Ve Dilara Asıldı - Son Dakika

Ve Dilara Asıldı

03.05.2009 23:22

1
Dilara, İran'da yılbaşından bu yana idam edilen ikinci kadın oldu. Dilara'yı ipe götüren olaylar zinciri, bundan 7 yıl önce başladı. Hürriyet'te yer alan habere göre, Dilara, 17 yaşındayken, 19 yaşındaki erkek arkadaşı Emir Hüseyin Sotudeh ile babasının kuzeni olan yaşlı bir kadını soymak için evine girdi. Soygunda bıçaklanan yaşlı kadın öldü.

2
Durabi, ilk ifadesinde kadını öldürdüğünü itiraf etti. Sonra bu ifadeden vazgeçmesine rağmen 2003 yılında idam cezasına çarptırıldı. Dilara, erkek arkadaşının 'yaşın küçük, idam cezası almazsın' diye kendisini kandırdığını savundu. Dilara'yı suçlu gösteren kendi ifadesi dışında bir kanıt yoktu.

3
Avukatları, uluslarası örgütler reşit olmadığı bir dönemde işlediği suçtan ötürü idam cezası yiyen genç kızı kurtarmak için kampanya yürüttü. Dilara Durabi, uluslararası tanıdık bir isim oldu. Genç kızın, demir parmaklıklar ardında tuvale aktardığı resimler, Tahran'daki sergide meraklılarıyla buluştu. Durabi, ziyaretçileri karşılama mesajında, resimleri 'işlemediğim bir suç için edilmiş yemindir' için ifadesini kullandı.

4
Ancak geçen ay Yüksek Mahkeme, Dilara'nın cezasını onayladı. Avukatı Abdülsamet Hüremşah, 'Bu kadar narin yapılı bir genç kızın, böyle bir cinayeti işlemiş olması imkansız. Öte yanda güçlü bir genç adam var. Bu cinayeti bu genç kız nasıl işlemiş olabilir' diye isyan etti. İranlı genç kızı, ipten kurtaracak tek şey, kurbanın ailesinin tazminatı kabul edip, affetmesiydi. Ama bu olmadı.
5
Dilara, önceki sabah, darbağacında son nefesini verdi. İranlı yetkililer, infazla ilgili avukatına bilgi verme ihtiyacı bile duymadılar.

İran'da 17 yaşındayken babasının kuzenini öldürmek suçundan idam cezası alan 23 yaşındaki Dilara Darabi'nin önceki gün infaz edildiği açıklandı. Uluslararası toplum, reşit olmadığı için erkek arkadaşının suçunu üstlendiğini savunan Dilara için kampanya yürütmüştü.

Son Dakika Ve Dilara Asıldı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement