'Yaşlanmışsın Be Aysel Ben Hala Gencim' - Son Dakika

'Yaşlanmışsın Be Aysel Ben Hala Gencim'

30.09.2010 12:07

1
Aysel Tuğluk'la Abdullah Öcalan görüşmesinin ayrıntıları

Aysel Tuğluk, beş yıl sonra gördüğü Öcalan'ı anlattı: Sağlığı iyi görünüyordu Zamanla yarışırcasına konuştu. ‘Sen yaşlanmışsın, bense hâlâ genç duruyorum' dedi..

2
Beş yıl aradan sonra müvekkili Abdullah Öcalan'la İmralı Adası'nda bir saat yüz yüze görüşen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, görüşmeye ilişkin izlenimlerini Taraf gazetesinden Burhan Ekinci'ye anlattı.
3
İmralı'ya gittiklerinden Öcalan'ın haberdar edildiğini hatırlatan Tuğluk, “Adadaki diğer hükümlüler televizyondan izlemişler. Kendisine anlatmışlar. Görüşmeye ilginin çok olduğunu aktarmışlar” dedi.

4
Tuğluk, yıllar sonra gördüğü Öcalan'a ilişkin izlenimlerini ise şu sözlerle anlattı: “Üzerinde uzun kollu bir tişört vardı. Görüşmeye geldiğinde merhabalaştık O esnada bayanlara söylenmeyecek bir şeyi söyledi. Bana ‘sen ihtiyarlanmışsın, bense hâlâ genç duruyorum' dedi. Kendisini gençleşmiş, çok dinamik ve aktif gördüm. heyecanlıydı. Sağlıklı görünüyordu” diye konuştu.
5
Öcalan'ın görüşme boyunca durmadan saatine baktığını söyleyen Tuğluk, “Konuşulacak konular çoktu ama zamanımız kısıtlıydı. Adeta zamanla yarışırcasına hızlı konuşuyordu” dedi.
6
Öcalan'a son zamanlarda daha çok gazetenin verildiğini hatırlatan Tuğluk, “Televizyon izleyemiyor. Adadaki beş hükümlü ile haftanın dört günü, birer saat görüşme yapıyor. Onlar televizyon izliyorlar. İzledikleri programları haberleri kendisine aktarıyorlar” dedi.

7
Öcalan'ın sabah ve öğleden sonra birer saat havalandırmaya çıktığını dile getiren Tuğluk, şöyle devam etti: “Bolca kitap okuyor, yazma çalışmaları var. Kendisine çok mektup geliyor.Mektup yazmak istiyor. Ancak yazamıyor, yasak. ‘İzin verseler her gün mektup yazarım' diyor.”Tuğluk, Öcalan'ın ailesi ve avukatları dışında seçeceği üç kişiyle görüşme hakkının da hâlâ verilmediğini hatırlattı.

8
Öcalan'ın kendisini “çarmıha gerilmiş biri” olarak tanımladığını aktaran Tuğluk, şunları kaydetti: “‘En az bilgi sahibi olan biriyim. Buna rağmen bütün bu gelişmeleri görebiliyorum.Siz neden göremiyorsunuz?' diye eleştiride bulundu. Demokratik siyasetten bahsetti. Karamsarlığına ilişkin birtakım şeyleri ifade ettiyse de inançları konusunda karamsar değildi.
9
Mevcut pozisyonunda çok ısrarlıydı. Pozisyonunun çok doğru olduğuna inanıyor ve bu konuda ısrarlı. Kardeşlik ve barışı çok vurguladı. ‘Bunca yıldır hâlâ ayaktaysam bu sorunu çözme ve barış için' dedi.”
10
11
12
13
14
15
16
17
18

YORUMLAR
500

Son Dakika 'Yaşlanmışsın Be Aysel Ben Hala Gencim' - Son Dakika


Advertisement