Vazgeçilmez Kot Pantolonlar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler - Son Dakika

Vazgeçilmez Kot Pantolonlar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

1
Üretildiği günden bu yana tüm insanlığın vazgeçilmezidir kot pantolon. Peki hemen hemen her gün giydiğiniz bu kıyafet hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Kot pantolonunuzu her hafta yıkıyor musunuz? Sakın yapmayın! Buyrun birlikte bakalım kot pantolonun hikayesine...

2
Vazgeçilmez kot pantolonlarını kim buldu?
Vazgeçilmez kot pantolonlarını kim buldu?

20 Mayıs bluejean in resmi doğum günüdür. Çünkü bu tarih jeanin yaratıcısı Levi Strauss ve Jean pantolonu fikrini ortaya çıkaran Jacob Davis'in Amerika Patent ve Ticari Marka Ofisin den 139.121 numara ile ilk kez patent aldığı tarihtir.

3
Kimler giyiyordu?
Kimler giyiyordu?
Jean ilk olarak 2. Dünya Savaşı yıllarında dayanıklılığı sebebiyle sadece çiftçiler, bazı fabrika işçileri ve kovboylar tarafından giyiliyordu.

4
1960 yılından öncesine kadar Jean “iş tulumu” olarak isimlendiriliyordu. Levi Strauss bu ismi değiştirerek şu an ki bilinen ismi olan “Jean “ kelimesine dönüştürdü.

5
Kotlarınızı yıkamanız gerekiyor mu?
Kotlarınızı yıkamanız gerekiyor mu?
Şunu doğrudan söyleyelim: 2 hafta boyunca kotunuzu yıkamazsanız, kotunuzun kasık bölgesinde santimetre kare başına 10,000 bakteri içeren bir koloni yaşayabilir.

6
Katıldığı Brainstorm Green Conference'da yaptığı konuşmasında Bergh, ürettikleri ürünlerin diğer markalara oranla aynı sıklıkta yıkanmasına gerek olmadığını ve bu bağlamda kot pantolonlarının çevre dostu olduğuna vurgu yaptı. Daha az su kullanımını teşvik eden şirket, 2011'den bu yana müşterilerinin kot pantolonlarını daha az yıkamaları konusunda teşvik ediyor.

7
Ancak bu tatlı gerçek tek başına kotlarınızı daha fazla yıkamanız gerektiği anlamına gelmiyor, en azından Kanada'da Alberta Üniversitesinde 2011'de resmi olmayan bir araştırma projesinin sonuçlarına göre. Yapılan araştırmada üniversiteden bir öğrenci 15 ay boyunca aynı kot pantolonu giymiş.

8
Tekstil biliminde yardımcı doçent Doktor Rachel McQuen bu pantolonu bakteriler için test ettiğinde, bakteri seviyesinin zararsız düzeyde olduğunu görmüş. Kot pantolon yıkandıktan iki hafta sonra ise bakteri seviyesi tekrar aynı olmuş. Peki, buradan alacağımız ders nedir? İki hafta boyunca kotunuzu yıkmadıysanız, 14,5 ay boyunca da çamaşırhaneden uzak durabilirsiniz.

9
Makinede mi elde mi yıkamalı?
Makinede mi elde mi yıkamalı?
Makineden nasıl bir şey çıkacağına emin olamıyorsanız, ya da makinenize güvenmiyorsanız en iyisi elde yıkayın. Böylece büyük bir süprizle karşılaşmazsınız. Sık yıkamayın. Kot bakımının en önemli kurallarından biri de sık yıkamamaktır. Çok kirlenmediği sürece her giyiminizden sonra makineye atmayın. Jean kumaşı çabuk yıpranan bir kumaştır.

10
Kurutucuya da atmayın!
Kurutucuya da atmayın!
Eğer küçülmelerini istemiyorsanız, kesinlikle kurutucuya atmayın. Bunun yerine askıya asın, kendi kendine kurumasını bekleyin.

Çamaşır makinenizde yalnızca kotlarınızı bir arada yıkayın. Makineye 4'ten fazla kot pantolon atmamaya da özen gösterin.

11
"Yıkamayın buzluğa koyun!"
Yıkamayın buzluğa koyun!
Levi's'ın Ceo'su Chip Bergh, ürettikleri kot pantolonların sıklıkla yıkamaya gerek duymadığını ve kendisininde kotunu bir yıldır yıkamadığını söyledi. Konuyla ilgili daha radikal öneriler de mevcut. Modacı Stacy London, kot pantolonların altı ayda bir yıkanabileceğini söylüyor ve ürünlerin kokması durumunda insanlara pantolonlarını buzluğa koymalarını öneriyor.

12
Soğuk suda yıkanır!
Soğuk suda yıkanır!
Makineye atmadan önce renginin çok akmaması için kotunuzu ters çevirin. Derecenizi doğru ayarlayın. Makineden çıkarırken bir süprizle karşılaşmak istemiyorsanız, mutlaka makinenizin derecesine dikkat edin. Kot pantolonlar soğuk suda yıkanır.

13
Yıkama işlemini geçin. Kotunuzun üzerini fırçalayın, plastik bir çantanın içine düzgün bir şekilde yerleştirip ertesi gün giymek üzere buzluğa atın.

14
İşte böyle...
İşte böyle...
15
Fermuar üzerinde yazan 'YKK' ne anlama gelir?
Fermuar üzerinde yazan YKK ne anlama gelir?

Birçok jean fermuarının üstünde kabartmalı “YKK” harfleri vardır. Japon dilinde “Yoshida Kogyo Kabushikikaisha”nin kısaltmasıdır ve “Yoshida Şirketi” anlamına gelmektedir. Japon fermuar üreticisi olan Tadao Yoshida bu firmayı 1934 yılında kurmuştur.

16
Denim kumaşı iki renkli iplik kullanılarak üretilmektedir. Bir tanesi indigo (çivit) ile boyanmış iplik diğeri de renksiz dolgu iplikten oluşmaktadır.(Jeani ters çevirip baktığınızda denimin bir sıra boyalı iplik bir sıra beyaz iplikten oluştuğunu daha net göreceksiniz.)

17
En pahalı kot pantolon 60.000 dolara alıcı bulmuş.
En pahalı kot pantolon 60.000 dolara alıcı bulmuş.

En pahalı Jean –Orijinal Levi Strauss & Co 501 jeanidir. Yaşı 115 ten fazla olan bu Jean 2005 yılı haziran ayında e-Bay sitesinde açık artırmaya çıkarılmış ve 60.000.-$ a alıcı bulmuştur. Jeani alan kişi ismini vermek istemeyen bir Japon dur.

Haber Yayın Tarihi: 11.08.2016 08:42

Son Dakika Vazgeçilmez Kot Pantolonlar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Amanos'un nazar boncuğu görünümlü yangın göleti, görenleri hayran bırakıyor 19 yaşındaki kadından inanılmaz itiraf: Ünlü futbolcuyla 50 bin TL karşılığında cinsel ilişkiye girdik Bu kaçıncı! Yetenek Sizsiniz'in olaylı jürisinin kameralar önünde yine göğüsleri göründü Ünlü futbolcunun aşk krizi büyüyor! 3 çocuğunun annesine dönmesi, hamile sevgilisini isyan ettirdi Yusuf İslam'ı Müslümanlığa iten olay tüyleri diken diken ediyor