Yeni Bir Zehirli Irk Bulundu! - Son Dakika

Yeni Bir Zehirli Irk Bulundu!

14.12.2012 22:30

1
Borneo adasındaki sık ormanlarda, zehirli dişleriyle diğer primatlardan ayrılan lemur ailesine ait yeni bir tür bulundu.
2
Bilimsel adı Nycticebus olan lemur ailesine ait türler üzerinde araştırmalar yapan bilimadamlarınca Borneo adasının iç kesiminin doğusundaki dağlık arazide bulunan yeni türe, bölgenin en büyük nehri Kayan'dan esinlenerek Nycticebus Kayan veya Kayan lemuru adı verildi.
3
Farklı ülkelerden bilimadamlarının, lemur ailesine mensup diğer türlerden, yüz kısımlarındaki kürkleri analiz edip ayırarak tanımladıkları yeni tür, American Journal of Primatology adlı bilimsel dergide yayımlandı.
4
Bilimadamları dergide yayımladıkları çalışmada ayrıca, daha önce aynı tür olarak sınıflandırılan bir lemur türünün ise aslında birbirlerinden farklı 3 ayrı tür olduğunu saptadı.
5
Birbirinden farklı olduğu belirlenen türlere, Nycticebus menagensis, Nycticebus bancanus ve Nyticebus borneanu adları verildi.
6
Bangladeş'ten, Çin'in Yunnan eyaletine ve Borneo adasına kadar Güney Doğu Asya boyunca yer alan ülkelerde rastlanan lemur ailesine mensup türler, International Union of Conservation of Nature (Uluslararası Doğanın Korunması Birliği) adlı örgütün savunmasız ve nesli tükenme tehlikesi altında hayvanları tanımlamak için kullandığı kırmızı listede yer alıyor.
7
8
9
10

Son Dakika Yeni Bir Zehirli Irk Bulundu! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement