Yaşamaları Mucize Olan İnsanlar - Son Dakika

Yaşamaları Mucize Olan İnsanlar

29.04.2015 16:59

1
Tıp, dünyanın en önemli bilimlerinden olsa bile birçok gizem ve bilinmezliği de içinde barındırıyor. Dünyada öyle hastalıklar var ki sebebi ve tedavisi hâlâ bilinmiyor. Ya da uzun komalar sonucu hayata dönüşlerin sırrı hala tıp tarafından çözülmüş değil. İşte dünya tıp tarihinde sebebi ve gizemi çözülememiş benzersiz vakalar...

2
KAFASINA ÇİVİ SAPLANDIĞINI FARK ETMEYEN ADAM/ Çinli adam, hastaneye getirildiğinde bu görüntüsü ile herkesi şaşırttı..

3
Çivilerin başları açıkça dışarıdan bile görünürken doktorlar Çinli adamın röntgenini çekti ve 3 koca çivi ile karşılaştı...

4
Hemen ameliyata alınan adamın başındaki çiviler teker teker çıkarıldı...

5
Yapılan araştırmada Çinli adamın evini tamir ederken çivi tabancası ile yaralandığı ortaya çıktı...

6
Başına çakılan çivilerden 2 gün sonra haberdar olan adamın şimdi sağlığı gayet yerinde.

7
8
9
SUYA DOKUNMADAN YAŞAYAN ADAM/ Amoo Hadji, tam 60 yıldır suya dokunmadan yaşıyor.

10
80 yaşındaki adam, küller içerisinde ilkel bir hayat sürüyor.

11
12
İran kaynaklı bir haber ajansı, ne banyo yapan ne de tıraş olan Hadji'nin hayatını görüntüledi.

13
Etraftan topladığı gübreleri yakan Hadji...

14
Akşamları bir barakanın içinde kalıyor.

15
BALIK AVLAMAK İÇİN AÇILDI, 1 YIL İZİNE ULAŞILAMADI/ Meksika'dan El Salvador'a doğru balık avlamak için açılan ve bir yıl boyunca Pasifik okyanusunda kaybolduktan sonra bulunan Jose Salvador Albaniaga'nın ilk fotoğrafları dünya basınında yer aldı.

16
Albaniaga'nın fotoğrafları, ABD'li oyuncu Tom Hanks'in 'Cast Away'deki rolündeki halini akıllara getirdi.

17
Aralık 2012 yılında yaşı 15 ile 18 yıl arasındaki balıkçı arkadaşıyla okyanusa açılan Albaniaga, kaybolduktan 3 veya 4 hafta sonra arkadaşının öldüğünü, kendisinin de hayatta kalmak için çiğ balık ve martı eti yediğini belirtti.

18
Hayatta kalmak için deniz kaplumbağalarının kanını ve kendi idrarını içtiğini de açıklayan Albaniaga, "Yaşıyorum, yaşıyorum ve buna inanamıyorum" dedi. Dünyanın en büyük okyanusunda sürüklenirken bulunan ve Marshall Adalarına getirilen "Pasifik'in Mucize Adamı' Albaniaga, yolculuğu hakkında gelen soru için... "Yolculuğum hakkında pek fazla şey hatırlamıyorum. Herşey tek bir düşüncede birleşti: Deniz ve deniz" cevabını verdi.

19
Gözü yok ama görüyor: Ben Underwood isimli bu adamın gözleri üç yaşındayken alınmış.

20
Kanser teşhisi konan genç adam gözleri olmadığı halde aynı yunus balıkları gibi kendi kendine geliştirdiği özel bir yetenekle görmeyi başardı. Sese dayalı görme duyusu geliştiren bu adam en mucizevi insanlar listesinin ilk sırasında yer alıyor.

21
Soğuğu hissetmiyor: Hollanda'da yaşayan Wim Hof 'buz adam' olarak da anılıyor. Buzun altında yüzebiliyor ve buz dolu bir varilin içinde saatlerce kalabiliyor.

Mt Blanc dağına bile çok kısa bir sürede tırmanan 48 yaşındaki Wim Hof, bu konuda dünya rekorlarına da imza attı.

22
10 bine kadar olan sayıları özel bir algılama kabiliyetiyle algılayan bu bionik adam ilginç bir işlem yeteneğine sahip.

23
Aynı zamanda dil yetenekleri de bulunan Daniel Tammet, çok hızlı bir biçimde ve hiç zorlanmadan lisan öğrenebiliyor.

24
Unutmayan kadın: Nörobiyoloji uzmanı Jim McGaugh altı yıl önce ilginç bir vakayla karşılaştı. 40 yaşında evli bir kadın 'yaşadığım hiçbir şeyi unutmuyorum' iddiasıyla uzmana başvurdu. Yapılan araştırmalar sonunda kadının gerçekten hiçbirşeyi unutmadığı ortaya çıktı.

25
Kadının son 25 yılı üzerinde araştırma yürüten doktorlar kadının en ince detayları bile hatırladığını ortaya çıkardılar. AJ kod adı verilen kadın 25 yıl önce bugün havanın nasıl olduğunu bile hatırlıyor.

26
İnanılmaz ısı enerjisi yayabiliyorlar: Uzmanlar son yirmi yıldır budist rahiplerin özellikleri üzerinde çalışıyor.

27
Özel bir meditasyon tekniği kullanan bu rahipler 'Turn-mo' adı verilen bir meditasyon tekniğiyle metabolizma hızlarını yüzde 64 oranında düşürebiliyorlar. Aynı zamanda vücut ısılarını da 17 derece kadar arttırma gücüne sahipler.

28
Acı hissetmeyen adam: Tim Cridland isimli bu adam acı hissetmiyor. Kendini kılıçla kesen ve çivi yatağı üzerinde yatabilen bu adam hiçbir şekilde acı hissetmiyor.

29
Doğuştan böyle bir mutasyona sahip olan Cridland'in beyne giden acı reseptörleri yok.

30
Helikopter gücüyle el çırpabiliyor: Çinli Zhang Quan sahip olduğu özellikle rekorlar kitabına bile girmeyi başardı. 70 yaşındaki bu adam 107 desibel gücüyle el çırpıyor. Bu seviye de helikopterden çıkan ses gücüne oldukça yakın.

31
19 YIL SONRA KOMADAN ÇIKTI/ Polonyalı demiryolu işçisi Jan Grzebski iki treni birbirine bağlarken kaza geçirdi. Hastaneye getirildiğinde ise Grzebski'nin kazanın dışında aynı zamanda beyin kanseri olduğu ortaya çıktı. 19 yıl derin komada kaldı. Doktorlar üç yıldan fazla yaşama şansını imkansız olarak görüyorlardı.

32
Ancak 12 Nisan 2007 günü komadan çıkmayı başardı. İlginç olan Grzebski komaya girmeden önce Polonya'nın komünist rejimi ile yönetilmesiydi. Komadan çıkan Grzebski filmlere konu olacak şekilde kapitalist dünyaya gözlerini açmış oldu.

33
KURT ÇOCUK/ Kurt çocuk: Hindistanlı erkek çocuğu Prithviraj Patil ile Taylandlı kız çocuğu Supatra Sasuphan diğer tüm çocuklar gibi oyun oynamak, yüzmeye gitmek istiyordu. Ancak onları farklı kılan geçirdikleri hipertrikosis yani -Kurt Adam Sendromu- hastalığı oldu.

34
35
SÜPER İLETKEN ADAM/ Yüksek gerilimli elektrik neredeyse hepimiz için ölümcüldür. Ancak Porto Rico'lu Jose Ayala için değil. Ayala vücudunda hiçbir insanın kaldıramayacağı elektriği kaldırabiliyor. Yüksek gerilim denilecek akımlara ve elektrik şoklarına maruz kalmasına rağmen yan etki bile yaratmadan sağlam kalabiliyor. Daha da ilginci Jose Ayala vücudundaki elektrik sayesinde parmağıyla kağıtları yakabiliyor.

36
37
Alcides'in kaburga kemikleri, iki ayağı ve sağ kolu kırılmıştı. Doktorlar Alcides'i 16 kez ameliyat etti. Doktorlar Alcides'n kurtuluşunu mucizevi olarak nitelendirdi. Takribi iki sene sonra Alcides Moreno hastaneden taburcu oldu.

38
118 gün 'kalpsiz' yaşadı ABD'nin South Carolina eyaletinde yaşayan D'zhana Simmons adeta tıbbın yürüyen mucizesi. Genç Amerikalı neredeyse 4 ay boyunca yeni bir kalp bekleyerek, kalpsiz yaşadı! Kalp genleşmesi (DCM) hastalığı geçiren Simmons'un kalbi kan pompalamıyordu.

39
Ameliyat sonucu yeni takılan kalbi de Simmons'un vücudu reddetti. Ancak hastane tarafından suni kan pompalama makinesiyle yaşaması sağlandı.

40
Bu durumda 118 gün yaşayan Simmons'un kan dolaşımı sadece iki pompa vasıtasıyla yapıldı. Tüm bunlara rağmen Simmons mucizevi bir şekilde yeni kalbiyle sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam etti.

41
ACI HİSSETMEYEN KIZ/ 9 yaşında sevecen ve enerji dolu bir kız çocuğu olan Gaby Gingras'ı diğer çocuklardan ayıran şey CIPA adı verilen bir sinir hastalığıydı. Dünyada sadece 100 kişide görülen bu hastalık Gaby'nin doğuştan acı hissetmemesine sebep olmuştu.

42
Kulağa o kadar kötü gelmese de acısız yaşamak Gaby'nin hayatını olumsuz etkiledi. Kan gelene kadar parmaklarını ısırabiliyordu. Gözlerini aşırı kaşırken tek gözünde görme yetisinden oldu.

43
Ailesi kendisine zarar vermemesi için daha sıkı önlemler aldı. Gaby'nin bu dramatik mücadelesi bir belgesele de konu oldu.

44
Suya alerjileri var: İster sıcak banyo için isterse evi temizlemek için ya da sadece susuzluğu gidermek için... Avustralyalı Asleigh Morris ve İngiltere'den Michaela Dutton suyu ne zaman kullansa alerjik belirtiler gösterdi.

45
Duş almak ikisi için de acı veren bir deneyim. Michaela su, kahve ya da çay içemezken, derisini yaktığı için sulu meyve bile yiyemiyor! Sadece diyet kola Michaela'ya ciddi bir zarar vermiyor.

46
Asleigh de terlememek için spor yapmıyor, kendini yormuyor. Çünkü ter cildine alerjik reaksiyonlardan dolayı büyük zarar veriyor.

47
UYUYAMAYAN AİLE/ FFI adı verilen uyku bozukluğu hastalığı genetik sebeplerden ortaya çıkıyor. Bu hastalığa yakalananlar uykuya asla dalamıyor. 29 yaşındaki Cheryl Dinges bu uyuyamama hastalığına tutuldu. Ailesi FFI geni taşıdığı için hastalık ona da geçti. Dünyada sadece 40 ailede görülen bu genetik hastalık yüzünden annesini, dedesini ve amcasını kaybetti.

48
Zamanla FFI hastası kişi halisünasyon görmeye başlar. Hayatı boyunca uyuyamaz. Hastalık son evresinde ise akıl hastalığına dönüşür. Eğer anne babalardan birinde FFI'ya yol açan gen varsa hastalığın çocuklara geçme şansı yüzde 50 civarında.

49
KELEBEK ÇOCUKLAR/ Sarah ve Joshua Thurmond kardeşler amansız bir genetik hastalık olan Epidermolsis bullosa hastalığına yakalandı. Bu amansız hastalık ciltleri olağanüstü derecede dayanaksız bir hale getirir. Ciltte aşınma ve kabarıklıklar cildin alt tabakasındaki dokulara zarar verir.

50
Kardeşlerden Sarah 2008 yılında hayata gözlerini yumarken Joshua da aynı hastalıktan mağdur durumda. Doktorların bu hastalığa yakalananlar için biçtiği ömür ise 30-40 yıl. Bu hastalığa yakalanan çocuklar için kullanılan tabir ise "kelebek çocuk".

51
Bu tabirin kullanılmasının sebebi derinin bir kelebek kanadı kadar kırılgan olması. Kardeşler acıyı azaltmak için özel bandajlarla dolaşsa da bu hastalığın kesin bir tedavisi yok.

52
EVSİZ KÜL ADAM/ Ludvik Dolezal nam-ı diğer "kül adam" bulduğu her şeyi yakıyor, külünde de yatıyor.

53
Kah sokaklarda kah metruk binalarda yaşayan Çek kül adam.

54
Yaklaşık 1 yıl önce neyi var neyi yok yakmaya karar verdi.

55
Alevlerden arta kala külün içinde de yaşamaya karar verdi.

56
Avrupa'nın en kirli adamı Dolezal dondurucu soğuğa aldırış etmiyor.

57
Uzmanların psikolojik sorunları nedeniyle ateş tutkunu olduğunu belirttiği Kül Adam.

58
"Sabah uyanır uyanmaz ateşi yakıyorum. Aralıksız 24 saat ateşim yanar.

59
Her şeyi yakıp külün içinde yaşıyorum" dedi.

60
En son ne zaman yıkandığını hatırlamayan 58 yaşındaki kül adam hükümetten aylık 81 Euro yardım alıyor. Kül adamın sahip olduğu tek şey ise radyosu.

61
AYNI ODAYA KAPATILDIĞI KEDİLER ve KÖPEKLER TARAFINDAN BÜYÜTÜLEN "HAVLAYAN KIZ"/ 2009'da Natasha isimli Rus bir kız, dört ayak üzerinde yürür, diliyle su içer ve iletişim kurmak için havlar bir halde bulundu. Polis, kızın tüm hayatını o odada kilitli bir vaziyette geçirdiğini anladı. Oda soğuktu, suyu yoktu. Bulunduğunda anadilinde konuşamıyordu minik kız. Bunun yerine zıplayıp havlıyordu. Annesi ve babası onunla 2 sene boyunca iletişime geçmemişti. Daha sonra tutuklandılar.

62
AİLESİ TARAFINDAN TERK EDİLİP KÖPEKLERİN BÜYÜTTÜĞÜ ERKEK ÇOCUĞU/ 2004'te 3 aylık olduğu zamandan (Ailesinin onu terk ettiği zamandan) 7 yaşına kadar köpekler tarafından büyütülen vahşi bir erkek çocuğu bulundu. Önce annesi bırakmış onu, sonra da babası. Bulunduğunda o da konuşamıyormuş, 4 ayak üzerinde yürüyormuş ve yemeğini yemeden önce köpeklerin yaptığı gibi kokluyormuş. Onu bir barınağa koyduklarında ise insanları ısırıyor ve agresif davranıyormuş. Ancak daha sonra kaşıkla yemeyi, iki ayak üzerinde yürümeyi öğrenmiş.

63
Çin'in Hebei bölgesinde, biri görme engelli diğeri ampute iki adam.

64
Jia Haixia (53) doğuştan göz kataraktı hastalığından dolayı önce sol gözündeki, daha sonra 2000'de bir iş kazası sonucunda sağ gözündeki görme yetisini kaybetti.

65
Haixia, 3 yaşında geçirdiği bir kaza nedeniyle 2 kolunu kaybeden yardımcısı Jia Wenqi (53) ile birbirlerini tamamlayan bir ekip olarak çalışmaya başladı.

66
Fidan alacak paraları olmadığı için her gün erkenden fidan toplayan ikili 10 yıl boyunca 3 hektarlık bir alana 10 bin ağaç dikti.

67
68
Vietnam'da ormanın içinde bulunan baba ve oğul, gerçek bir tarzan hikayesini ortaya çıkardı... İsminin Ho Van Thanh olduğu öğrenilen adamın Amerikan bombardımanından kaçmak için oğluyla beraber ormana sığındığı ve 1971'den beri ormanda yaşadığı öğrenildi. İkili, yakınlarda bulunan bir köyün sakinleri tarafından ormanın 40 kilometre derinliğinde keşfedildi. Baba oğulun bulunması bir aile trajedisini de gözler önüne serdi. Ailenin bombalama günü doğan ve hayatta kalan bir çocuğu daha olduğu ve eve gelen amcası tarafından kurtarıldığı ortaya çıktı.

69
Ho Van Tri adlı kişinin babasını ve kardeşini yaklaşık 20 yıl önce arayıp bulduğu ancak şehre dönmeye ikna edemediği de belirtildi. Baba Thanh'ın sağlık durumunun iyi olmadığı ve ana dilini biraz konuşabildiği gözlemlenirken, oğulun sağlığının iyi durumda olduğu ancak sadece birkaç kelime konuşabildiği belirtildi.

70
İkilinin bölgedeki bir dereye yakın olan ve yerden 6 metre yükseklikteki bir ağaç evde yaşadıkları açıklanırken, ağaç kabuklarından bıçak ve balta gibi aletler ürettikleri belirtildi. Vahşi doğanın içinde mısır ve yabani yapraklarla beslenen ikilinin bir hektarlık alana şeker kamışı ektiği de görüldü. Amca Ho Ven Bien yaptığı açıklamada, hastaneye kaldırılan Thanh'ın yatağa bağlı biçimde tedavi gördüğünü belirtti.

71
72
İşte Rusya'daki kuş çocuk: Rusya'daki annesi tarafından bir "ev hayvanı" gibi yetiştirilen 7 yaşındaki Rus çocuğun kurtarılmasıyla ilgili haber, dünya medyasının ilgisini çekmişti. 7 yaşındaki "kuş çocuk" tüm yaşamını, kendisine evdeki hayvanlardan birisi gibi davranan annesiyle birlikte kuş kafesleriyle dolu bir apartman dairesinde geçirdi. 31 yaşındaki anne çocuğuyla konuşmaz ve onu kuş dilini öğrennmeye zorlamıştı.

73
Galina Volskaya isimli bir sosyal uzman, çocuğu her yerde kuş pisliği bulunan iki odalı apartman dairesinde bulduklarını açıklar. Talihsiz çocukla iletişim kurmaya çalışan uzmanlar, onun bir kuş gibi cıvıldadığını görünce hayrete düşerler. Dahası çocuk kollarını kuş gibi çırpmaktadır. Yetkililer, çocuğu annesinden alıp devletin sahip çıktığını belirttiler.

74
Kamala ve Amala: Belki de yabani çocuklarla ilgili olarak en popüler olanlar kurtlar tarafından büyütülen Amala ve Kamala'dır. 1920'de J.A.L. Singh adlı bir kişi, dişi bir kurt ve matlaşmış, uzun saçlı, insan görünümlü yavrularını görür. Ciddi bir plan ve hazırlıktan sonra bu iki yavru yakalanır. Sırasıyla bu kızlardan birisi 8 yaşında diğeri ise bir buçuk yaşındadır. Bir yetimhaneye bırakılan bu çocukların davranışları ve görünümleri kurt gibidir. Dört ayak üzerinde hareket ediyorlar ve dizleriyle avuç içleri nasır bağlamış durumdadır. Çiğ ete bayılmakta ve fırsatını bulduklarında çalmaktadırlar.

75
Suyu dilleriyle içmekte ve yiyeceklerini çömelmiş vaziyette yemektedirler. Dilleri kalın ve kırmızı dudaklarından dışarı sarkmış ve kurt gibi solumaktadırlar. Geceyarısı asla uyumamakta, sinsi sinsi av arar gibi dolaşmakta ve ulumaktadırlar. İşitme duyuları çok duyarlı ve bir etin kokusunu çok uzaklardan duyabilecek kadar koklama hisleri gelişmiştir.

76
1921'in Eylül'ünde ikisi birden hastalanır ve küçük olan Amala ölür. Sing Kamala'yı elinden geldiğince eğitmiştir. İki yılda ona yürümeyi ve tuvalet eğitimini vermiştir.

77
Aveyronlu Victor: Fransa'da 1797'de bir ormanda bulunur. Bulunduğunda 12 yaşlarındadır ve bu yaşa kadar ormanda yalnız olarak yaşamıştır.

78
Victor yakalandıktan kısa süre sonra kaçar. Daha sonra tekrar yakalanır.. Konuşma becerisi yoktur. Sadece hırıltı çıkarabiliyordur. Gerek yiyecek tercihleri gerekse vücudundaki yara izleri onun yaşamının önemli bir kısmının vahşi ortamda geçirdiğinin kanıtıdır.

79
Daha sonraları Paris'e getirilen Victor farklı bilimsel ve medikal gruplar tarafından incelenir. Psikolog Philippe Pinel tarafından çocuğa, eğitilemez idiot tanısı konur. Buna rağmen sağır ve zihinsel engelli çocukların öğretmeni J.M.G. Itard çocuğun eğitimini üstlenir. Victor okumayı, birkaç kelime söylemeyi ve emirlere itaat etmeyi öğrenir ama düzenli olarak konuşmayı asla öğrenemez. 1828 yılında da ölür.

80
4 yaşındayken annesinin, babası tarafından vahşice öldürüldüğüne şahit olan John Ssebunya ormana kaçar. 1991 yılında yakalanana kadar birçokları tarafından ormanda bir grup kadife maymun ile birlikte yaşadığı defalarca rapor edilir.

81
Bilim insanlarına göre John, kadife maymunları taklit ederek yiyecek bulmasını öğrenmiştir. Ve zamanla sürünün de bir parçası haline gelmiştir. Bulunduktan sonra bir yetimhaneye yerleştirilen John'a nasıl konuşacağı ve hatta şarkı söyleyeceği öğretilir.

82
83
Rochom P'ngieng 1989'da henüz 8 yaşındayken Kamboçya'da ailesinin mandalarını otlatırken kayboldu ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

84
Bu süre boyunca vahşi hayata uyum sağladı ve hayatta kalmayı başardı.

85
18 yıl sonra çıplak ve kirli halde, maymun gibi yürüyerek ortaya çıktı. İnsanlar arasında sadece 3 yıl yaşayabilen genç kız, sonunda geldiği ormana geri kaçtı.

86
Charlotte Hawkins ‘'neurofibromatosis tip 1'' adlı hastalık yüzünden insanlardan uzak yaşıyor. Genetik bir bozukluk yüzünden cildinde baloncuk şeklinde tümörler çıkan Hawkins, ilk defa 15 yaşında ortaya çıkan baloncuklardan ameliyatla kurtuldu.

87
64 yaşındaki Amerikalı kadın, artık ameliyatla da alınamayacak kadar çok olan tümörleriyle yaşamaya alıştığını söylüyor. İlk defa, bir alış veriş merkezinde bir çocuğun kendisinden korkmasından sonra insanlardan uzak durmaya başladı.

88
Bir karavanda yaşayan Charlotte, yakınındaki bir Pazar okulunda çocuklara hikayeler anlatıyor ve dualar öğreterek okula yardımcı oluyor.

89
Üç adet torunu bulunan yaşlı kadın, karavan parkında çevresinde oturan komşuların çocuklarına da bakıcılık yapıyor.

90
91
92
93
94
95
Bir diğer şaşırtıcı hastalık ise, 8 yaşındaki Didier Montalvo'ya ait. Hayatında ilk kez büyük bir olay için Kolombiya'dan İngiltere'ye gitmek için uçağa bindi.

96
Sırtı kaplumbağa kabuğuna benzeyen bir et beni ile kaplandıktan sonra 'kaplumbağa çocuk' olarak anılmaya başlandı.

97
Fakat 3 yıl önce hayatını değiştirecek sırtındaki ağırlığının yüzde yirmisi kadar olan bu büyük yükten kurtulmak için bir ameliyat geçirdi.

98
Annesi, 'Didier ameliyat olmadan önce çok kötü hissediyordu, sırtındaki o kabuk gibi şekil eğlenebileceği, zevk alabileceği birçok etkinliği yapmasından alıkoyuyordu...

99
İnsanlar ona kaplumbağa çocuk diye seslendiğinde çok üzülüyordu ve cevap vermenin çok zor olduğu o soruyu neden onun bu şeye sahip olduğunu soruyordu.' dedi.

100
İngiliz plastik cerrahı Neil Bulstrode, Didier'in bu durumunu duyduktan sonra onu bu kaplumbağa sırtından kurtaracağına ve onunda diğer çocuklar gibi olacağına dair söz verdi.

101
Doktor Bulstrode, "İlk odaklandığımız nokta Didier'i toplumla tekrar nasıl entegre edeceğimiz vücudunun yüzde yirmisini kaplayan bu büyük yükünden nasıl kurtaracağımız oldu."

102
Didier'in durumundan dolayı aile ve Didier köy tarafından da dışlanmış bir hayat sürüyorlardı. Didier artık büyüyebileceğini çünkü sırtında kocaman beninin olmadığını söylüyor.

103
104

YORUMLAR
500

Son Dakika Yaşamaları Mucize Olan İnsanlar - Son Dakika


Advertisement