Wodaabe Kabilesinin Erkekleri Kadınlar için Süsleniyor - Son Dakika

Wodaabe Kabilesinin Erkekleri Kadınlar için Süsleniyor

Nijer'de yaşayan Wodaabe kabilesi geleneksel erkek güzellik yarışması ile modern dünyadaki alışılmış normları altüst ediyor...

1
Sahra çölünün sıradışı topluluğu Wodaabe, yaklaşık 50 bin kişiden oluşan bir kabile.

2
17. yüzyılda Batı Afrika'da İslam'ı ilk kabul eden topluluk olan Wodaabe'ler, geleneklerinden de vazgeçmemiş ve ritüellerini yüzyıllar boyunca sürdürmüş.

3
Kadınların dominant olduğu Wodaabe toplumunda kadın erkek fark etmeksizin çok önemli olan bir konu var: güzellik.

4
Güzellik onlar için o kadar önemli ki, bir kadın evli olmasına rağmen kocasından daha güzel bir erkekten çocuk sahibi olabiliyor.

5
Güzelliğe bu kadar önem veren kabile, bu anlayışlarını her yıl düzenlenen geleneksel erkek güzellik yarışması ile taçlandırıyor.

6
Her yılın Eylül ayının sonunda yapılan bu yarışma, yağmurların bitişini ve göç zamanını müjdeleyen bir frstival kapsamında gerçekleştiriliyor.

7
Yarışma festivale özgü olsa da, kabilenin erkekleri tüm yıl boyunca bu yarışma için hazırlanıyorlar. Özel kıyafetler dikiliyor, oldukça büyük bir para ve emek harcanıyor.

8
Yarışmada erkekler özel boyalarla makyaj yapıyor, sırayla yürüyor, dans ediyor ve şarkı söylüyorlar.

9
Yarışmanın jürisi tabii ki kabilenin kadınlarından oluşuyor. Kadınlar en güzel yüzlü, en uzun boylu ve en iyi giyinmiş tek bir erkek seçmek için tüm yarışmacıları inceliyorlar.

10
Kabilenin bekar kadınları da bu yarışma sırasında kendilerine bir eş seçmeye çalışıyor.

11
Çok eşli bu kabilede erkeklerin kadın güzelliğini anlaması gerekiyor. Bu nedenle bu kadar çok süsleniyorlar.

12
Evli kadınlar da kendilerine daha yakışıklı bir eş seçebiliyor.

13
Henüz bebekken ilk evliliklerini bir akrabaları ile yapmak zorunda olan kabile kadınları, bu yarışma aracılığı ile ikinci evliliklerini yapıyor.

14
Bu ikinci evliliğe "aşk evliliği" adı veriliyor.

15
Bu yüzden erkekler kıyasıya bir rekabet halinde.

16
Yüzyıllardır süren kabile geleneği modern dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

17

Haber Yayın Tarihi: 15.09.2017 12:35

Son Dakika Wodaabe Kabilesinin Erkekleri Kadınlar için Süsleniyor - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Eşcinsel çift, 'Kucak dansı yapacağız' diyerek kandırdığı otel görevlisini parçalayarak öldürdü Gelen geri dönmüyor! Salgından kaçanların ikinci adresi Kuşadası, nüfus bakımında 35 ili geçti Sporu bırakıp cinsel içerikli siteye üye olan sörfçüden çarpıcı itiraf: Tacize uğradım, kimseye anlatamadım Bazı kısımları sapasağlam! 800 bin yıllık Van Gölü'nden bir batık gemi daha gün yüzüne çıkartıldı Kalça yarışmasına katılan doktor aç kaldı! Hiçbir hastane iş başvurusunu kabul etmiyor