Yakışıklının İfadesini Aldık! - Son Dakika

Yakışıklının İfadesini Aldık!

19.05.2012 18:20

1
2007 yılında PSA grubunun Fiat ile ortak işbirliğinde üretilen Mini cargo projesinin meyvelerinden biri olan Fiorino, ticaretin yakışıklısı olarak girdiği piyasada sunduğu geniş kullanım alanı ve yakıt ekonomisi ile ülkemizde büyük ilgi gördü. Yenilenen motoru ile artık daha güçlü ve daha cimri olan ticaretin yakışıklısının, HABERLER.COM okurları için ifadesini aldık!
2
Görünüş itibari ile oldukça sempatik ve kompak bir görünüşe sahip olan Fiorino, iç mekânındaki ferahlığı ve her şeyden önemlisi yenilenen güçlü motoru ile artık daha iddialıyım diyor. Tofaş'ın Bursa'daki fabrikasında üretilen Fiorino, sadece ticaretin değil ailelerinde yakışıklısı olmaya aday.
3
Fiat Fiorino; her ne kadar ticari araç segmentinde tanımlansa da aslında kibar görünüşü ile nereye koysanız yakışıyor. Hafta içi ticaretin tüm yükünü taşıyabilecek güce ve performansa sahipken hafta sonları keyifli gezilerinizde size eşlik edecek görselliğe ve konfora sahip.
4
Fiorino ön taraftan uzun burnu, büyük ve çekik farları ile en dikkat çeken bölümü bize göre aracın ön kısmı diyebiliriz. Gövde rengi tombul tamponlar sevimli bir hava katmış. Bu yüksek tampon farlarında biraz yukarda olmasını sağlamış. Siyah plastik olan ön hava ızgarası ön görünümü hareketlendirmiş.
5
Fiorino'nun büyük olan yan aynaları ile beraber asimetrik camlar araca profilden hoş bir hava katmış. Sürgülü kapılar dar olan park alanlarında büyük kolaylık sağlıyor ama açılıp kapanmasına alışmak bayağı zor, özellikle misafirleriniz arka kısımdan inmek istediklerinde çoğu zaman problem yaşayabiliyorlar.
6
Yakışıklının arka kısmında en dikkati çeken öğeler stop lambalar üzerindeki krom çerçeveler diyebiliriz. Bana göre hiç yakışmamış, oldukça alaturka bir görünüm sunuyor ama belki beğenenleri çoktur. Fiorino imzalı siyah kuşak logoyu çevreleyen yuvarlak hat ile oldukça güzel bir uyum yakalamış.
7
Fiorino sahip olduğu 3.864 mm uzunluğu ve 1.716 mm genişliği sayesinden oldukça rahat baş ve diz mesafesi sunuyor. Geniş bir bagaja sahip olan yakışıklının bagaj kapağının yukarı açılması dar alanlarda biraz problem çıkarsa da 356 litrelik bagaja büyük bir yükleme ağzı yaratılmış.
8
Fiorino'nun dış tasarımına renk katan diğer bir unsur ise aracın tepesindeki bagaj rayları diyebiliriz. Araca hem spor bir görünüm hem de arazi aracı vurgusu yapmakta. Ancak bu raylar yüksek hızlarda aracın içine çok rahatsız edici bir ses veriyor.
9
Aracın içine adımımızı attığınızda sizi ferah bir kokpit karşılıyor. Sanki ticari bir araca değil de binek bir aracın içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Punto ve Linea'dan aşina olduğumuz fonksiyonel direksiyon simidi, Fiorino'nun kontrolü içinde emrinize amade. Direksiyona yakın olan vites çok rahat bir kullanıma sahip.
10
Vites geçişlerini keyifli ve hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Rahat bir şekilde okunabilen gösterge paneli ve ortasında konumlandırılan mütevazi ekran sizi gittiğiniz mesafe, ortalama yakıt tüketim, anlık tüketim ve mevcut yakıt ile kat edebileceğiniz km'yi bildiriyor. Sinyal ve silecek kollarının yerleri çok iyi ancak aracın camına sus fışkırttığınızda sileceklerin otomatik çalışmaması bizden eksi alıyor.
11
Gayet yeterli olan müzik sistemi ve onun üst bölümünde konumlandırılan navigasyon yuvası, Fiorino'yu çok daha konforlu bir araç konumuna getiriyor. Hemen alt kısmındaki havalandırma bölümü ve gerekli butonlar yer almakta. El freninin olduğu yerde de iPod ve iPhone için giriş yuvaları mevcut.
12
Arka koltukların dik yapılı sırtlıkları sebebiyle uzun süreli yolculuklarda biraz rahatsız edebilir. Keşke eğim ayarı olsaydı çok daha iyi olurdu. Ayrıca arka koltuklarda oturanların cam açma lüksü ellerinden alınmış. Eski minibüslerdeki gibi kelebek tipte ancak 2 parmak açılabiliyor. Konfor iddiası olan bir araç için bizce büyük eksiklik.
13
Dışarıya doğru itilerek açılan camlar ağabeyi Doblo'daki gibi elektrikli değil. İç mekana az miktarda motor ve rüzgar sesi alan araç boyutlarına göre sunduğu başarılı iç hacmiyle taktirimizi kazanmakta. Ayrıca çok miktarda bulunan eşya gözleri kullanışlılığı arttırıyor.
14
Fiat Fiorino yenilenmesi sayesinde genetik tüm kardeşlerinden daha üstün bir yapıya kavuştuğunu söyleyebiliriz. Özellikle HABERLER.COM okurları için konuğumuz olan 1.3 litre 95 HP'lik ikinci nesil Multijet dizel motor ile Fiat Fiorino, gösterge panelinden döşeme renklerine kadar yenilenen iç tasarımıyla farkını ortaya koyuyor.
15
Fiorino'da performans ve ideal yakıt tüketimi dengesi sağlayan değişken türbin geometrisine sahip 1.3 litre 95 HP'lik yeni dizel motor, hem 4.3 lt/100 km'lik müthiş yakıt ekonomisi hem de 113 g/km'lik düşük karbondioksit emisyon salınımı ile başarılı rakamlar sunuyor.
16
200 Nm'lik tork değeriyle sınıfında lider bir performans sunan yeni dizel motor, tam yüklü durumlarda bile keyifli ve sorunsuz bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Sadece “Emotion” donanım seviyesinde tercih edilebilen 1.3 litre 95 HP'lik yeni dizel motor, aynı zamanda standart olarak Start&Stop sistemine sahip olmakta.
17
Star&Stop sistemini özelliği, trafik ışıklarında veya kısa süreli duruşlarda aracı otomatik stop ediyor. Aracı hareket ettirmek için debriyaja bastığınızda otomatik olarak araç çalışıyor. Ancak sıkışık olan ve çok dur kalklı trafikleri kendisi algılıyor ve star&stop modunu kendisi otomatik iptal ediyor. Size de konforlu ve ekonomik yolculuğun tadını çıkarmak kalıyor.
18
Önde bağımsız MacPherson, arkada ise yarı bağımsız amortisörler kullanan Fiorino, ticari araçlardan beklenilen konforun fazlasını sunuyor. Arkada oturan yolcular binek otomobilden inip Fiorino'ya bindiklerinde biraz fazla zıpladıklarını düşünecekler ama unutulmamalı ki bu araç ticari gereksinimler için üretildi.
19
Yakışıklı, iyi ayarlanmış süspansiyonları sayesinde yol tutuşu konusunda çok zorlanmadıkça izini kaybetmiyor. Ancak bu disiplinde otomobiller ile kıyaslanmaması gerektiğini ve ona göre zorlu virajlarda temkinli olunması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Yüksek yapısının dezavantajını ani manevralarda hissettiren araç tekrar yola girmekte zorlanıyor.
20
Standart sunulmayan ESP sistemi Fiorino'da önemli donanımlardan biri diyebiliriz. Dozlaması Başarlı olan fren sistemi sayesinde sorun yaratmadan durabilen Fiorino, binek otomobillere yakın fren performansı göstermekte.
21
Yol tutuş konusunda çok zorlanmadıkça tedirgin etmeyen Fiorino bu disiplinde otomobiller ile karşılaştırılmamalı. Yüksek yapısının dezavantajını ani manevralarda gören araç tekrar yola girmekte zorlanıyor. Standart sunulmayan ESP sistemi Fiorino'da seçilmesi gereken donanımlardan. Dozlaması iyi fren sistemi sayesinde sorun yaratmadan durabilen Fiorino, binek otomobillere yakın fren performansı sunuyor.
22
Mevcut zengin donanımlarına ek olarak modern çağın teknolojik unsurları daha fazla barındıran ekipmanlara sahip olan Yeni Fiat Fiorino'da artık opsiyonel olarak yeni nesil Blue & Me tercih edilebiliyor.
23
Hali hazırda Fiat Fiorino ailesinde sunulan Blue&Me platformunun sunduğu avantajlara ek olarak iPod ve iPhone'lara uyumlu hale getirilen sistem, sürücülere kullanımı güvenli ve kolay bir navigasyon sistemini kullanıcısına sunuyor.
24
4 pastel, 7 metalik olmak üzere 11 farklı renk seçeneği ile satılmakta olan Fiat Fiorino, dizel motorda baz versiyonu olan 1.3 multijet 75 hp combi active paketi ile 31.350 tl ile satılmakta. HABERLER.COM okurları için test ettiğimiz aracımız 1.3 multijet 95 Hp dizel motoru ve Combı emotion donanım paketi ile 37.080 tl'lik fiyat ile satılmakta.

Son Dakika Yakışıklının İfadesini Aldık! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Hiçbir zaman boş kalmamıştı! Bu yıl bu görüntü yürek burktu Madonna'nın 19 milyon dolara aldığı saray yavrusu evinde yok yok! İşte Benim Stilim'in kibirli güzeli Sima Şerafettinova 'Barbie'ye benzeyeyim derken bakın ne hale geldi Tatil sezonunu erken açan Ivana Sert, siyah bikinisiyle şov yaptı 1 ay önce doğum yapan Emily Ratajkowski'den ayna karşısında "Tüm kilolarım gitti" pozu