Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 12 Yakın Ülke - Son Dakika

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 12 Yakın Ülke

04.05.2014 10:36

1
Yurt dışı tatili her seyahatseverin tatil hayallerinin bir parçası.Dünya genelinde 60'dan fazla ülkeye, Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebiliyor. Sizin aradığınız daha yakın yerlerse, birkaç günlüğüne gezip dolaşıp, hem ekonomik hem de keyifli bir tatil yapmaksa, işte size vizesiz gidebileceğiniz 12 yakın ülke.

2
1) Bosna Hersek:Ülkenin her köşesi görülmeye değer; ama özellikle Saraybosna mutlaka gezilmeli. Tipik bir Osmanlı şehri olan Saraybosna'da Baş Çarşı'yı, savaş sırasında binlerce Bosnalı'nın hayatını kurtaran tüneli görebileceğiniz Savaş Tüneli Müzesi'ni gezin. Dünyaca ünlü Osmanlı yapısı olan Mostar Köprüsü'nü görmeyi unutmayın.

3
2) Karadağ:Yeşil ile mavinin iç içe geçtiği eşsiz coğrafyası, dünyaca ünlü şarapları, lezzetli pizzaları ve sıcakkanlı insanları ile Karadağ, Balkanlar'ı gezen seyahatseverlerin favori duraklarından biri. Karadağ'ın ruhunu soluyabileceğiniz asıl yer ise Kotor. Budva da görülesi sahil kasabalarından biri, özellikle de yaz aylarında.

4
3) Sırbistan:Son yıllarda Türkler'in en sık tercih ettiği yurt dışı tatil rotalarından Sırbistan, Avrupa kültürüne en yakın olan, en gelişmiş Balkan ülkelerinden.Sırbistan'da en çok ziyaret edilen yer ise başkent Belgrad. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Kale Meydan, Meclis Binası, Hotel Moskva ve Knez Mihailova Caddesibaşı çekiyor.

5
4) Kosova: Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk'un çevrelediği, denize kıyısı olmayan; ancak deniz kadar uçsuz bucaksız dağlar ve ormanlarla kaplı küçük bir ülke Kosova. Eski ve yeni şehir olmak üzere iki bölüme ayrılan Priştine'nin eski kısmında Osmanlı'dan kalma pek çok esere rastlamak mümkün.

6
5) Makedonya: Tarihsel ve kültürel bağımızın yüzyıllardır sımsıkı olduğu Makedonya, Balkan ve Anadolu kültürünün iç içe geçtiği topraklar.Başkent Üsküp ve Manastır mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Burada Aerodom Bit Pazarı, Tvridna Kalesi ve Carsija'yı gezebilir, Tavçe Gravçe yiyebilir ve yerel bira Skopsko'yu tadabilirsiniz.

7
6) Arnavutluk: Adriyatik kıyısında yer alan bir Balkan ülkesi. Tipik Balkan coğrafyasına sahip olan ülkenin doğal güzellikleri, Roma, Yunan ve Osmanlı medeniyetlerinden oluşan tarih mozaiği ile iç içe geçmiş. Arnavutluk'un coğrafyasını keşfetmek istiyorsanız Yunanistan'a yakın sahilleri gezmelisiniz.

8
7) Gürcistan: Ülkemizin doğusunda, kapı komşumuz olan Gürcistan, vizesiz seyahat edilen ülkeler arasında en popüler duraklardan. Başkent Tiflis ve turizm merkezlerinden olan Batum en çok ziyaret edilen kentler. Özellikle Batum son yıllarda Karadeniz turlarının vazgeçilmez ayaklarından biri oldu.

9
8) Rusya: Sovyetler Birliği ruhunun hala ayakta olduğu Rusya oldukça büyük bir ülke. Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı ve bir yer altı müzesi sayılabilecek metrosu ile ünlü Moskova, beyaz geceleri ile romanlara konu olan, dünyanın en romantik şehirlerinden St. Petersburg Rusya'yı yakından tanımak isteyenler için görülmesi gereken şehirler.

10
9) Ukrayna: Rusya'nın arka bahçesi olarak da bilinen Ukrayna, farklı bir kültürle tanışmak isteyenler için ideal tatil rotalarından biri. Özellikle görkemli opera ve tiyatro binaları, devasa parkları, şarapları ve votkaları ile ünlü Kiev'de keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Şayet eğlencesi bol bir gece hayatı arıyorsanız Donetsk'te bir veya iki gün geçirilebilirsiniz.

11
10) Lübnan: Akdeniz'in kıyısında, hüzün ile neşenin, dün ile bugünün bir arada olduğu, Ortadoğu'nun ve Arap kültürünün kendine özgü dokusunu hissedebileceğiniz bir ülke Lübnan. Başkent Beyrut ise Lübnan denince akla ilk gelen yer. Sadece eşsiz lezzetteki yerel yemekler için günümüzde Beyrut'a gastronomi turları düzenleniyor.

12
11) Fas: Avrupa'ya en yakın konumda olan Kuzey Afrika ülkesi Fas, otantik bir tatil yapmak isteyenler için en cazip rotalardan biri. Dünyanın en büyük ikinci camisi olan 2. Hasan Camii'ne ev sahipliği yapan Fas'ta özellikle muhteşem bir mutfak, turkuaz bir deniz ve bembeyaz kumsallı okyanus sahilleri sizi bekliyor.

13
12) Tunus: Modern ve gelenekselin sıra dışı bir şekilde iç içe geçtiği bir başka Kuzey Afrika ülkesi Tunus. Ülkenin turistik gezilerde en çok tercih edilen bölgesi yine kendisiyle aynı adı taşıyan başkent Tunus. Tarihi Kartaca şehri, mavinin hüküm sürdüğü sahil kasabası Sidi Bou Said, dünyanın en büyük mozaik müzesi Bardo Müzesi görmeniz gereken yerler arasında.

Son Dakika Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 12 Yakın Ülke - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement