Yasak Aşkın Tarihçesi - Son Dakika

Yasak Aşkın Tarihçesi

01.03.2009 17:43

1
Aşk-ı Memnu ya da bugünkü söyleyişiyle 'yasak aşk'. Türk edebiyatının büyük ustalarından Halid Ziya Uşaklıgil'in günümüzden tam 110 yıl önce yazdığı bu unutulmaz eser, defalarca tiyatro sahnesine iki kez de beyazcama aktarıldı. İlk kez 1974 yılında, o zamanlar çok genç bir yayın kuruluşu olan TRT'nin ilk yerli dizisi olarak seyirciyle buluşan eseri usta yönetmen Halit Refiğ uyarlamıştı.
2
O dönemin TV seyircisinin hafızasında siyah- beyaz görüntüleri ve Gülper Refiğ'in içe işleyen etkileyici müziğiyle hatırlanan eser, 34 yıl sonra bu kez farklı bir yönetmen ve farklı bir ekiple çağımıza uyarlandı. İlk uyarlamasında Müjde Ar'ı sinemaya kazandıran Aşk-ı Memnu'nun bunca zamandan sonra yapılan yeni yorumu da ekran karşısındaki seyirciyi soluksuz bırakıyor. İşte, Halid Ziya Uşaklıgil'in yarattığı karakterler ve onları 34 yıl arayla canlandıran oyuncular.
3
İlk uyarlamada Bihter karakterini Müjde Ar canlandırıyordu. Gencecik haliyle kamera karşısına geçen Ar, bu diziden sonra büyük ün kazandı.

4
Yeni uyarlamada ise Bihter rolünde, genç kuşağın gözde yıldızlarından Beren Saat var.

5
Artık aramızda olmayan usta aktör Şükran Güngör, ilk uyarlamada Adnan Bey rolündeydi.

6
Yeni uyarlamada ise aynı rolü deneyimle oyuncu Selçuk Yöntem canlandırıyor.

7
Behlül karakterini ilk olarak Salih Güney beyazcama taşımıştı.

8
Bu kez aynı rolde Kıvanç Tatlıtuğ var.

9
Aşk-ı Memnu uyarlamasının sinemaya kazandırdığı genç yıldızlardan biri de Itır Esen oldu. Esen, Adnan Bey'in kızı Nihal'i canlandırıyordu.

10
Yeni uyarlamada Nihal rolünde Hazal Kaya var.

11
Türk sinemasının unutulmaz kadın yıldızlarından Neriman Köksal, TRT için yapılan uyarlamada Firdevs Hanım'ı canlandırıyordu.

12
Yeni uyarlamada Firdevs Hanım rolünde bir başka usta oyuncu Nebahat Çehre var.

13
Halit Refiğ'in yaptığı uyarlamada, Adnan Bey'in iki çocuğu Nihal ve Bülend'in özel öğretmeni Mlle. de Courton'ı Çolpan İlhan canlandırıyordu.

14
Yeni uyarlamada Deniz Hanım'ı Zerrin Tekindor oynuyor.

15
34 yıl önce Bihter'in ablası Peyker rolünde Suna Keskin vardı.

16
Bu yeni uyarlamada ise aynı karakteri Nur Fettahoğlu oynuyor.

17
Aşk-ı Memnu'nun yaratıcısı Halid Ziya Uşaklıgil, Türk edebiyatında Batılı anlamda ilk roman yazarlarından biri olarak kabul ediliyor. 1866'da İzmir'de dünyaya gelen yazar, halı ticareti ile tanınmış Uşak kökenli 'Uşşakizadeler' ailesinden. Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın amcası olan Uşaklıgil'in edebiyat tarihine armağan ettiği yapıtlar arasında Aşk-ı Memnu'nun yanısıra Mai ve Siyah, Nemide, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekası, Kırık Hayatlar da bulunuyor.
18
20'li yaşlarından itibaren gazetelerde yazıları yayınlanan Uşaklıgil, 1893'te Servet-i Fünun'a katılarak edebiyat çalışmalarını yoğunlaştırdı. Meşrutiyet'ten sonra bir süre Darülfünun Edebiyat Fakültesi'nde görev aldı. Cumhuriyet'in ilanından sonra Son Posta gazetesinde yazılar yazdı. 23 Mayıs 1945'te hayata veda etti. TRT'nin ilk TV dizisi de dahil iki kez beyazcama uyarlanan ünlü Aşk-ı Memnu defalarca tiyatro sahnesine de taşındı.
19
Halid Ziya Uşaklıgil'in realist-naturalist romanı olan Aşk-ı Memnu, ilk olarak 1898 yılında Servet-i Fünûn dergisinde tefrika edildi. Kitap olarak ilk basımı 1900 yılında yapıldı.
20
Türk sinemasının usta yönetmenlerinden biri olan Halit Refig, Aşk-ı Memnu'yu, beyazcama uyarladığında 40 yaşındaydı. 1934 İzmir doğumlu olan Refiğ, 1956'da sinema yazıları yazarak mesleğe başladı. Bir yıl sonra Atıf Yılmaz'ın asistanlığını yapmaya başladı. İlk filmi Yasak Aşk'ı 1960'da çekti ki bu da Uşaklıgil'in Aşk-ı Memnu uyarlamasıydı. Ardından aynı eseri bu kez TV dizisi olarak çekti.
21
Yakılan Yorgun Savaşçı dizisi gibi talihsiz bir deneyim yaşadı. 1976-77 yıllarında ABD'de Wisconsin Üniversitesi'nde, 1984 yılında da Ohio Denison Üniversitesi'nde eğitim çalışmalarına katıldı. Yönetmenin yurtiçi ve yurtdışında yayımlanmış makalelerinin yanı sıra, Ulusal Sinema Kavgası, Doğu, Batı ve Türkiye, Gerçeğin Değişkenliği/Kemal Tahir adlı kitapları var.
22
23
24
25
26
27
28

Son Dakika Yasak Aşkın Tarihçesi - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement