Son Dakika Haberleri: Yaz Aylarında Su İçmenin Önemi

Yaz Aylarında Su İçmenin Önemi

6 yıl önce

1
Günlük hayattaki yoğun iş temposu, bizlere su içmeyi unutturuyor. Halbuki gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmek sağlık için çok önemli. Özelikle de yaz aylarında su tüketiminin önemi daha da artıyor. Peki su tüketimini olması gereken miktara çıkartmak için ne yapılabilir?

2
1- Her sabah işyerinize geldiğinizde su için, bu davranışı alışkanlık haline getirin.

3
2- Masanızın üzerinde her zaman temiz ve tercihen cam bir şişede su bulundurun.

4
3- Çay ve kahve çok tüketiyor, içmeden uzun süre duramıyorsanız ve yeteri kadar su da tüketmiyorsanız buna da artık bir dur demenin zamanı gelmiş demektir. Çay ve kahve diüretik içeceklerdir. Yani vücuttan su atımına sebep olurlar.

5
Vücudun su kaybetmesini önlemek için de kaybedilen su miktarını yerine koymak gerekir. Çay/ kahve kupanıza su koyup tüketin. Bunu sırayla yapabilirsiniz. Bir defasında çay, diğerinde su koymak gibi. Böylece çay/kahve tüketiminiz otomatikman yarıya inecek ve su tüketiminiz de artacaktır.

6
4- Su içmeniz gerektiğini hatırlatan minik post-it kâğıtlar size yardımcı olacaktır. 'Su içmeyi unutma' şeklinde notlar aldığınız post-it kağıtları monitörünüzün üzerine, arabanızın camına yapıştırabilir, cüzdanınızın içine vb. yerlere koyabilirsiniz.

7
5- Her akşam işyerinizden ayrılırken su içmeyi alışkanlık haline getirin.

8
6- Her sabah kalktığınızda ilk işiniz su içmek olsun.

9
7- Her gece yatmadan önce mutlaka bir bardak su için.

10
8- Çantanızda minik bir şişe su bulunması, acil bir durumda (toplu taşıma aracı ile trafikte uzun süre kalma gibi durumda vs.) oldukça faydalı olacaktır.

11
9- Arabanızda her ihtimale karşı en az 1 şişe içme suyu bulundurun.

12
10- İş yerinde sigara molası yerine su molası verin.

13
Peki gün içerisinde ne kadar su tüketmeli?

14
Ortalama 1,5–2,5 LT. arasındaki su tüketimi normal. Genellikle su ihtiyacımız gün içerisinde besinlerden sağladığımız enerjiye göre değişkenlik gösterir.

15
Aldığımız kalori miktarı kadar su tüketmeliyiz. (1500 kal. enerji içeren bir diyet alıyorsanız, su gereksiniminiz de ortalama 1,5 lt. olmalıdır) ama tabi bu miktar yaz aylarında artış gösterir.

16
17
18
19
20
21Haber Yayın Tarihi: 04.06.2014 08:36 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!