Yağ Yakmaya Yardımcı Olan 30 Besin - Son Dakika

Yağ Yakmaya Yardımcı Olan 30 Besin

03.05.2014 07:23

1
Kilo vermek için formül aslında basittir; aldığınız kalori miktarından daha fazlasını yakmak. Bu formülü uygularken, spor ve diyet programlarının yanı sıra size yardımcı olabilecek besinler de mevcut. İşte yağ yakımına yardımcı 30 besin...

2
Badem ve diğer kuru yemişler: Badem, fındık, ceviz gibi kuru yemişler iştahınızı kapatmaya yardımcı olacak. Ama günde bir avuçtan daha fazla tüketmemeye çalışın.

3
Kahve: Kahve ve kafein metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip, ancak kilo vermek istiyorsanız kremalı, sütlü, şekerli kahvelerden uzak durmanız şart.

4
Yağlı balıklar: Somon gibi yağlı balıklar omega 3 yönünden en zengin besinler arasında. Omega 3 ise yağ yakmak isteyenler için gerçek bir dost. Sofranızda mutlaka bulunmalı.

5
Ispanak ve diğer yeşil sebzeler: Bakliyata benzer bir şekilde, yeşil sebzeler de düşük kalorili ve lif yönünden zengin besinler. Dostunuz olacak yeşillikler arasında brokoli, marul, roka, tere de yer alıyor.

6
Fasulye ve diğer bakliyatlar: Düşük kalorili, yüksek lifli, yüksek proteinli olmaları sebebiyle, bakliyat yağ yakan besinlerin başını çekiyor.

7
Fıstık ezmesi: Günde en fazla 3 kaşık yendiği takdirde yağ yakmanıza yardımcı olacak şaşırtıcı bir besin. Tabii şekersiz olmak kaydıyla.

8
Acı biber: Acı biberde bulunan ve yanma hissine sebep olan capsaicin adlı madde, vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı oluyor.

9
Yeşil çay: Yeşil çayda bulunan kateçin maddesi yağ yakımını kolaylaştırıyor, metabolizmayı hızlandırıyor, ve karaciğerin yağ yakma hızını da arttırıyor. Tek yapmanız gereken günde 4-6 bardak arası yeşil çay içmek.

10
Meyve: Meyvelerde yüksek oranda fruktoz bulunur, bu da kilo kaybını zorlaştırabilir. Ancak sindirimleri için harcamanız gereken kalori, kendi içerdikleri kaloriden fazla olan bazı meyveleri yemenizde hiç bir sakınca yok. Mesela elma, kayısı, şeftali ve armut.

11
Kırmızı şarap: Üzüm kabuğunda bulunan resveratrol adlı bir antioksidan, yağ hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı oluyor. Ancak üzüm yemek değil de şarap içmek için bir bahaneye ihtiyacınız varsa, kırmızı şarapta bulunan kalsiyum piruvat maddesi, yağ hücrelerinin daha fazla enerji harcamasını sağlıyor.

12
Sirke: Sirkenin faydaları, hem metabolizmayı hızlandırmak hem de kan şekerini dengeleyerek yağ depolanmasını engellemek şeklinde ortaya çıkıyor.

13
İşlenmemiş tahıllar: Tam tahıllı ürünler insülin seviyenizi dengede tutarak yağların depolanmasına engel olurlar. Ancak tam tahıllı olarak tanıtılan ve içinde yüksek miktarda şeker olan (kahvaltılık gevrekler gibi) ürünlerden aynı faydayı alamayacağınızı söylemeliyiz.

14
Brüksel lahanası: Brüksel lahanası, brokoli, karnıbahar ve lahana gibi sebzeler yağ yakan enzimleri açığa çıkaran sulforafen adlı bir madde içeriyorlar.

