Yazı Yazdığımızda Beynimizde Neler Oluyor? - Son Dakika

Yazı Yazdığımızda Beynimizde Neler Oluyor?

6 yıl önce

1
Martin Lotze daha önce opera ve piyano sanatçıları üzerinde çalışma yaparak sanatçıların sanatlarını yaparken beyinlerinin hangi kısımlarının çalıştığını belirlemeye çalışmıştı. Şimdi ise yazarlar hakkında bir çalışma yapmış.

2
Profesyonel ve amatör yazarların bir hikaye yazmaya çalışırken beyinlerini tarayarak gerçekleştirdiği bu araştırma ile yazarların beyinlerinde oluşan yaratıcılık belirtileri yakalanmaya çalışılmış.

3
Araştırma 48 gönüllü ile yapılmış. İlk olarak gönüllülerden verilen bir yazıyı kopyalamaları istenmiş.

4
Bu aşamada Lotze beyinde okuma işleminin yazma ile olan ilişkisini vermiş.

5
Ardından gönüllülerden bir hikaye kurgulamaları istenmiş.

6
Kurgunun planlanması için ve yazılması için ayrı zamanlar verilmiş.

7
Gönüllüler kurgularının planlarını yaptığı sırada beynin görüntü işleme kısmının aktif olduğu bilgisine ulaşılmış.

8
Gönüllüler kurgularını yazmaya başladıklarında ise beynin hafızadan sorumlu kısmının aktif şekilde çalıştığı bilgisine ulaşılmış.

9
Buraya kadar beklenilen bilgilere ulaşılmış ve asıl şaşırtıcı sonuç tecrübeli yazarlar ve amatör yazarların tarama sonuçları karşılaştırılınca ortaya çıkmış.

10
Lotze'nin açıklamasına göre amatör yazarlar hikayelerini yazarken beyinleri kafalarının içinde bir film izliyormuş gibi tepki verirken, profesyonel yazarların beyinleri iç sesleriyle bir hikaye anlatıyormuş gibi tepki vermiş.

11
Son olarak bir fark daha gözlemlenmiş.

12
Profesyonel yazarlar kurgularını yazıya dökerken beyinleri uzun zamandır müzik yapan veya uzun zamandır spor yapan biriyle aynı bölgeleri çalıştırırken, amatör yazarlarda bu durum gözlenmemiş.

13
Bilim adamlarının en büyük merakı olan insan beyninin gizemlerinin çözülmesini merakla bekliyoruz.

Haber Yayın Tarihi: 14.07.2014 12:09 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Aldatılan kadından görülmemiş intikam! Kocasının cinsel organına civata somonu taktı Hababam Sınıfı'nda Damat Ferit'in çocuk sahnesindeki hata yıllar sonra fark edildi! Göğüs silikonu ters dönüp patlayan modelden genç kızlara uyarı: 25'ten önce sakın yaptırmayın! Karısı doğumdayken eve eskort çağıran iş adamının alem gecesi kan gölüne döndü Trans birey olduğuna kimse inanamıyor! Norveç'in Kendall Jenner'ı güzelliğiyle baş döndürüyor

Son Dakika Haberleri