Vücudunuzu ve Sağlınızı Olumsuz Yönde Etkileyen 9 Zararlı Alışkanlık - Son Dakika

Vücudunuzu ve Sağlınızı Olumsuz Yönde Etkileyen 9 Zararlı Alışkanlık

07.12.2016 10:53

1
İşte hepimizin hemen her gün yaptığı ve zararlı olduğundan habersiz olduğumuz 9 alışkanlık...

2
Yanlış nefes almak
Yanlış nefes almak
Kulağa tuhaf gelse de farklı nefes alma çeşitleri var. Bazıları göğüslerinin üst kısmına kadar nefes alıp verirken bazılarıysa midesine kadar nefes alıp verir. Mideye doğru nefes almak doğru bir harekettir. Stresi azaltır, tansiyonu dengeler ve gücü artırır.

3
Sık spor yapmak
Sık spor yapmak
Düzenli olarak spor yapmanın iyi olduğunu herkes bilir. Ancak uzmanlar sık spor yapmanın da doğru bir davranış olmadığını ileri sürüyor.

Mesela haftada altı gün spora giderseniz, vücudunuza aşırı yüklenmiş olursunuz. En ideali ise haftada dört gün spora gitmektir. Vücut bunu kaldırabilir.

Ancak sık spor yapmamak tembellik yapmak anlamına gelmemeli. Mesela asansör yerine merdivenleri kullanmalı ve spora gitmediğiniz günlerde yürüyüş yapmalısınız.

4
Yanlış ayakkabı seçimi
Yanlış ayakkabı seçimi
“Güzel olmak için biraz acı çekmek gerekir” deyimini duymuşsunuzdur. Ancak yanlış topuklu ayakkabılar giyerek de kendinize eziyet etmeniz anlamsız.

Yanlış ayakkabı tercihinden dolayı sadece ayaklarınız değil boynunuz, sırtınız ve kalçanız da olumsuz etkileniyor.

Eğer gün boyu yürümek zorundaysanız, buna uygun ve rahat ayakkabılar seçin.

5
Sık yıkanmak
Sık yıkanmak
Bazıları çok sık yıkanırlar. Ancak bu cildinize zarar veriyor ve saçlarınızın daha çabuk kirlenmesine neden oluyor.

Saçlarınızı da çok sık yıkarsanız, saç deriniz yağ üretimini artırıyor ve saçınız daha çabuk yağlanıyor. Aslında bu bir kısır döngü. Saçınız yağlandıkça yıkıyorsunuz ve yıkadıkça daha çabuk yağlanıyor.

Çözümü ise saçınız tamamen yağlanana kadar beklemek.

Cildiniz bile çok sık yıkanmanızdan olumsuz yönde etkileniyor. Bu arada bazı duş jellerinin egzamaya neden olduğunu da unutmayın.

6
Yanlış sıvı deterjan seçimi
Yanlış sıvı deterjan seçimi
Temizlik hastası mısınız? Sık sık ellerinizi mi yıkıyorsunuz? İsveç'in Salhgrenska Akdemisi'ndeki klinik bakteriyoloji profesörü Agnes Wold'un söylediğine göre bu alışkanlığınızdan derhal vazgeçmeniz gerekiyor.

Wold, “İlk olarak antiseptik ürünlerin sadece bakterilere karşı etkili olduğunu bilmemiz gerekiyor. Hindistan ve Mısır benzeri ülkelerde salmonella ve şigelloz gibi bakteriyel enfeksiyonlar yaygındır. Ancak gelişmiş ülkelerde bulaşıcı hastalıklara yakalanma şansı çok düşüktür” diyor.

7
Kıyafetleri içi kirli makinede yıkamak
Kıyafetleri içi kirli makinede yıkamak
Kirlilerinizi çamaşır makinesinde yıkayınca temizlendiklerini düşünüyorsunuzdur. Muhtemelen de çeşitli nedenlerden dolayı da kıyafetlerinizi soğuk suda yıkıyorsunuzdur.

Eğer yukarıdakileri yapıyorsanız makineniz muhtemelen bakteri dolu.

Yapılan araştırmalara göre bakteriler 60 ve üzeri derecelerde yok oluyorlar. İç çamaşırlarınızı ve çoraplarınızı 40 derecede yıkayınca ise onlardaki bakteriler ölmüyor ve aksine bakteriler artıyor. Bu nedenle iç çamaşırı, çorap, havlu ve çarşaf gibi şeyleri 60 veya daha yüksek derecede yıkamanız gerekiyor. Öte yandan çamaşır kurutucular bakterileri yok etmede çok iyidir.

8
Çok fazla veya çok az uyumak
Çok fazla veya çok az uyumak
Geç yatanlar ertesi güne ne kadar yorgun uyandıklarını bilirler. Bütün gün uyuyanlar da aslında üzerlerinde bir uyuşukluk hissederler.

Yetişkinlerin günde 7-9 saat uyuması gerekiyor. Bazen birkaç saat eksik uyumak sorun değil. Ancak sürekli az uyursanız sağlığınız kötü yönde etkilenir.

Yeterince uyumak en iyisidir!

9
Uzun süre oturmak
Uzun süre oturmak
Yanlış şekilde oturmanın duruşunuzu ömür boyu etkileyeceği söylenir. Bu söylem aslında doğru. Ancak düzgün şekilde uzun süre oturmak da zararlı. Eğer masa başı bir işiniz varsa 30 dakikada bir duruşunuzu değiştirin. Bazen de ayağa kalkıp gezinmek iyi gelecektir.

10
Bazı yararlı yiyecekleri tüketmemek
Bazı yararlı yiyecekleri tüketmemek
Küçükken her sınıfın duvarına bir süreliğine besin piramidi asılmıştır. Burada meyve, sebze, et, balık vb. yiyecekler bulunmaktaydı.

Piramidi görmeyeli uzun zaman olmuştur. Ancak piramidi gözümün önüne her getirdiğimde, her şeyden biraz da olsa yemeyi hatırlatıyorum kendime.

Sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin. Vücudunuz ileride size teşekkür edecektir!

Son Dakika Vücudunuzu ve Sağlınızı Olumsuz Yönde Etkileyen 9 Zararlı Alışkanlık - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden