Son Dakika Haberleri: Yazarlar Başbakan'ın Ses Kaydı Hakkında Ne Yazdı

Yazarlar Başbakan'ın Ses Kaydı Hakkında Ne Yazdı

5 yıl önce

Başbakan ve oğluna ait olduğu iddia edilen ses kaydının montaj mı, gerçek mi olduğuna dair tartışmalar uzmanlar tarafından yorumlandı.

1
Başbakan ve oğluna ait olduğu öne sürülen ses kaydı gündeme damgasını vurdu. Ses kaydının yayımlanmasından önce ortaya çıkan '7 bin kişinin dinlediği' iddiası da 'telekulak skandalı' olarak tartışmaya yol açtı. Ses kaydının montaj mı, gerçek mi olduğuna dair tartışmalar uzmanlar tarafından yorumlandı. İşte o yazılar...
2
Ertuğrul Özkök, "Başbakan her üç cümleden birinde, 'Allah benim yanımda' demeye getiriyor. Ben de diyorum ki, o kadar emin olma Sayın Başbakan. O kadar emin olma. Çünkü Yüce Allah sessizdir. O Yüce Allah, yolsuzluğun şahidi değildir. Haksızlıkların alibisi değildir, adaletsizliklerin yoldaşı olamaz."
3
Mehmet Y. Yılmaz, "İnşallah bu telefon konuşması kayıtları gerçekten de montaj olsun. Bir Başbakan'ın bu tür ilişkiler içinde olduğunun ortaya çıkması, aynı zamanda inandığım birçok şeyin çökmesi anlamına geliyor. Cumhuriyet tarihi boyunca hiç karşılaşmadığımız ölçüde bir rezillik ile karşı karşıyayız. Binlerce insanın telefonu dinlenmiş ancak bununla ilgili hiçbir kanun ve yönetmelik dinlenmemiş. Savcıların işleri kolay ancak Başbakan'ın işi zor. Çünkü o soruşturulamayacak."
4
Sedat Ergin, "Ben telekulak mağduru bir gazeteciyim. Her durumda 'montaj' savunması yapan hükümet açısından çıkarılması gereken bir ders vardır. Montaj olduğu bilimsel kesinlik içinde kanıtlanan dijital delillerle yüzlerce insanın tutuklu kalmasına seyirci kalanların, bugün kendileri montaj kurbanı olduklarını söylerken, bu mağdurlara bir özür borcu yok mudur?"
5
Akif Beki, "Kılıçdaroğlu, Başbakan ile oğlunun konuşmalarını kayıtsızca teybe takıp çaldı. Bunu ilk kez yapmıyor üstelik. 17 Aralık'tan bu yana sürekli kaset dinletiyor. 17 Aralık'tan sonra çok değişti Kemal Bey. Delillerin gerçek mi, kurgu mu olup olmadığına takılmadı. Bunları önemseyen Kemal bey gitmiş, yerine karanlık bir telekulak çetesine alet olup olmadığını zerre umursamayan bambaşka bir Kemal Bey gelmiş."
6
Ayşe Arman, "O konuşmalar gerçekse felaket... Ama değilse de felaket... Gerçekse, yolsuzluğun geldiği nokta açısından felaket. Değilse, üç kağıdın geldiği nokta açısından felaket. Ben sadece bu rezaletin bir dibi var mı onu merak ediyorum. Bakalım önümüzdeki günler nelere gebe."
7
Hüseyin Gülerce, "Nasıl oluyor da, iddia olunan uydurma bir terör örgütüyle bağlantılı olması asla düşünülemeyecek binlerce insan, yüzlerce emniyet mensubu tarafından üç yıl dinleniyor da, devletin bundan haberi olmuyor? Bu emniyet mensuplarının içinde, yaptıklarının kanunsuz olduğunu fark edebilecek tek bir kişi çıkmaması düşündürücü değil mi? Kim gerçekten suçlu ise buna adil yargı karar versin. Koskoca bir camiaya meydan okumaya dönmüş üslubun, AK Parti'ye de bir faydası yok."
8
Mehmet Kamış, "Çivisi çıkmamış normal ülkelerde böyle bir iddia varsa bu konu kamuoyuna izah edilir, durumun ne olması gerektiği söylenmeye çalışılır, sonra konu teknik ve hukuki açıdan soruşturulur. Ama Türkiye'de çıkan her iddia Başbakan'ın öfkesinin bir kat daha artmasına, her şeyi yakıp yıkmasına neden oluyor. Burası kendisinin söylediği gibi bir muz cumhuriyeti değil. Ne kadar üst perdeden tehdit ederse etsin, bu iddialar korkup yok olmayacak."
9
Joost Lagendijk, "AKP muhalifleri, 12 saatte 1,2 milyon kez tıklanan ve sosyal medyayı tümüyle kaplayan sansasyonel kayıtların özgünlüğünü teyit edebilmiş gibi gözüküyor. Hükümet, "Ahlaksızca bir montaj ürünü olup tümüyle gerçek dışıdır." açıklaması yaptı. Sıradan bir Türkiye yurttaşı veya yabancı bir muhabir, eğer bir tarafı tutmuyorsa, tüm bunları nasıl anlamlandırabilir ve iki başlangıç noktası birbirinden bu kadar uzakken toplum veya medyada nasıl manalı bir tartışma açılabilir?"
10
Abdulkadir Selvi, "Bu tür zor dönemlerde sergilenen duruş önemli. Dün AK Parti grubuna da bu gözle baktım. Dimdik ayaktaydı. Her türlü montaja, şantaja, dinlemeye, rağmen AK Parti'de en ufak bir sarsıntı meydana getiremediler. Bugün demokrasimizin en büyük şansı Erdoğan'ın şantaja, montaja boyun eğmemesi, milletin de onun arkasında durması. Başbakan'ın bu mücadeleyi kazanacağı noktasında en ufak bir tereddüdü yok. Güven veren bir duruşu var. Kitleler ve mücadele verdiği arkadaşları açısından bu çok önemli."
11
Ali Bayramoğlu, "Ortaya saçılan yeni bir pislik, sıradan bir dinlenme hadisesiyle karşı karşıya değiliz. Bu kapsamda dinlemeler cemaatin ele geçirdiği emniyet-yargı gücüyle tüm sistemi ve ülkeyi takip altına alması, tehdit etmesi, fişlemesi ve arşivlemesi anlamına gelir. Anti demokratik bir duruma yönelik tedbir alırken, siyasi mutabakat aramadan demokrasi sınırlarını zorlayan araçları da kullanarak tedbir almak tehlikelidir. Bu şekilde, Türkiye'yi yönetirsiniz ama demokrasi zemin kaybeder."
12
Hilal Kaplan, "Kılıçdaroğlu, kasetle düşürülen Genel Başkan'ın koltuğunda oturduğu için, Başbakan'ın da kasetle düşürülebileceğini sanıyor olmalı ki, Başbakanlık'tan kasetin montaj olduğuna dair resmî açıklama gelmiş olmasına aldırmadan, parti grup toplantısında iştahla kaseti dinletiyor. Seçim sath-ı mailine girilirken Refah'ın mahkemesinin devam etmesi, Refah'a olan güveni sarsar. Daha demokratik bir yolla... Fakat o oylar Refah'a yakın partilere kayar büyük ölçüde, maksat hasıl olur."
13
Özlem Albayrak, "Gelinen nokta: Kafalardaki adanmışlık algısı aldanmaya; dünyadaki yeni hoşgörü timsali neo-cemaat (yeni) düşüncesi, giderek nekro-cemaat'e (ölüm, çürüme, kokuşma) dönüşmüş bulunuyor.Telekulak skandalı şüpheleri giderdi. Artık sadece kurumlar arası bir krizle değil, bir devlet kriziyle karşı karşıya olan bu ülkenin, bu yapıdan bir an önce ve hızla kurtulması gerekiyor."
14
Markar Eseyan, "Bu haberlerin gündeme bomba gibi düştüğü günün akşam saatlerinde 'zamanlaması manidar' şekilde Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları ortaya çıkıyor. Başbakanlık anında açıklama yapıyor ve iddiaların gerçekdışı ve montaj ürünü olduğunu açıklıyor. Sızdırmanın gündemi değiştirme amaçlı olduğu çok açık."
15
Melih Aşık, "AKP kaseti alelacele ABD'de inceletmiş. Montaj demişler. Çok olağan. Bantı hazırlayanlar gereksiz buldukları bölümleri kesmiş olabilirler. O zaman montaj olur. Ama özü sahih mi değil mi? Sorun burada... Böyle bir bant ortaya çıkınca "montaj - dublaj" demekle suçlamalar sıfırlanmaz."
16
Mehveş Evin, "İster yargılansın, ister tehdit edilsin, ister itibarı karalansın... Bir insanın vicdanı rahatsa korkacak hiçbir şeyi yoktur! Hesap verebildiği sürece, gece başını yastığa koyduğunda rahat bir uykuya dalabilir. Bu üç kuruşluk dünyanın kralı, odur. Ama hesap veremiyorsanız, arkanızda -veya kasanızda- milyonlar olsa dahi kimse sizi kurtaramaz. Hiçbir şey, o rahat ve huzurlu uykuya dalmanızı sağlayamaz. Ancak bu kadar ciddi iddialar-kayıtlar ortalıkta dolaşırken bir ülkenin başbakanı, konuyu "sürece" veya "yerel seçim sonrasına" havale etme lüksüne sahip değil."
17
Mehmet Barlas, "Artık ne seçmen Ankara'daki saray oyunlarını uzaktan izleyen eski seçmen, ne de medya eskisi gibi aynı merkezden güdülen tek sesli koro görünümünde... Sosyal medya da, herkesin sesini duyurduğu gerçekten sosyal yapıda şimdi. Kendilerini "Din"e adadıkları zannedilenlerin, gerçekte "Dinleme"ye meraklı olduklarını hemen herkes fark etti. Ama dinleme ile kalmayıp, dinlenenleri çarpıtarak kesip biçen ve montajlayan bu kadronun mumu da, artık her iftarda sönüyor."
18
Sevilay Yükselir, "CHP, Başbakan'a bu paralel yapı ve kötücül ruhlarıyla memlekete verdikleri zararı vaktinde fark etmediği için kızılabilir. Eleştirilebilir ama şu andaki duruşunu kimse sorgulayamaz! Çünkü bu doğru bir duruş. Haklı bir duruş. Sorgulanması gereken, 3 yıl önce telefon dinlemeleri ile alakalı tespitleri, açıklamaları son derece yerinde olan Kılıçdaroğlu'nun geldiği noktadır! Kılıçdaroğlu ne yaptı? Garabete düştü. Peki bu durumda biz kimin yanında olmalıyız? Devletin içine çöreklenip, devletin imkânlarını kullanarak biriktirdikleri belge ve dinlemelerle devlete şantaj yapıp diz çöktürmeye kalkanlara postayı koyan bir liderin mi? Yoksa bu şantajcı çetelerin eline tutuşturduğu malzemelerle tetikçi pozisyonuna düşen diğer bir liderin mi?"
19
Fehmi Koru, "Yazıları yazarken sıra tarih atmaya geldiğinde yılı belirten kısımda elim kendiliğinden ‘5' rakamına gidiyor; her seferinde önce 2015 yazıp sonra onu 2014 olarak düzeltiyorum. Umarım, bütün bunlara ek başka çirkinlikler de Başbakan Erdoğan ile oğlunu hedef alan ‘çakma kaset' işiyle dinleme çirkinliğini yapanlar arasında cürüm yakınlığı da yoktur. Şu 2015 yılına hayırlısıyla bir ulaşsak."
20
Mustafa Kartoğlu, "Bu ‘havuz problemi'nin çözülmeye başlandığını görmek için çok beklemek gerekmeyecek. Başka bir benzetmeyle; paralel ağ ‘tek ilmeğin' çekilmesiyle çözülecek. Herkesin beklediği gibi, soruşturmalar davaya, şüpheliler tutukluya dönüşmeye başlayınca…"
21
Mustafa Akyol, "Pazartesi gecesi interneteservis edilen ve gündeme atom bombası gibi düşen, hükümetin "montaj" olduğunu açıkladığı ses kaydı, daha da vahimdir. Nasıl yorumlanırsa yorumlansın, her halikarda çok vahimdir. Bu vehametlerin vebalinin kimin üzerinde olduğu sorusuna verilen cevap ise herkesin siyasi cenahına, meşrebine, mahallesine göre değişiyor."
22
Elif Çakır, "Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal'le ilgili olarak bir ‘ses kaydı hazırlamaya' çalışmışlar! Ancak, ben diyeyim ‘paraleller' sen anla ‘bizim çocuklar', çok acemiler Hocaefendi! Ellerindeki muhteşem ‘teknolojiye' yazık etmişler, çok kötü işçilikle oldukça garabet bir iş çıkartmışlar ortaya... Aceleye gelip bir de sanırım senaryoyu senin onayına sunmaya vakit kalmayınca hepten bocalamışlar.Sen sen ol Hocaefendi. Bir daha işi sadece sizin çocuklara bırakma, temkinli olmak hem güzeldir hem de iyidir!"
23
Ruşen Çakır, "Unutmayalım ki dün de CHP'den çok daha güçlü olan AKP cemaat ile ittifak yapmıştı. Birlikte nice başarılara imza attıktan sonra bugün geldikleri nokta ortada. Sonuçta, CHP'nin cemaat ile ilişki kurarken, AKP'nin hatalarından ders çıkartmış olmasını ummaktan başka yapacak pek bir şey yok."
24
Eyüp Can, "Eğer bu skandal doğruysa bu hükümetin çökmesi demektir. Eğer değilse ister telekulak deyin isterseniz de paralel yapı bu da onların çökmesi demektir. Gelin yalan ve iftiraysa her ikisi için de iftirayı atanların yakasına yapışalım . Birini görüp diğerine gözümüzü kapatmayalım. Güneş balçıkla sıvanmaz. Her ikisi de değilse bu kez çapaksız, balçıksız iki gözümüzü de açalım."
25
Cüneyt Özdemir, "Dün akşam yayımlanan Erdoğan ile oğlu Bilal arasındaki görüşme gündemi tersyüz etti. Bir gün önce saldırıya hazırlanan hükümet, bu ses kaydının yayımlanmasından sonra savunmaya çekilmek zorunda kaldı. ‘Algı savaşı'nda satranç hamleleri devam ediyor."
26
Emre Uslu, "Olgulara bakacak olursak: Bilal Erdoğan zaten yolsuzluk soruşturması kapsamında dinlenmiş. Bu kapsamda savcıya ifade de verdi. Eğer Bilal Erdoğan savcıya ifade verdiyse mutlaka Erdoğan ile ilgili ses kayıtları olmalı. Bu nedenle Bilal Erdoğan'ın böylesi bir dinlemesinin olması "hayatın olağan akışına" uygun görünüyor. Eğer Erdoğan'ın iddia ettiği gibi kasetler montaj olsaydı, Erdoğan şimdiye kadar, bırakın Türkiye'yi, NASA'dan bile uzman getirtir, bu basit baz istasyonu karşılaştırmasını yapar, çoktan zaferini ilan ederdi. Bunu yapmıyorsa, kayıtlar "montaj" diye yolsuzluğun üstünü örtmeye çalışıyordur."
27
Nazlı Ilıcak, "Ne MİT Yasası ne HSYK... Hiçbiri beni Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'ın konuşmaları kadar ilgilendirmiyor. Tam anlamıyla yıkıldım. Bu kadarını tahmin etmiyordum. Kusura bakmayın ama hiç kimse bu işin içinden "montaj" deyip sıyrılamaz. Konu, Yüce Divan'a intikal etmeli."
28
Adem Yavuz Arslan, "Açıkçası başkentte senaryo bol. Fakat tüm senaryoların eksik bir tarafı var. O da hükümetin en çok zorlandığı konu: Suç uydurulamıyor. Bakalım uydurma haberlerle kapatılmaya çalışılan AK Parti, yolsuzlukları unutturmak için Hizmet Hareketi'ne ne tür bir dava açmayı başaracak?"
29
Cengiz Çandar, "Türkiye'nin güçlü bir demokrasi de tümüyle bir ülkede olmayan 'sui generis' durumundan ötürü, yakın geleceği tahminde zorlanıyoruz. Tayyip Erdoğan dönemi bitti bitmesine de ayrılışı ne zaman ve ne şekilde olacak henüz onu bilmiyoruz."

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kırmızı Işıkta Karşıya Geçen Yayalar Yandı! Çıplak Vatandaş Filmindeki Çocuk Oyuncu Bakın Kim Çıktı! Magazin Dünyasının Yaramaz Çocuğunun Son Halini Görenler İnanamadı Dünyanın En İlginç Festivali: Phuket Vejetaryen Festivali Milyoner'de Çift Cevap Hakkı Bile İşe Yaramadı! Çıkan Cevap Şoke Etti