Yaşlanmayı önlüyor, kansere kalkan oluyor! İşte pırasanın mucizevi faydaları - Son Dakika

Yaşlanmayı önlüyor, kansere kalkan oluyor! İşte pırasanın mucizevi faydaları

12.02.2020 09:32

Kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden pırasa, potasyum, kalsiyum, fosfor ve C vitamini bakımından zengindir ve sağlığınız için mucizevi besinlerden biridir. İşte pırasanın faydaları...

1
Kolesterol düşmanı!
Kolesterol düşmanı!
Allisin karaciğerde kolesterol üretimini engeller. Allisin aynı zamanda kan basıncını azaltmaya yardımcıdır. İçeriğindeki kaempferol flavonoid maddesi ile kan damarlarındaki hasarları azaltmaya yardımcıdır, kan basıncını düzenler.
2
Bağırsakları çalıştırıyor
Bağırsakları çalıştırıyor
Düşük kalorisi, lifli yapısı uzun süre tokluk sağlarken bağırsak hareketlerinin düzenlemesini sağlar. İçerisinde bulunan inülin prebiyotiktir.
3
Yumurtalık kanserinden koruyor
Yumurtalık kanserinden koruyor
Pırasa tıpkı soğan ve sarımsakta da bulunan sülfür bileşiklerinden zengin bir besindir. Sülfür içeren besinlerin özellikle prostat, mide ve kolon kanserine karşı koruyucu etkileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca yapısında bulunan flavonoidler sayesinde yumurtalık kanserine karşı da koruyucudur.
4
Cildi tazeliyor, yaşlanmayı önlüyor
Cildi tazeliyor, yaşlanmayı önlüyor
Pırasa güçlü antioksidan olan polifenol içerir. Bu antioksidanlar vücudumuzu çeşitli hastalıkların alt yapısını oluşturan serbest radikallere karşı korur.

Antioksidan etkili gallik asit içeriği ile cildi tazeler ve yaşlanma karşıtı etki gösterir.

5
Hamileler için de çok faydalı!
Hamileler için de çok faydalı!
Yeterli folat alımı hamilelikte son derece önemlidir. Folat eksikliğinin doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir. Pırasa da iyi folat kaynaklarındandır.

Bunun için özellikle gebe beslenmelerinde kış aylarında sıklıkla yer almalıdır.

6
Kemik sağlığı
Kemik sağlığı
Pırasadaki yüksek K vitamini, kemik sağlığı için hayati önemi olan bir protein olan osteokalsini aktive eder.
7
Kronik iltihap riskini azaltır
Kronik iltihap riskini azaltır
Kronik iltihap kalp sağlığı için zararlıdır. K Vitamini diyabet, obezite ve romatoid artrit gibi kronik enflamatuar hastalıklara karşı savaşabilen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Pırasadaki bol miktarda K vitamini, kronik enflamatuar hastalıkları ve atardamarların istenmeyen kireçlenmelerini önler. K vitaminin yanı sıra, pırasadaki B6 vitamini ayrıca antienflamatuar faydalar sağlar.

8
Güneşten korunma
Güneşten korunma
Pırasanın yeşil yaprakları; beyaz kısmından 100 kat daha fazla beta-karoten ve iki kat daha fazla C vitamini içeriyor. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra pırasadaki diğer güçlü antioksidanların birleşimi cildinizi serbest radikallerin ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korur.
9
Kilo kaybını destekler
Kilo kaybını destekler
Pırasalar kilo kaybına yardımcı olur. Düşük kalorili ve yağsız olduklarından şişmanlıkla savaşır. Pırasa doğal bir iştah kesicidir. Yüksek lif içeriği, dolgunluk hissi sağlayarak açlığınızı bastırır. Pırasalarda bulunan hem çözünür hem de çözünmeyen lifler bağırsak aktivitesini düzenler ve şişkinliği azaltır. Zayıflamak isteyenler için faydalıdır.

YORUMLAR (3)
500

Son Dakika Yaşlanmayı önlüyor, kansere kalkan oluyor! İşte pırasanın mucizevi faydaları - Son Dakika


Advertisement