bin 284 Sayılı yasa ile elde edilen hakların altyapı eksiklikleri, uygulayıcıların bilgisizliği ve kadından yana olmayan uygulamalar nedeniyle kağıt üstünde kaldığını görüyoruz. Uygulamalar bahane edilerek yasanın değiştirilmesi söz konusu olamaz. Bu aksaklık ve eksikliklerin giderilmesi ve iyileştirilmesi yükümlülüktür."

7
"Kadınların şiddete karşı mücadele ederken destek aldıkları kurumlarda karşılaştıkları personelin, kadından yana olmayan, yargılayıcı bir yaklaşım sergilemesi kadınları güçsüzleştirmektedir. Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri ve sığınaklar başta olmak üzere tüm kamu kurumlarında, kadına yönelik şiddet alanında çalışanların, kadının beyanını esas alan, yargılayıcı olmayan ve bu alanda yeterli donanımı olan kadın çalışanların istihdam edilmesi gerekir. Kadınların istedikleri anda erişebilecekleri, arabuluculuk için değil şiddetten uzaklaşmak için her türlü hizmeti 7 gün 24 saat alabileceği merkezleri tekrar ve tekrar talep ediyoruz."

8
Özgecan Aslan İçin Erkeklerden Etekli Eylem

9
Özgecan Aslan'ın öldürülmesine tepki gösteren erkekler etekli eylem yaptı.Etek giyen eylemciler İstiklal Caddesi'nde biraraya geldi.

10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Son Dakika Vahşice Öldürülen Büşra İçin Kadınlar Eylem Yaptı - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti Seda Sayan, Sayısal Loto çekilişini "Haydi Bismillah" diyerek yapınca gündem oldu Müge Anlı'nın vazgeçilmez ismi Arif Verimli'den takipçilerine ilginç öneri: Aşık olmayın "Doğuştan mesafem var" diyerek maske takmıyordu! Merve Boluğur sorumsuz davranışının karşılığını aldı