Vizesiz Türkiye Nereye Koşuyor - Son Dakika

Vizesiz Türkiye Nereye Koşuyor

11.05.2010 15:44

1
Türkiye, Ahmet Davutoğlu ile dış politikada hızlı bir yükselişe geçerek komşuları ve ticari açıdan Türkiye için önemli pek çok ülke ile vizeleri karşılıklı kaldırma başarısına imza attı. Suriye, İran, Libya, Ürdün gibi önemli tarihi bağların bulunduğu ülkelerin yanısıra, Brezilya gibi denizaşırı ülkelerle de vizeler kaldırılarak yeni ticaret imkanları aranmaya başlandı. En çarpıcı gelişme ise bugün Rusya ile vizelerin kaldırılıyor olması. İşte vize muafiyeti uygulanan ülkeler...
2
Kimileri bu yeni vize rejiminden yola çıkarak Türkiye'de bir eksen kaymasından söz etmeye başladı. Kimileri de Türkiye'nin kendi 'AB'sini kurduğunu savundu. Vize projesinin adı ne olursa olsun Türkiye'ye siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda kazanımlarının büyük olduğuna hiç şüphe yok...
3
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Suriye arasında karşılıklı olarak vize uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.
4
Bu süreçten sonra Güneydoğu Anadolu sınırları içindeki illerin, Suriye ile ticareti gözle görülür oranda arttı. Günübirlik seyahatlerle Suriyeli turistler Gaziantep, Adana gibi illere akın etti.
5
6
7
8
Erdoğan beraberindeki heyet ile birlikte Libya'ya gitti. Libya Başbakanı Bağdadi Ali El Mahmudi ile görüşen Erdoğan, ilk olarak iki ülke arasında karşılıklı olarak vizenin kaldırıldığını açıkladı. Erdoğan, Kaddafi'nin çadırına uğramayı da ihmal etmedi.
9
10
11
Ürdün ile vizelerin kaldırılması anlaşması imzalandı. Anlaşmaya ilişkin imzalar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ürdün ziyaretti sırasında atıldı.

12
13
14
15
16
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” ile umuma mahsus pasaport hamili Arnavutluk vatandaşlarına vize muafiyeti tanındı.
17
18
19
20
Türkiye ile Katar arasında varılan karşılıklı anlaşmaya göre iki ülke arasında uygulanan vize rejimi kaldırıldı.
21
22
23
24
25
Türkiye ile Brezilya arasında vize uygulaması kaldırıldı. Türkiye'de bulunan Brezilya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Luiz Felipe de Sexias Correa ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Faruk Loğoğlu iki ülke arasında umuma mahsus pasaportlarda vize muafiyeti anlaşmasını imzaladı.

26
27
28
İran da Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler arasında.
29
30
31
32
33
Türkiye'ye vize uygulamasını kaldıran ülkelere Kamerun da eklendi. Çayıyla ünlü bu ülkeye yönelik vize uygulamas bir protokolle sona erdi.
34
35
Vize uygulamayan ülkeler şunlar: Andorra, Arjantin, Arnavutluk, Bahama, Barbados, Batı Samoa, Belize, Brezilya, Bolivya, Bosna-Hersek, El Salvador, Endonezya, Fas, Fiji, Filipinler, Gambia, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Hırvatistan, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, KKTC, Kosta Rika, Makedonya, Maldivler, Malezya, San Marino, Singapur, Şili, Suriye, Tayland, Trinidad-Tobaga, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Vatikan
36
Türkiye son olarak Rusya ile vizeleri kaldırma hamlesi yaptı. Bugün Türkiye'ye gelen Rus lider Medvedev ile görüşülecek başlıca konu vize muafiyeti. Vizelerin karşılıklı kaldırılmasıyla, Türkiye'ye gelecek Rus turist sayısında patlama beklenirken, Rusya ile gıda ve narenciye ticareti yapanların da yüzü gülüyor.
37
38
39

Son Dakika Vizesiz Türkiye Nereye Koşuyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dünyanın en zengin boksörü Floyd Mayweather, striptizci sevgilisinin babasından veto yedi Kızlar tuvaletine gizlice telefon yerleştiren öğretmen, öğrencilerin müstehcen görüntülerini çekti Yıllara meydan okuyan kadın! 74'lük Ajda'nın paylaşımı beğeni rekoru kırdı Cinsel ilişkiye girdikleri anları sevgilisinden habersiz kayda alan TV yıldızı, videoyu arkadaşlarına gönderdi Sansürü es geçti! Yasmin dekolteli pozuyla nefes kesti