Son Dakika Haberleri: Yazın En Sağlıklı Tatlısı

Yazın En Sağlıklı Tatlısı

6 yıl önce

1
Yaz mevsimi başta olmak üzere, tüm mevsimlerde kimsenin vazgeçemediği tatlılardan biridir dondurma… Sütten üretilen dondurma, aynı zamanda sağlıklı tatlı seçeneklerinin başında gelir. Çünkü;

2
- Kaliteli protein kaynağıdır.

3
- A vitamini açısından zengindir.

4
- Riboflavin vitamini açısından zengindir.

5
- Kalsiyum ve fosfor minerallerini yüksek oranda içerir.

6
- Az miktarda D vitamini içerir.

7
- Birçok tatlıya nazaran kalori içeriği daha düşüktür.

8
Çocukların beslenmesinde önemi:


Büyüme ve gelişme çağında protein, kalsiyum ve fosfor kemik ve kas gelişimi açısından elzemdir. Dondurma, içeriği ile bu gereksinmenin karşılanmasında yardımcı olur. Özellikle süt tüketmeyi sevmeyen çocuklarda süt yerine tüketilmesi günlük besinsel ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olur.

9
Gebe beslenmesinde önemi:


Gebelik döneminde; anne adayının kaliteli protein ve kalsiyum ihtiyacı artar. Anne bu gereksinmesini karşılayamazsa, bebek annenin depolarını kullanır ve doğum sonrası anne de kemik erimesi gibi sorunlar çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelerin günlük 600 ml (3 bardak) süt ve süt ürünleri tüketmesi gerekir. Bu gereksinmenin bir kısmı dondurma ile karşılanabilir.

10
Yaşlı beslenmesinde önemi:


Kilo almakta güçlük çeken, çiğneme ve yutma güçlüğü olan yaşlılarda günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanması açısından önemli bir kaynak olarak kullanılabilir.

11
Tedavi alan kanser hastaları için önemi:

Kemoterapi alan hastalarda, kimi zaman kemoterapi tedavisinden hemen sonra yanma hissi ve iştahsızlık gözlenebilir. Buna paralel bulantı ve kusma şikâyetleri baş gösterebilir. Bu tür hastalarda, dondurmanın genellikle kolay tüketildiği ve bulantıya sebep olmadığı gözlenmiştir.

12
Bilinçli tüketim: Gerçek sütten yapılmış dondurmalar tercih edilmelidir.

13
Süt kreması veya kaymaktan yapılan dondurmalar, daha nadir tercih edilmelidir.

14
Dondurma; süt ürünü olduğundan ötürü uygun koşullarda saklanmadığında zehirlenme riski yaratabilir. Bu nedenle; soğuk ve karanlık ortamda saklanmalıdır.

15
Erimiş, eridikten sonra yeniden donmuş dondurmalar kesinlikle tüketilmemelidir.

16
Paket dondurmalarda, üretim izni ve son kullanma tarihi kontrol edilmeden tüketilmemelidir.

17Haber Yayın Tarihi: 27.05.2014 02:15 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ateşli model Kendall Jenner'a Türk dokunuşu! Güzelliğiyle mest etti 10 yaşındayken okyanusa bırakmıştı! 9 sene sonra gelen cevapla şoke oldu Karadayı dizisinin Çitlembik Bahar'ıydı, son haliyle şaşkına çevirdi! Okan Bayülgen'in eski eşinin kim olduğunu duyan şaşıp kalıyor! En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var