Yasak Yiyeceklerin Makul Miktarları - Son Dakika

Yasak Yiyeceklerin Makul Miktarları

30.06.2011 09:03

1
Tam da yaza girerken herkesi bir zayıflama telaşı sarmış durumda. Bu durum hemen zayıflama ve diyet programlarını ön plana çıkarıyor. Fakat zayıflama programlarındaki yasak yiyeceklerin ve o yiyceklerin yasaklanacağını bilmenin verdiği üzüntüye artık son vermenin zamanı geldi.

Uzman Diyetisyen Hayrettin Mutlu yasak yiyeceklerin makul miktarlarını sizler için belirledi.

2
Bilindiği üzere diyet planlarında sürekli bir yasak yiyecek sözü geçmekte; bu gerçekten zor bir durum hem ekonomik gücünüz olacak, hem sağlığınız öyle ya da böyle yerinde olacak hem de istediğiniz yiyeceği tüketemeyeceksiniz... Bu durum öğrenilegelmiş bir yanlışın hala devam ediyor olmasından kaynaklanıyor çünkü diyetisyenler camiasında yasak yiyecekler yoktur... Yasak olan miktarlar vardır...

3
Ama yasak yiyecekler kavramı artık göz ardı edilemez bir kavram bununla ne kadar mücadele edeceğimiz de belli değil. Maalesef birçok meslektaşımız da bu kolay kurala müracaat etmekte.

4
Asıl olan az miktarda yiyerek doymak. Yiyecekleri hayatımızdan çıkarmamız çok zor fakat az tüketmek daha kolay. Tükettiğimiz yiyeceğin içeriğini bilmek de bu anlamda önem taşıyor.

5
Örneğin, 1 adet zeytin yağlı orta büyüklükte biber dolması , 1 dilim ekmek ve ½ tatlı kaşığı yağ ihtiva eder. Burada ölçü bir adet tüketip durmaktır.

6
Kumpir için tercih edilen içeriğe göre değişiklik göstermekle birlikte, orta büyüklükte bir kumpir, 3,5 dilim ekmek, 2 köfte kadar et (peyniri biz protein içeriği nedeniyle et grubunda kabul etmekteyiz), 2-5 tatlı kaşığı yağ içerir bu yaklaşık 400-700 kkalori enerji sağlar. Bu anlamda kumpiri bir ana öğün olarak tüketmekte çok ta zarar yoktur.

7
Etli ekmek, pide; özellikle hem et hem tahıl grubu besin içermektedir. İçinin hazırlanmasında ve kullanılan malzemeye göre yağ içeriği de göz önüne alınmalıdır. 2 köfte kadar et ve yaklaşık 5 dilim ekmek ve 1–2 tatlı kaşığı yağ içeriğiyle bir bardak ayran ve salata ile birlikte bir ana öğün yerine tüketilmesi çok ta zararlı değildir.

8
Talaş böreğinde ise durum biraz farklıdır. Ekmek (tahıl grubu) içeriği düşük olmasın rağmen yağ içeriği çok yüksektir. Bir talaş böreği yaklaşık 1 dilim ekmek, ½ köfte kadar et ve 4-5 tatlı kaşığı yağ içerir. Kesinlikle tek başına tüketilmesi tavsiye edilmez, her zaman bu tür bir yiyeceği tam porsiyon tüketmeyin, arkadaşınızla ya da eşinizle paylaşın.

9
Peynirli pizza (kalın) 1 dilimi yaklaşık 2 dilim ekmek, 1 köfte kadar et (peynir) 2 tatlı kaşığı yağ ihtiva eder. Pizza sadece bir dilim tüketip durulması zor bir yiyecektir, kalabalık ortamda tercih edilebilir, sadece bir diliminin tüketimi makul karşılanmaktadır.

10
Mantı; bilinen en yasak besindir. Fakat makul ölçülerde tüketilmesinde bir sorun yoktur. 6 yemek kaşığı dolusu mantı(yoğurt ve sos ilave edilerek), 2 dilim ekmek, 1 köfte kadar et, ½ bardak yoğurt, 1 tatlı kaşığı yağ içeriğiyle olduça zengin enerjiye sahiptir. Sadece bu kadar tüketmek zararlı değildir. Yanında ekmek tüketmek alınan enerjiyi daha çok arttıracağından salata ile birlikte bir öğün olarak değerlendirilebilir.

