Van Depremi Dış Basında Geniş Yankı Buldu - Son Dakika

Van Depremi Dış Basında Geniş Yankı Buldu

24.10.2011 12:21

1
Yabancı basın Van'da meydana gelen depreme geniş yer ayırdı. İngiltere, Almanya, Amerika ve birçok ülkenin deprem manşetleri...
2
Bild Gazetesi, depremle ilgili bir haber için 'Türkiye'de Korkunç Deprem' başlığını kullandı.
3
'B.z' Gazetesi haber için 'şiddetli deprem Türkiye'yi sarstı' başlığını kullandı.
4
DIE WELT Gazetesi " Yardıma ihtiyacımız var" başlığını kullandı.
5
Bild Gazetesi
6
7
İngiliz Gazeteleri Van'daki depreme ilişkin haber ve fotoğraflara bugünkü sayılarında geniş yer ayırdı.
8
Gazetelerin bazıları ana sayfada bazıları da iç sayfalarda deprem fotoğraflarına geniş yer verdi.
9
10
11
12
13
İtalyan gazeteleri de Van depremine yer verdi. Corriera Della Sera Gazetesi depremi okuyucularına "Deprem Türkiye'yi Yıktı" başlığıyla duyurdu.
14
La Stampa Gazetesi " Deprem Anadolu'yu Yıktı" başlığını kullandı.
15
İtalya'nın önde gelen gazetelerinden La Repubblica Gazetesi Van depremine 2. sayfada geniş yer ayırdı.
16
Van'daki şiddetli deprem, Hollanda basınında geniş yer aldı. Deprem, Hollanda'da yayınlanan de Telegraaf, de Volkskrant, NRC ve AD gazetelerinin internet sitelerinde birinci haber olarak verildi.

17
Hollanda basını Van'daki depremi 'Türk-İran sınırında deprem' başlığı ile okuyucularına duyurdu. Haberlerde Türkiye'nin Kandilli Rasathanesi'ne göre depremin şiddetinin tahminen 7,2 büyüklüğünde olduğu belirtildi.
18
Haberlerde Türkiye'ye dünyanın birçok ülkesinden yardım talebinde bulunulduğu, özellikle İsrail'in deprem bölgesine yardımda bulunmak istediğini ancak Ankara'nın bu yardıma bir cevap vermediğini yazdı.
19
Türkiye'nin büyük fay hattı üzerinde yer aldığı, 1999 yılında meydana gelen Marmara depremi hatırlatılarak, iki büyük depremde ülkenin sanayi bölgesinin olduğu kuzeybatısında 20.000'den fazla kişinin öldüğü anlatıldı. Mayıs ayında Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen depremle ilgili bilgiler de okuyuculara duyuruldu.

20
Güçlü deprem Türkiye'yi sarsarken birçok kişi öldü" başlığını kullanan New York Times, "Depremin hemen ardından çekilen video görüntüleri, Van'daki yüzlerce insanın panik içinde ağlayıp bağırırken kentin başlıca caddelerinden birinde duman bulutları arasında panik içinde koştuğunu gösterdi" ifadelerini kullandı.

21
ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Başbakan Erdoğan'ın, "etnik olarak büyük ölçüde Kürt olan bölgedeki depreme hızlı reaksiyonunun, depremin ciddiyetinin yanı sıra felaketin etkin biçimde ele alınmasının siyasi önemine de vurgu yaptı" yorumuna yer verdi.
22
Gazete, "PKK bölgede aktif ve orada birçok destekçisi var. Başbakan Erdoğan, PKK'yı yıkmak veya marjinalleştirmeye yönelik çalışmalarına sıradan Kürtlerin desteğini kazanmak için yoğun çaba gösteriyor" görüşlerini de dile getirdi.

23
Ekonomi gazetesi Financial Times, ölü sayının daha da yükselmesi korkusuna vurgu yaptığı haberinde, "Felaket, Türkiye'yi, geçen hafta yasa dışı PKK militanlarınca öldürülen 24 asker için yas tuttuğu bir anda vurdu" yorumunu yaptı.

24
İngiliz The Guardian, yüzlerce kişinin ölümünden korkulduğunu belirttiği depremle ilgili haberinde, "kalitesiz biçimde inşa edilen konutlar, birçok ölümden sorumlu tutuldu" diye yazdı.

25
Bin kişinin ölümünden korkulduğunu, depremin yaygın panik yarattığını vurgulayan The Independent, Türkiye ile ilişkileri en düşük düzeye inen İsrail'in Ankara'ya yardım sunmak için hızlı davrandığına dikkat çekerken, "Adım, Türkiye'nin, İsrailli diplomatların ülkeyi terk etmesi talimatını vermesinden bu yana ilk olumlu jest" yorumu yaptı.

26
İngiltere'nin diğer büyük gazetesi The Telegraph da, ölü sayısının 1000'e çıkmasından korkulduğunu kaydederken şimdiye kadar 217 kişinin öldüğüne, 740 kişinin de yararlandığını doğrulandığına dikkat çekti.

27
Depremin sonucunda 200'ü aşkın insan öldüğünü duyuran BBC de, Erciş kentinde düzinelerce binanın çöktüğüne, binlerce kişinin dondurucu soğukta geceyi dışarıda geçirdiğine dikkat çekerken, Türkiye'nin inşaat kurallarının sıklıkla görmezlikten gelindiğinin altını çizdi.

28
İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais de depremin etkilediği bölgede ulaşılması zor çok sayıda küçük köyün bulunduğuna dikkat çekerek, Türkiye'de depremlerin sıklıkla yaşanmasına rağmen bina ve konutlarının depremlere dayanıklı olmadığını yazdı.

29
"Yıkılan evler, anlatılması zor panik sahneler" diyen İspanyol El Mundo da, 7.2 büyüklüğündeki deprem, Türkiye'nin güneydoğusundaki birkaç ili yıktı ve tehlike sürüyor" sözlerini kullandı.

30
Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro da "Türkiye'de panik ve şaşkınlık" derken halkın ve yardım kuruluşlarının enkaz altındaki insanlara yardım etmeye çalıştığına dikkat çekti.

31
Fransız Liberation gazetesi, Van bölgesini vuran güçlü depremin ilk tahminlere göre bin kişinin ölümüne neden olabileceğini vurguladı.

32
El Cezire televizyonu, gece ve gündüz arasında sıcaklık farkından dolayı kurtarma çalışanlarının gece olmadan önce yoğun bir mücadele verdiğine dikkat çekerek, bazı kişilerin ailelerini kurtarmak için elleriyle kazmayı denediklerini belirtti.

Son Dakika Van Depremi Dış Basında Geniş Yankı Buldu - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

18 yaşındaki modele sahte ajans şoku! Kamera karşısında soyunmasını istediler Katıldığı programı terk etmesiyle gündem olan Şevval Şahin'in estetiksiz hali yeniden dillere düştü Milyonların içinde yüzen Ronaldo'nun kız arkadaşı geçmişiyle yürek burktu: İnsanlara yemek almaları için yalvardım Babası Instagram'ını kapattırmıştı! Coşkun Sabah'ın kızı bomba gibi geri döndü Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti