7 cesetle birlikte bulunmuştu! 21 bin 145 saf altın parçadan oluşan dünyanın en büyük hazinesine paha biçilemiyor - Son Dakika

7 cesetle birlikte bulunmuştu! 21 bin 145 saf altın parçadan oluşan dünyanın en büyük hazinesine paha biçilemiyor

11.02.2021 12:41

Afganistan Kültür Bakanlığı düzenlediği basın toplantısında, paha biçilemeyen ve 21 bin 145 saf altın parçadan oluşan antik Baktriya hazinesinin Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda sergileneceğini açıkladı. Dünyanın en büyük hazineleri arasında yer alan Baktriya hazinesi, kırk yıl önce yanında 7 cesetle birlikte bulunmuştu.

1
Bakanlık, hazinenin geçmişinden dolayı milyarlarca dolar değerinde olduğunu belirterek yakında sergilenmek üzere yurt dışına gönderileceğini belirtti.
2
Baktriya altın koleksiyonu, son 13 yılda 13 ülkede 29 müzede sergilendi ve Afganistan'a 4,5 milyon doların üzerinde gelir sağladı.
3
DÜNYANIN EN BÜYÜK HAZİNELERİ ARASINDA YER ALIYOR
DÜNYANIN EN BÜYÜK HAZİNELERİ ARASINDA YER ALIYOR
Afganistan'ın dünyanın en büyük altın hazineleri arasında yer alan Baktriya hazinesi, kırk yıl önce Kuzey Cevizcan eyaletindeki Sheberghan ilçesinin Tela Tapa bölgesinde keşfedilmiş ve altının yanı sıra arkeologlar hazineyle birlikte 7 ceset bulmuştu.
4
Baktriya hazinesinde 21 bin 145 adet saf altın antik eser bulunmaktadır.

5
GREK-BAKTRİYA KRALLIĞI
 GREK-BAKTRİYA KRALLIĞI
Grek-Baktriya Krallığı, Orta Asya'daki Baktriya ve Soğdiana'yı MÖ 250'den 125 yılına kadar kontrol etmiş, Hint-Yunan Krallığı ile birlikte Helenistik dünyanın en doğusundaki devlet olmuştur.
6
Coğrafi olarak günümüzde Afganistan'ının kuzeyinde hüküm sürmüş krallık olarak bilinmektedir.
7
8
9
10
11

YORUMLAR (8)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika 7 cesetle birlikte bulunmuştu! 21 bin 145 saf altın parçadan oluşan dünyanın en büyük hazinesine paha biçilemiyor - Son Dakika


Advertisement