Virüslerin en çok can aldığı ikinci ülke İtalya'da gondollar neden siyah? - Son Dakika

Virüslerin en çok can aldığı ikinci ülke İtalya'da gondollar neden siyah?

18 gün önce

Katil virüsün en çok can aldığı ikinci ülke İtalya, geçmişte veba salgını ile de büyük mücadele verdi. Peki her salgında büyük bir kayıp veren İtalya'nın gözde tatil kenti Venedik'te gondolların siyah olmasının nedeni ne?

1
Koronavirüs salgını dünyaya diz çöktürmüş durumda. Art arda kötü haberlerin geldiği salgında ülkemizde de ilk ölüm gerçekleşti. Ancak geçmişte de pek çok salgın ve ölümcül virüs ile savaştık.

2
Kayıplar yaşandı, milyonlarca insan yaşamını yitirdi fakat salgınlar bir şekilde sona erdi. Koronavirüs Çin'den başlayıp dünyaya yayıldı. 100 milyon kişinin yaşamını yitirmesine neden olan veba salgını da Çin ve Orta Asya'dan başlayarak 1347'de Kırım'da bir Ceneviz ticaret merkezini kuşatan Moğol ordusunun vebalı cesetleri mancınıkla kentin içine atmasıyla Avrupa'ya taşınmıştı. Veba salgınında en çok can kaybının yaşandığı ülke İtalya'ydı.
3
Yıllar içerisinde yaralarını saran İtalya'da vebanın izlerine ise hala rastlanıyor. Peki İtalya'da gondollar neden siyah?
4
Veba salgını, 1347-1351 yılları arasında Avrupa'da büyük bir yıkıma yol açtı ve 75 ile 200 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.
5
Veba salgınında Avrupa nüfusunun üçte birinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Çin'de başlayıp Avrupa'ya yayılan salgında en çok kaybı ise İtalya yaşadı.

6
Büyük veba salgının ardındaki yıllarda ise pek çok benzer hastalığa rastlandı. 1629-1631 yıllarında İtalya'da bir salgın daha yaşandı.
7
Avrupa'yı etkileyen bu salgında da en çok kayıp İtalya'da yaşandı. Birçok kaynağa göre, 1629-1631 yılları arasında 130 bin nüfusa sahip olan Milano'da 60 bin kişi yaşamını yitirdi.
8
Vebanın bu denli hızlı yayılmasının nedeni ise binlerce kişinin katıldığı karnaval etkinliği oldu. Ölümler bununla sınırlı değildi, salgın bir milyon kişinin yani nüfusunun yüzde 25'inin hayatını kaybetmesine neden oldu.
9
Bir hikayeye göre İtalya'daki gondollarının renginin siyah olması da veba salgınına dayanıyor. Salgın sırasında insanlar tedavi amaçlı kliselere götürülürlerken gondollarla taşınıyordu.

10
Ancak tedavi mümkün olmadığından çoğu kişi bu gondollarda ölüyordu. Tabii ki onca insanın kaybından sonra gondollarda yas rengi olan siyaha boyandı.

11
İddiaya göre gondollar, veba sonrası 1400'lerde dönemin Dükü tarafından alınan bir kararla siyaha boyandı.
12


YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kim Milyoner Olmak İster'de koronavirüsten dolayı joker değişikliği yapıldı Beşiktaş'ın cesur yengesi Türkiye'ye övgü yağdırdı Selena Gomez'den canlı yayında hayranlarını şoke eden itiraf: Bipolar olduğumu öğrendim İşte, koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkamayacak ünlüler Köpek eti satan restoran sahibinden kan donduran itiraflar: Yavru köpekleri alıp servis ediyoruz