Son Dakika Haberleri: Vücudumuzdaki Bakterilere Yakın Çekim

Vücudumuzdaki Bakterilere Yakın Çekim

9 yıl önce

1
Bilim insanları, EHEC salgınının Avrupa ve ABD'yi tehdit ettiği şu günlerde gece gündüz yeni tedaviler bulmaya çalışıyor.


Peki, bu bakteriler yakın çekimde neye benziyor. İşte bilgisayar ortamında canlandırılan bakteriler:

2
Birçoğumuz farkında değiliz ancak vücudumuzdaki hücrelerin neredeyse yüzde 90'ı bakterilerden oluşuyor. İnsan vücudu trilyonlarca canlı türüne ev sahipliği yapıyor.
3
Yeşil ve mavi renkteki bakterilerin, insan derisi üzerindeki görünümleri. İnsan derisi üzerinde, özellikle yağ bezesi ve saç köküyle bağlantılı olan çok sayıda bakteri bulunur. Bazıları sivilceye neden olsa da, birçoğu sağlığa zararsızdır. Ancak derideki bir kesik veya çatlak ile bakteri deriden içeri girerse, sağlık sorunları doğabilir.
4
2 Her insan bedeninde, 500 ile 1,000 farklı tür bakteri bulunur. Bir yetişkinin vücudunda 100 trilyon bireysel hücre oluşturabilecek kadar bölünebilirler. Bu rakam, bir insanı oluşturan toplam hücre sayısının yaklaşık 10 katıdır.

5
Cork Teknoloji Enstitüsü'nden Dr. Roy Sleator: “Sadece insan bağırsaklarında yaklaşık 2 kilo bakteri bulunur. Sadece yüzde 10'u insan vücudunun üretimidir. Geride kalan kısmı mikroplardır.”
6
Hücrelerin üzerinde gezinen koküs bakterileri.
7
Çubuk şeklindeki bakteriler. En ünlüleri E. Coli ve Salmonella.
8
Yüzen bakteriye ait bir bilgisayar çizimi.
9
Helicobacter pylori, elektron mikroskobu altında.
10
Yüzeyi kıllı çubuk şeklinde bakteri.
11
Helicobacter pylori.
12
Escherichia coli ve Salmonella bakterileri. Sahip oldukları kıl benzeri yapılarla hareket ederler.
13
Enterococcus faecalis bakterisi. “Süper bakteri” sınıfına giren bu mikrop, insan vücudunda antikorlara karşı gösterdiği mücadele sürecinde antibiyotiklere bir noktaya karşı direniş gösterebiliyor.
14
Helicobacter pylori bakterisi insan karnında geziniyor. Gastrite neden oldukları gibi ülserin baş sorumlusudurlar. Dahası, mide kanserine neden olabileceği gibi, karın bölgesinde tümör de ortaya çıkarabilir.Haber Yayın Tarihi: 06.06.2011 10:52 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Eski playboy modeli cumhurbaşkanı adayı oldu! Fuhuş vaadi pes dedirtti Sen Anlat Karadeniz'in Hazan'ı, estetiksiz haliyle görenleri şoke etti! Yasaklar ülkesinde sansür skandalı! Kadın fotoğraflarını yok ettiler Günde 2 tatlı kaşığı tüketen yaşadı! Kısırlıktan prostata her derde deva Mucize Doktor'un sinsi Kıvılcım'ını hiç böyle görmediniz! Cesur pozlarıyla yürek hoplatıyor