Vampir Geyik 60 Yıl Sonra Görüntülendi - Son Dakika

Vampir Geyik 60 Yıl Sonra Görüntülendi

04.11.2014 13:26

1
Sivri dişli misk geyiği, 60 yıl sonra Afganistan'ın kuzeydoğusunda görüldü. Afganistan'a özgü bir tür olan Kaşmir misk geyiği , en son 1984 yılında Danimarkalı bir ekip tarafından görülmüştü.

2
Kaşmir misk geyiği, Asya'da bulunan 7 türden biri olarak tanımlanıyor. Vahşi Yaşamı Koruma Derneği (WCS), bu türe ülkenin kuzeydoğusundaki engebeli ormanlık yamaçlarda rastlandığını açıkladı.

3
Sivri dişleriyle korkutucu bir görünüme sahip olan Kaşmir misk geyiği, dişlerini çiftleşme döneminde karşı cinsi etkilemek ve rakiplerini uzaklaştırmak için kullanıyor. Vampir lakabı da bu dişlerinden geliyor.

4
Kaşmir misk geyiğinin ürettiği misk, parfüm ve ilaçlarda kullanılıyor. Bu yüzden geyiklerin derisinin kilosu karaborsada 45 bin dolara alıcı buluyuyor. Altının kilogram fiyatının 37 bin dolar civarında olduğunu düşünürsek, bu türün ne kadar değerli olduğu ortaya çıkıyor.Bu yüzden kaçak avlanma nedeniyle türün soyunun tükenme tehlikesi bulunuyor.

5
WCS'nin Asya Programlar Müdür Yardımcısı Peter Zahler, türün bölgenin hazinelerinden biri olduğunu, yakında şartların düzelmesiyle türlerin korunması için adına çalışmaların artmasını umduğunu belirtiyor.

6
7
8
9
10
11
12
13
Şimdiki verilere göre Dünya'daki canlı türü sayısı sekiz milyon yedi yüz bin. Uzmanlar bu canlıların çok küçük bir kısmını tanıyıp inceleyebildi. Geyikler de kendi içerisinde 50 tür barındırıyor. Memeli otçullar sınıfına giren bu türlerden bir kaçı tükenme tehlikesiyle karşı karşya. İşte yaşamını devam ettiren geyik türleri...

14
15
16
17
18
19
20

YORUMLAR
500

Son Dakika Vampir Geyik 60 Yıl Sonra Görüntülendi - Son Dakika


Advertisement