15
Karpuz: Karpuz, içerdiği yüksek oranda su sebebiyle tokluk hissi verecek ve daha fazla yemenizi engelleyecektir.

16
Hindistan cevizi yağı: İçinde bulunan orta zincirli trigliserit, vücudumuzun depolamak yerine enerji için kullanmayı tercih ettiği bir yağ cinsidir, bu da kilo almanıza engel olabilir. Genel olarak zeytinyağından şaşmayın, ama arada sırada bir değişiklik yapmak istediğinizde hindistan cevizi yağını tavsiye ederiz.

17
Sarımsak: Sarımsağın güçlü bir antioksidan olduğu malumunuz. Sayısız faydalarından bir tanesi vücuttaki kortizol seviyesini düşürmek (kortizol, yediklerinizin karın bölgesinde yağ olarak depolanmasına sebep olan bir hormon).

18
Ahududu ve diğer kırmızı meyveler: Kırmızı meyveler içerdikleri lifler ve pektin sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlarlar. Ancak yüksek miktarda şeker de içerikleri için günde bir avuçtan fazla yememek gerekiyor.

19
Avokado: Belki de pek sevmediğiniz bu garip meyve, yağ yakma konusunda dostunuz.

20
İstiridye: Kalorisi düşük ve iştah kapatmaya yardımcı olan çinkodan zengin. Bu listedeki besinlerden en az tüketecekleriniz arasında muhtemelen ama yine de bilmekte fayda var.

21
'Chia' tohumları: Nane ailesinden gelen ve kendine has bir tadı bulunmayan Chia tohumlarının faydaları saymakla bitmiyor. Lif, protein, magnezyum ve Omega-3 yağlarından zengin olan bu mucize bitkinin tohumları metabolizmayı hızlandırıyor ve vücudun yağ yakmasını sağlayan hormonlardan glukagonun salgılanmasını sağlıyor.

22
Mercimek: Demirden zengin mercimek ailesi metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip.

23
Hindi, tavuk ve benzeri yağsız etler: Proteini sindirmek karbonhidratları sindirmekten daha fazla enerji gerektirdiği için, proteinler otomatikman daha çok yağ yakan besinler sınıfına giriyor! Üstelik proteinler daha uzun süre tokluk hissi sağlıyor.

24
Zeytinyağı: Doymamış yağ oranı yüksek zeytinyağı, yağ yakmaya ve ani açlık krizlerini önlemeye yardımcı oluyor.

25
Süt ürünleri: Yağ yakan bir madde olan kalsiyumdan en zengin besinler süt ve süt ürünleri. Çok yağlı olmayan cinsleri bol miktarda tüketilebilir.

26
Tarçın: Tarçın, insülin dengesini sağlayan mucizevi besinlerden bir tanesi.

27
Yulaf: Liften zengin yulaf, tokluk hissini uzattığı ve kolestorolle savaştığı için baş tacımız. Tabii şekerli olan versiyonlarından değil, tamamen doğal ve katkı maddesi içermeyenlerinden bahsediyoruz.

28
Greyfurt: Metabolizmayı hızlandıran, insülin seviyesini dengeleyen ve iştahı kesen greyfurt bu özellikleriyle rejim yapanların favori meyvas olmaya aday.

29
Tatlı patates: Güçlü bir antioksidan olan beta-keraton kaynaklarındandır ve yağ depolanmasıyla savaşır.

30
Yumurta: Yıllarca yüksek kolesterolün müsebbibi diye düşünerek uzak durduğumuz yumurta aklandı, günde bir kaç yumurtanın bir zararı olmadığı ortaya çıktı. Yüksek protein değeri sayesinde yağ yakımına yardımcı olurken, içerdiği B12 vitamini sayesinde de yağ yıkımını hızlandırıyor.

31
Su: Büyük bir bardak su içmek metabolizmanızı %30 oranında hızlandırmaya yardımcı olur! Kilo vermek istiyorsanız günde en az 2 litre su içmelisiniz. Su, açlıkla karıştırabileceğiniz susuzluk hissini de ortadan kaldırarak yeme isteğinizin geçmesini de sağlayacaktır.

Son Dakika Yağ Yakmaya Yardımcı Olan 30 Besin - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement