Vücudumuzdan 15 Muhteşem Görüntü - Son Dakika

Vücudumuzdan 15 Muhteşem Görüntü

21.02.2012 23:21

1
Vücudumuzun elektron mikroskobu ile çekilen kan hücrelerinden kulak içindeki saç hücrelerine, sinir hücrelerinden rahim duvarında ki insan embriyosuna kadar 15 muhteşem görüntü...
2
1. Kırmızı Kan Hücreleri: Kübik milimetrede, kadınlarda 4-5 milyon, erkeklerde 5-6 milyon adet kırmızı kan hücreleri bulunuyor. Görevleri tüm vücuda oksijen taşımak. Eğer oksijeni düşük bir çevrede yaşıyorsanız bu değerlerinizde artış oluyor.
3
2. Kırık Uçlu Saç: Bu kırılmalardan kurtulmanın tek yolu saçınıza iyi bakmak .
4
3. Kulak İçindeki Saç Hücreleri: Ses vibrasyonlarındaki mekanik hareketleri algılama görevleri var.
5
4. Optik Sinirlerde Gelişen Kan Damarları: Ortadaki siyah nokta göz bebeği, burada sanılanın aksine hiç bir ışık algılama hücresi yer almıyor.
6
5. Purkinje Sinir Hücreleri: Beyindeki 100 milyar sinir hücrelerinden olan purkinje sinir hücreleri diğer sinir hücrelerine göre daha büyük boyutlarda. Beynimizde motor görevini gören en önemli yapıtaşımız. Alkol ve lityum gibi toksikler bu sinir hücrelerini negatif yönde etkiliyorlar.
7
6. Dil ve Yüzeyindeki Tat Tomurcuğu: İnsan Dili 10.000 tad tomurcuğu içeriyor. Bunların görevi, tuzlu, ekşi, acı, tatlı ve iştah açıcı tadları ayırmak. Uzak doğu insanlarının devamlı baharatlı yemek yemelerinden ötürü bu tomurcuk sayısı onlarda daha az.
8
7. Diş Taşı: Dişlerin düzgün fırçalanmaması sonucu oluşan diş taşı böyle bir şey.
9
8. Kan Pıhtısı: En baştaki sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin aksine burada yapışkan bir ağ tarafından çevrelenen kırmızı kan hücrelerini görüyorsunuz. Ortada çiçek gibi duran hücre ise beyaz kan hücresi.
10
9. Akiğerdeki Alveoller: Akciğer içindeki yüzeyi görüyorsunuz. Boşluklar ise alveoller. Burada oksijen - kan alışverişi yapılıyor.
11
10. Akciğer Kanser Hücreleri: Yukarıdaki sağlıklı akciğer ile kansere yakalanmış bir akciğeri karşılaştırabilirsiniz.
12
11. İnce Bağısaktaki Villi: Villi çıkıntıları bağırsak yüzeyinin daha fazla olmasını sağlıyor ve yemeklerin öğütülmesini sağlıyor. Yakından baktığınızda yüzeye yapışmış yemek artığını görebilirsiniz.
13
12. Koronal Hücreleri ile İnsan Yumurtası: Fotoğrafta bir iğnenin üzerinde konmuş insan yumurtasını görüyorsunuz. Yumurta hem sperme tuzak kurup tutunmasını sağlayan hem de onu koruyan ağımsı bir yapıyla örtülü. İki koronal hücresinin yumurtaya yapıştığı görülüyor.
14
13. İnsan Yumartası üzerinde Sperm: Spermler yumurtaya girmeye çalışıyor.
15
14. İnsan Embriosu ve Sperm: Bir dünya savaşını andıran bu görüntü bir spermin yumurtaya ulaşmasından 5 gün sonraki hali... Kalan spermler hala yumurta etrafında takılmaya devam ediyor.
16
15. Sarı Renkli Görüntü: 6 günlük insan embriyosu rahim duvarında.

Son Dakika Vücudumuzdan 15 Muhteşem Görüntü - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

"Çıplaklar Festivali" ölümcül virüse rağmen bu yıl da yapılacak Ronaldo'nun sevgilisi sınırları zorladı! Verdiği çıplak pozlar Avrupa'da gündem oldu Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu! Türkiye'den de bir kent listeye girdi Zor nefes alıp veriyordu! 102 kilo veren gencin son hali inanılmaz Woody Allen'ın evlatlık kızına cinsel istismar iddiaları yeni belgeselle hortladı! İğrenç olay tavan arasında yaşanmış