Yeni Başbakanlık Sürecinde Neler Yaşanacak - Son Dakika

Yeni Başbakanlık Sürecinde Neler Yaşanacak

21.08.2014 20:09

1
12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, kendisinden sonra AK Parti'nin Genel Başkanı olacak ismi açıkladı; Ahmet Davutoğlu. Peki bundan sonra ne olacak? İşte sıcak siyaset gündeminin takvimi;

2
27 AĞUSTOS- AK PARTİ KONGRESİ: Davutoğlu ismi, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından "Erdoğan sonrası genel başkan adayı" olarak belirlendi.

3
Davutoğlu, Genel Başkanlık görevi için AK Parti'nin 27 Ağustos'ta yapılacak birinci olağanüstü kongresinde aday olacak. Davutoğlu'nun tek aday olması ve seçilerek, AK Parti'nin Erdoğan sonrasındaki genel başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

4
28 AĞUSTOS- TBMM'DE CUMHURBAŞKANLIĞI YEMİN TÖRENİ: AK Parti Kongresi'nden sadece bir gün sonra, TBMM Genel Kurulu özel gündemle toplanacak; Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan yemin ederek, yeni görevine resmen başlayacak.

5
Erdoğan'ın yemin etmesiyle birlikte Başbakanlık görevi de resmen sona erecek. Başbakanlık görevine, Erdoğan yemin ettiği andan itibaren, Başbakan Yardımcılarından biri vekalet etmeye başlayacak.

6
29 AĞUSTOS- ERDOĞAN, YENİ HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ VERECEK: Erdoğan ilk mesai gününde, Türkiye'nin kendisinden sonra Başbakanlık görevini devralacak isimle biraraya gelecek. Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu kabul ederek, kendisine yeni hükümeti kurma görevini verecek.

7
29 AĞUSTOS- YENİ BAŞBAKAN: 29 Ağustos'ta ise, Türkiye'nin yeni Başbakanı belli olacak.

8
Cumhurbaşkanlığı görevi devralan Erdoğan, AK Parti'nin genel başkan seçtiği ismi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, kendisine yeni hükümeti kurma görevini verecek.

9
VE YENİ HÜKÜMET; EN GEÇ 11 EYLÜL: Anayasa uyarınca, hükümeti kurma görevini üstlenen milletvekili, yani Ahmet Davutoğlu, 7 gün içinde hükümeti belirleyip, hükümet planını oluşturmak durumunda.

10
Ancak AK Parti kaynakları, yeni hükümetin programının yazım çalışmalarına daha şimdiden başlandığını, 7 günlük anayasal sürenin tümünün belki de kullanılmayacağını belirtiyorlar.

11
Yine Anayasa uyarınca, 7 gün içinde kurulacak olan hükümet ve oluşturulacak hükümet programı, TBMM Genel Kurulu'nda okunacak.

12
Hükümet programının TBMM'de okunmasından iki tam gün sonra, görüşmeler yapılacak. Görüşmelerden iki gün sonra da, yeni hükümet için güven oylaması gerçekleştirilecek.

13
Bu takvim uyarınca, Türkiye'nin yeni hükümeti en geç 11 Eylül'de göreve başlayacak.

14
İşte geceden fotoğraflar...

15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

YORUMLAR
500

Son Dakika Yeni Başbakanlık Sürecinde Neler Yaşanacak - Son Dakika


Advertisement