11
Dondurma, 2 top dondurma yaklaşık 1 bardak süt, 4-6 tatlı kaşığı şeker içerir. 150-200 kkalori enerji ihtiva eder. Aşırı miktarda tüketilebilen bir besin olduğundan özellikle yaz aylarında tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Dondurma çikolata kaplı vb. hazır dondurmalar ise enerji içeriği daha yüksek olduğundan daha az tercih edilmelidir.

12
Baklava, içeriğinde; şeker, yağ ve protein bulundurması nedeniyle hacimce en yüksek enerjiye sahip besinler arasındadır. Çok fazla tüketilebilir. Bir dilim kuru baklava yaklaşık 1 dilim ekmek, 2 tatlı kaşığı şeker, 2 tatlı kaşığı yağ yerine geçebilir.

13
Lahmacun: Orta boy lahmacun 2 dilim ekmek ve 2 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağ içerir salata ve ayranla güzel bir öğle yemeği olabilir.

14
Su böreği: 2 kibrit kutusu büyüklüğünde su böreği ise 2 dilim ekmek, ½ köfte kadar et, 2 tatlı kaşığı yağ yerine geçer, mümkünse eşinizle ve arkadaşınızla paylaşınız.

15
Simit: 1 adet simit 4 dilim ekmek yerine tüketilebilir. Ayrıca çevresindeki susamlarda ½ tatlı kaşığı yağa karşılık gelmektedir.

16
İçli Köfte (haşlanmış): Kızarmış yerine haşlanmışı tercih edilmelidir. Bir adeti 1 dilim ekmek 1 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağ ihtiva eder. Bir adet yemek yeterlidir.

17
Hamburger (orta büyüklükte): 2,5 dilim ekmek 2 köfte kadar et 3 tatlı kaşığı yağ (kızarmış ise) ihtiva eder. Izgara köfte ile tercih edilmesi ve mayonez ekletilmemesi enerj içeriğinin kontrolünü sağlarken, birlikte salata ve ayran tüketilmesi dengeli bir öğün olabilir.

18
Gözleme (peynirlir): Kesinlikle bir kişi için fazla enerji içermektedir. 1 gözleme yaklaşık 6 dilim ekmek ve 1 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağ ihtiva eder. Karbonhidrat oranı çok yüksektir. 4 kişi gittiğiniz bir yemekte ortaya söylenebilir...

19
Çiğ köfte (etsiz): Etsiz olması sağlık açısından en doğru olanıdır. 2 adet çiğ köfte bir dilim ekmek yerine tüketilebilir.

20
Patates kızartması (kesinlikle önerilmez): Kızarmış yiyeceklerin metabolik atıkları insan sağlığını özellikle kalp ve damar sisteminin sağlığını tehdit ettiği bilinen bir gerçektir.10 ince dilim patates kızartmasının 1 dilim ekmek kadar enerji ihtiva ettiği bilinmelidir.

21
Kete: Bazı bölgelere özgü bir yiyecek olan kete, enerji içeriği oldukça yüksek olduğundan kesinlikle tam olarak tüketilmemelidir. 1/4 ü yaklaşık 2 dilim ekmek ve 1 tatlı kaşığı yağ kadar enerji içermektedir.

22
Cheeseburger; 2 dilim ekmek 2 köfte kadar et ve 2 tatlı kaşığı yağ yerine geçmektedir.

23
Döner: 100 gram et döner yaklaşık 3 köfte kadar et ve 2 tatlı kaşığı yağ ile aynı miktarda enerji içermektedir. Dürüm şeklinde tüketildiğinde 4 dilim ekmek kalorisi eklenmektedir.

Sade tercih edilmeli, ve yarım porsiyondan fazla tüketilmemelidir.

Son Dakika Yasak Yiyeceklerin Makul Miktarları - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Neslihan Atagül'den "Yayılacaksa aşk yayılsın" pozu Gösteriş meraklısı Şeyma iş başında! Milyarder sevgilisi uçak kapattı, o da paylaştı Sevgilisiyle en özel anlarını paylaşan Kourtney Kardashian'a tepki yağdı: Yatak odanız yok mu? Gönül Dağı'nın güzeller güzeli Dilek'i pozlarıyla Instagram'ı kasıp kavuruyor Arka Sokaklar'ın yıldızı aşk sarhoşu! Bu halde yakalanınca utançtan yerin dibine girdiler