Yeni Belugaları Türkiye Yapacak - Son Dakika

Yeni Belugaları Türkiye Yapacak

18.03.2012 13:53

1
TSK uluslararası bir konsorsiyumda tasarımından imalatına söz sahibi olduğu ilk uçağına 2013′te kavuşuyor.
2
Bu ihtiyaç için Airbus'ın askeri kanadı tarafından geliştirilen A400M, dört motorlu, 37 ton kapasiteli dev bir uçak. Yarı hazırlanmış, toprak pistlere inebilmesi için jet yerine her biri 11 bin shp gücünde dört pervaneli motora sahip.
3
Türkiye için yapılacak dokuz imalat numaralı uçaksa önümüzdeki günlerde Sevilla'daki fabrikada üretilmeye başlanacak. Fransa'dan sonraki ikinci kullanıcı olacak Türk Hava Kuvvetleri'ne teslimat 2013 başında planlanıyor.
4
Airbus Military, A400M'in bölge bakım merkezini Türkiye'de açmak için teklif getirdi. THY Teknik, TAI, TEI, Havelsan ve Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi'nde hem Türkiye'nin hem de bölgeye satılacak uçakların bakımları yapılacak.
5
Projenin geçmişi 1980′lere kadar uzanıyor. Ekonomik kullanım ömürlerini tamamlamaya başlayan C-160 ve C130′ların eski modellerinin yerini almak üzere Avrupa ülkeleri yeni bir uçak tasarlamaya karar verdi. Türkiye de bu ortaklığa ilk günden dahil oldu. Ekonomik krizler, değişen politikalar Airbus liderliğindeki projeyi zaman zaman zorladı. En son 2009′da 2.4 milyar Euro'luk maliyet artışı taraflarca onaylandı.
6
Seyir yüksekliği 13 bin 300 metre olan A400M'in menziliyse 8 bin 700 kilometre. Yani İstanbul'dan kalkıp Amerika kıtası sahillerine ulaşabiliyor. Ama en önemli özelliği 25 ton yükle 750 metrelik toprak pistten havalanabilmesi.
7
8
9
10

Son Dakika Yeni Belugaları Türkiye Yapacak - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Seda Sayan, Sayısal Loto çekilişini "Haydi Bismillah" diyerek yapınca gündem oldu Müge Anlı'nın vazgeçilmez ismi Arif Verimli'den takipçilerine ilginç öneri: Aşık olmayın "Doğuştan mesafem var" diyerek maske takmıyordu! Merve Boluğur sorumsuz davranışının karşılığını aldı Türkiye Güzeli yayını terk etti! Fahrettin Koca sorusuna verdiği yanıtla pes dedirtti Yeşilçam'ın tatlı sert babası Hulusi Kentmen'in harabeye dönen evi için harekete geçildi