Yaris Hybrıd İle Geleceğe Dönüş - Son Dakika

Yaris Hybrıd İle Geleceğe Dönüş

20.05.2013 10:05

Yaris Hybrıd Çok Şaşırtacak

1
Fosil yakıtların dünya üzerinde tükenmeye başlaması nedeni ile yükselen fiyatlar alternatif yakıtlara eğilimi artırdı. Bu alternatiflerin başında gelen elektiriği araçlarında başarılı bir şekilde uygulayan Toyota Yaris Hybrid'i HABERLER.com okurları için Esad Sivri test etti.
2
Toyota, Prius modelinde edindiği alternatif enerji tecrübesini Yaris'de kullanmış ve en efektif kullanımı elde etmiş. Yakıt tüketimi açısından zaten makul oluşu ile bilinen Yaris, benzinli motorun yanında elektrikli motor ile cimriliğine cimrilik katmış.
3
İlk olarak 1998 yılında yollara çıkan Toyota Yaris, 2011 yılı sonlarında üçüncü nesline kavuştu. İlk tanıtıldığı zaman kullanışlı iç hacmi, keyifli sürüşü ve pratik yapısıyla çok tercih edilen bir model olan Toyota Yaris'in Hybrid çıkışı için bizce doğru bir tercih.
4
Toyota'nın sorunsuzluk imajını arkasına alan model B segmenti hatcback rekabetine hızlı bir giriş yaptı. Yeni Yaris büyüyen boyutları gelişen teknolojisi ve çekici tasarımı ile oldukça iddialı.
5
Yaris daha önceki tasarımında yuvarlak hatları ile oldukça sempatik ve bir o kadarda dişi idi ama Yeni Yaris hiçbir neslinde olmadığı kadar agresif çizgilere sahip. Yaris Hybrid 3905 mm boya, 1695 mm genişliğe ve 1520 mm yüksekliğe sahip.
6
Eskiden Yaris için en önemli konu iç mekan ferahlığıydı. Fakat bu disiplinde pek çok yeni model Yaris ile yarışır duruma geldi ve Toyota'nın artık daha fazlasına ihtiyacı vardı. Sonuç olarak yeni Yaris doğdu ve sonrasında Yaris Hybrid ile rekabet çok farklı bir platforma taşındı.
7
Japon üretici yeni Yaris'i üst segmentteki modelleri gibi tasarlayarak daha olgun göstermeyi tercih etmiş. Önceki jenerasyonlardan daha yatık A sütunu kullanılarak Yaris'in daha sportif bir görüntüye kavuşması sağlanmış.
8
Toyota logosu odaklı ön tasarımda, farların ve ızgaranın yapısı güncel Toyota tasarım dilini yansıtıyor. Zaten Yaris'den sonra bu çizgileri yeni Auris ve yeni Corolla'da görmek mümkün.
9
Yeni Yaris'te keskin hatların üzerinde rüzgara yön vermeyi amaçlayan çizgiler sayesinde aerodinamik bir yapıya bürünen araç, Ayrıca 0,287 cd'lik sürtünme katsayısı ile ekonomiye de yardımcı oluyor.
10
Yaris'in profil görünümünde baktığımız tavanın arka kısma doğru yükselen yapısı dikkat çekiyor. İlk nesil Yaris tasarlanırken arka koltuklarında 190 cm boyundaki bir insanın yolculuk edebilmesi hedeflenmişti. Yeni Yaris bu geleneği devam ettirecek kadar yüksek bir tavan yapısına sahip.
11
Yaris Hybrid ile normal Yaris arasındaki tek fark yan bölümdeki çamurluk üzerine konumlandırılmış “HYBRID” logoları, mavi uçlu vites ve arka bölümdeki arka stop grubu oluyor. Stop grupları alışılmışın aksine şeffaf bir görüntü kazanmış.
12
Otomobilin içerisine geçtiğimizde normal Yaris ile aynı görsele sahip olan bir kabin bizleri karşılıyor. Hibrit modelin farkı gösterge tablosunda hız göstergesi ve yakıt göstergesi olması gerektiği gibi, ancak hemen sol tarafta alışılmış devir saati göstergesinin yerini elektrik motoru göstergesi yer almış.
13
