Yediğimiz Yumurtalar Bizi Zehirliyor mu? - Son Dakika

Yediğimiz Yumurtalar Bizi Zehirliyor mu?

26.01.2018 13:08

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıpta çok fazla ilerlemeler olmaya başladı. Bu durumun gelişmesiyle birlikte yediğimiz yiyecekler hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalarda, yumurtanın zehirli olduğu ortaya çıkmıştı. Yapılan son açıklamalar ise, bir hayli ürkütücü. İşte yumurta bizi zehirliyor mu sorusunu sorduran o açıklamalar…

1
Gaia Dergi'nin derlediği habere göre, yumurta yüksek protein içeriği ile tanınan bir hayvansal gıda türü ve tüm aminoasitleri bulundurur, ancak bitkisellerle de bütün aminoasitleri alabilir, böylece protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

2
Gaia Dergi haberinde, tüm bunların yanında yumurtanın içeriğindeki yüksek oranda bulunan kolinin vücudumuzda nelere dönüştüğü ise şöyle belirtildi;

3
“Vücudumuza aldığımız yararlı ya da zararlı her şey, bağırsaklarımızdan kan damarlarına verilir ve oradan gerekli organlara taşınır. Yumurta ve et, süt, süt ürünleri gibi hayvansalları yediğimiz zaman vücudumuza zararlı pek çok madde almış oluruz. Bu zararlı maddeler doymuş yağ ve kolesterolle de sınırlı kalmaz. Vücuda yumurta tüketimi ile kolin; et, süt ve süt ürünleri, enerji içecekleri ile karnitin adlı iki madde alınır.

Bunlar bağırsaklarda ve karaciğerde belli maddelere çevrilir ve Trimetilamin N-Oksit (TMAO) denilen bir madde ortaya çıkar. Bu madde adından da anlaşılacağı gibi oksit bir maddedir.

4
Prostat kanserini tetikliyor
Prostat kanserini tetikliyor

47.896 erkek birey üzerinde yapılan bir çalışmada yumurta tüketiminin prostat kanserini %70 arttırdığı ortaya kondu.

Bir diğer çalışmada ise haftada 2.5 adet ve daha fazla yumurta yiyen erkeklerle haftada 0.5 ve daha az yumurta yiyenler karşılaştırıldı, haftada 2.5 ve daha fazla yumurta yiyen grup diğer gruba göre prostat kanseri açısından %81 daha riskli bulundu.

5
Şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırır:
Şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırır:

14 çalışmanın derlendiği, 320.778 kişinin katıldığı yumurta tükeimi ile kardiyovasküler hastalıkların ve şeker hastalığı ilişkisini ortaya koyan bir metaanaliz çalışmasında, yumurta tüketimiyle şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar arasında ilişki saptanmıştır. Ayrıca oluşan şeker hastalığı kardiyovasküler hastalıkları arttırmaktadır.

YORUMLAR
500

Son Dakika Yediğimiz Yumurtalar Bizi Zehirliyor mu? - Son Dakika


Advertisement