Vuhanlıların anlattıkları dehşete düşürdü: Kan öksürüp tek başlarına öldüler - Son Dakika

Vuhanlıların anlattıkları dehşete düşürdü: Kan öksürüp tek başlarına öldüler

18.02.2020 10:33

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve bugüne kadar 1869 kişinin hayatına mal olan koronavirüs nedeniyle dünya adeta diken üstünde. Ölümcül virüsün pençesinde olan iki Vuhanlının anlattıkları ise olayın vahametini gözler önüne serdi.

1
Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 1869'a yükseldi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede kesinleşen Kovid-19 vaka sayısı 11 bin 741'inin durumu ciddi olmak üzere 72 bin 436'ya çıktı.
2
Salgının önüne geçemeyen Çin yönetimi önlemleri üst seviyeye çıkartırken karantinadan dolayı mega kent hayalet şehre döndü.
3
Peki basına yansımayan tarafta neler oluyor? Virüsün sıfır noktasında insanlar neler yaşıyor? Gelin katil virüsün etkilerini Vuhanlıların ağzından tüm çıplaklığıyla dinleyelim...

4
Çin'de Vuhan'ın bağlı olduğu Hubei eyaletinde 50 milyon kadar kişi karantina altında yaşıyor. Çin'in orta kesimlerindeki Hubei eyaletinde yeni bir gizemli virüsün ortaya çıktığı haberlerinin duyulmasından haftalar sonra, yetkili makamlar kimlerin bu virüsü kaptığını belirleme yöntemlerini birden değiştirdi.

5
Bu değişim, hasta sayısında büyük bir artışa yol açtı. Çünkü doktorlar artık sadece test yaptıkları hastaları değil, bir klinikte teşhis konan hastaları da sayıyordu.
6
Ama o ilk günlerde, daha sonra Covid-19 adı verilecek koronavirüsün Vuhan kentinde hızla yayılması, hastane yatak sayısındaki sıkıntıyla birleşince, bu durum bazılarının ihtiyaç duydukları tedaviyi alamaması alamına geliyordu.
7
İki Wuhan sakini, hastalık nedeniyle kaynakları zorlanan kentte, yakınlarını tedavi ettirmeye çalışırken yaşadıkları üzücü deneyimlerini tüm çıplaklığıyla anlattı.
8
Huang anne ve babasının çocukken ölmesinin ardından, büyükanne ve büyükbabası tarafından büyütüldü. Ancak 15 gün içinde, büyükbabası koronavirüs nedeniyle öldü ve şimdi de büyükannesinin durumu ağır.
9
Huang'ın büyükanne ve babasının solunum sistemlerindeki belirtiler 20 Ocak'ta başladı. 26 Ocak'a dek hastaneye gidemediler, çünkü bir tür abluka altına alınan ve toplu ulaşımın 23 Ocak'ta durdurulduğu kentte bir yerden bir yere gitmek kolay değildi.
10
29 Ocak'ta koronavirüs teşhisi konulsa da, hastaneye yatırılmaları üç gün sürdü. Ancak hastane o kadar doluydu ki, hiç boş yatak kalmamıştı. Büyükanne ve büyükbabasının yüksek ateşi vardı, nefes almakta zorlanıyorlardı ama sadece koridordaki koltuklara oturtuldular. Huang hastane personeline yalvararak bir şezlong ve katlanır yatak alabilmeyi başardı. Huang'ın büyükbabası hayatını kaybetti büyükannesinin de durumu ağır
11
"HASTALAR AİLELERİNİ GÖREMEDEN ÖLÜYOR"
HASTALAR AİLELERİNİ GÖREMEDEN ÖLÜYOR
Huang son ana dek büyükbabasının yanındaydı. Çin'in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo'ya, "Büyükbaba, lütfen rahat uyu. Cennette acı yok. Birçok hasta, herhangi bir aile üyesi olmadan ve son bir kez birbirlerini göremeden öldü" diye yazmıştı.
12
ONA DA BULAŞTI
ONA DA BULAŞTI
7 Şubat'tan itibaren, Xiao Huang da kendini iyi hissetmiyor ve iki haftadır bir otelde karantinada.
13
"KAN ÖKSÜRMEYE BAŞLADI"
KAN ÖKSÜRMEYE BAŞLADI
Ocak ayı başlarında Da Chun'un annesi ateşlendi. Aile başta pek kaygılanmadı, çünkü basit bir soğuk algınlığı olduğunu düşünüyorlardı. 11 milyon kişinin yaşadığı kentte sessizce yayılan gizemli hastalık hakkında pek bir şey duymamışlardı.

14
Ancak mahalle kliniğinde iğne vurunmasına karşın ateş bir hafta boyunca düşmedi. 20 Ocak'ta, Çinli yetkililerin koronavirüsün insandan insana geçtiğini itiraf ettiği gün, annesini ateşli hastalara hizmet veren bir kliniğe götürdü.
15
Doktor, göğüs filmine ve kan testi sonuçlarına bakıp, annesinin koronavirüs kaptığını söyledi. Da Chun "Bugün bile hala inanamıyorum" diyor.

YORUMLAR (7)
  • adalet dağıtan: çinliler türklere zulüm yaparken nerdeydiniz lan . atıp tutmayın ölüm herşeyi temizler acımak yok merhamet yok .onlar doğu türkistan da çocuklar katlederken , müslaman kızların yatağına çinli erkekleri sokarken iyidi bu dünyada insanları sadece ölüm temizler boş yapmayın hadi şimdi gidin parkınızda oyun oynayın. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Vuhanlıların anlattıkları dehşete düşürdü: Kan öksürüp tek başlarına öldüler - Son Dakika


Advertisement