Yaris Hibritte gaza bastığınız andan itibaren bu gösterge sürekli değişim gösteriyor. Eğer sabırlı olur bu ibreyi Eco bölümünde tutabilirseniz, ideal olan ekonomik bir kullanımı sağlamış oluyorsunuz.
14
Ön panelde beyaz ve siyah renkler kombine edilmiş. Ön konsolun orta bölümünde dokunmatik ekranlı müzik sistemi yer alıyor. Bu ekran gerektiğinde araç bilgisinin alındığı yol bilgisayarı olarak kullanılırken, gerektiğinde geri vites kamerası olarak kullanılabiliyor.
15
Bu LCD ekrandan hibrit sistem hakkında an ve an grafiklerle bilgi veriyor. Elektrikli motorun mu benzinliyi desteklediği yoksa benzinlinin mi elektrikli motoru desteklediği bu ekrandan görülebiliyor.
16
Ayrıca bu ekrandaki Touch&Go sistemi cep telefonları ile eşleşerek fotoğraf ve müzik albümlerinizi görmenize imkan sağlarken en önemlisi internete erişim imkanı sağlıyor.
17
Elektrik gücünün desteklediği bataryaların yeri olarak arka yolcu koltuğunun altının seçilmesi ön ve arkadaki misafire sınıf standartlarında bir alanın sunulması ve 286 litrelik bagaj hacminin kullanılabilmesi sağlanmış. Ayrıca araçtaki ideal ağırlık dengesine katkıda bulunmuş oluyor.
18
Orta sertlikteki süspansiyonlarıyla hem virajda hem de düz yolda kullanıcısını memnun eden Yaris, sert darbeleri emme konusunda çok da başarılı değil ama bu sadece Yaris'in değil rakiplerinin pek çoğunda olan ortak bir problem. Sorunsuzluğu ile ün yapan Toyota'nın Yaris'de ESP sistemini standart olarak hiçbir versiyonda sunmaması bizce büyük bir eksiklik.
19
Yaris Hybrid'de 1.5 litre benzinli motora 45 kW gücünde elektrikli motor destek veriyor. Benzinli motor 4.800 d/d'da 75 beygir güç üretirken, 3.600 ile 4.400 d/d'lar arasında 111 Nm tork üretiyor. Elektrik motorunda desteği ile 1.5 litrelik benzinli motor toplamda 100 beygir güce sahip oluyor.
20
Yaris hibrit 0-100 Km/s hızlanmasını 11.8 saniyede tamamlarken maksimum 165 Km/s'lik bir hız değerine sahip. Yaris Hybrid'de yer alan bu ünitelere CVT şanzıman eşlik ederken fabrika verilerine göre karma yakıt tüketim değeri ise 3.7 litre oluyor.
21
Toyota Yaris ilk çalıştırma esnasında pillerinizde gerekli enerji varsa elektrik motor ile devreye giriyor. Bu sırada motor sesini duymuyorsunuz. Vitesi “D” konumuna aldıktan sonra sessiz bir şekilde harekete geçiyorsunuz. Bu andan itibaren 50 Km/s hıza kadar gaz tepkilerinizi de sakin tutarak saf elektrik enerjisi ile hareket edebiliyorsunuz.
22
Bu sırada gösterge tablosundaki “EV” işaretini görmeniz mümkün. Pillerinizdeki enerji bittiğinde yada daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunuz anda benzinli motor anında devreye girerek size istediğiniz enerjiyi sağlıyor.
23
Toyota Yaris 1.33 Multidrive S Cool 41.600 tl'lik fiyata sahipken, 1.4 D-4D Coll M/M 49.750 TL'den satılmakta. Yeni Yaris Hybrid Cool ise 49.400 TL'den satılmakta.

Son Dakika Yaris Hybrıd İle Geleceğe Dönüş - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Elliot Page, cinsiyet değiştirip erkek olduğunu açıkladıktan bir ay sonra eşine boşanma davası açtı Tanıyabilene aşk olsun! Estetiği abartan Tuğba Altıntop kızından bile küçük görünüyor Güzelliğiyle sınırları aştı! Fahriye Evcen dünyanın en güzel 10 Müslüman kadını listesinde 7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş