Yeni En Doğal Mucize: Yabani İğde - Son Dakika

Yeni En Doğal Mucize: Yabani İğde

06.03.2015 12:03

1
Vitamin ve minerallerden zengin olması, zeytinyağı ve balık yağından sonra önemli doymamış yağ asitleri olan omega 7 yağ asitlerinden içermesi bu meyveyi mucize bir meyve yapmaya yetiyor. Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'nden beslenme ve diyet uzmanı Sevgi Neylan Bakım, yabani iğdenin mucizevi gücüne dikkat çekiyor...

2
1-Diyabet dostu: Omega 7, tip 2 diabet riskinde azalma yapıyor.

3
2-Kilo kontrolünde en güzel destek: Elma şekilli dediğimiz karın ve üst bölge şişmanlığının kalp hastalıkları ve insulin rezistansı ile ilişkisini biliyoruz. Bu durumda omega 7 kullanımı vücudun o bölgeye yağ depolamasını azaltmaktadır.

4
3-Kalp krizini önler: Damarlardaki kolesterol plağı birikimini azaltıyor. Böylece kalp krizi ve inme riskini azaltıyor.

5
4-Yeni bir umut: Yüksek omega 7 yağı metabolik sendrom hastalarına umut ışığı doğurdu.

6
5-Omega 7 desteğinin iyi kolesterol HDL'yi arttırdığı, (8-12 hafta kullanım sonrası) görülmüştür. Damar daralması yapan plakları %47 azalttığı tespit edilmiştir.

7
6-Karaciğer dostu: Karaciğer yağlanmasını azaltır.

8
7-Doğal güzellik iksiri: Yabani iğdede yer alan Omega 7 aynı zamanda dokuları bir arada tutan kolajen üretimini artırır, hücre zarını fiziksel ve duygusal stresten korur, saç ve ciltte kuruluğu önler.

9
8-C vitamin zengini: Vücudumuzu enfeksiyonlardan ve bakteri toksinlerinden koruyan, birçok besin ögesinin vücutta kullanılmasına yardımcı olan C vitamininden oldukça zengin olan yabani iğde aynı zamanda önemli bir antioksidan olan E vitamini de içermektedir.

10
9- Vitamin deposu: K vitamini, B1 ve B2 vitaminlerince de çok zengin bir besindir.

11

10-Enerji üretiminde yabani iğde: Hücre ve kas yapımında, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli görevleri olan vücut için elzem aminoasitleri içermektedir.

12
11-Kolesterolü azaltır: Yabani iğde de bulunan fitositoreller, koroner kalp hastalıklarında önemli bir risk faktörü olan kolesterolün azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

13
12-Yepyeni bir hayat kaynağı: Yabani iğdede ön plana çıkan omega 7 yağ asiti ve bu meyvenin diğer bileşenlerinin de sağlığımız açısından faydalı olduğunun bilinmesiyle beraber “yabani iğde” hayatımızda önemli bir besin olmaya başlamıştır.

14
Doğru beslenmenin ve diyet yapmanın önünde ruhun, bedenin ve zihnin kurduğu engeller bulunduğunu belirten Diyetisyen Berrin Yiğit'e göre, bu engelleri aşmak, hayat boyu sağlıklı olmak anlamına geliyor.

15
“Kendinize yapacağınız en büyük yatırım yeterli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık edinmektir, bunu kabul ederseniz aşamayacağınız engel yoktur. Buna önce kendinizi inandırın” diyen Yiğit, sağlıklı beslenmeyi ve diyet yapmayı engelleyen tuzakları ve yapılması gerekenleri anlattı:

16
1) Sağlıklı yemekler sıkıcı ve tatsızdır inancı: Doğru beslenmeye adım atanlara ilk tepki tat duyularından gelir. Bu duyguyla kişi, yediklerini beğenmez ve arayışa girer. Diyet yemeklerinin lezzetsiz olduğu algısı vazgeçiricidir.

17
2) Zamansızlık: Yoğun çalışma saatleri, hızlı yaşam, iyi yemeğe ulaşmanın daha fazla vakit gerektirmesi en önemli engellerdendir. O zaman yemeklerinizi yanınızda taşıyın, yemek yemeye gereken zamanı ayırın. İşe de, yemek ve çalışma saatlerini ayırmakla başlayın.

18
3) Diyette kısıtlanmışlık duygusu: Yasaklar ve favori tatlardan uzaklaşmak strese sokar ve insan daha çok yemek ister. İşte bu duyguya kapılmamak için yapılması gereken şey çok basit; bilinçli beslenme ve porsiyon kontrolünü öğrenirseniz kötü gıda yoktur.

19
4) Gıdaya erişim sorunu: Sağlıklı gıdaların kolay ulaşılabilir olmaması ve fast food'a kıyasla daha pahalı olması.

20
5) Eğitim eksikliği: İyi gıda için doğru alışveriş ve yemek pişirme tekniklerinin bilinmemesi diyetlerin hızlıca sonlanmasına neden olur.

21
6) Ülkelerin beslenme politikaları: Ülkelerin sağlıklı ve bilinçli beslenmeye yönelik yatırımlarının yetersizliği ve teşviklerin azlığı motivasyonu düşürür. Ücretsiz gidilecek derneklerin yetersiz olması buna örnektir.

22
6) Sağlıklı yemenin önemine dair bilgi noksanlığı: Kulaktan dolma ve gerçekliği olmayan bilgiler hem sağlıklı beslenmeye hem de diyete olan inancı azaltır.

23
8) Etiketleri okuyun: Etiket okuma alışkanlık haline getirilmediği için doğru porsiyonların karşılığı olan kaloriler bilinmiyor. Bu da diyetlerin başarısız olmasına yol açıyor.

24
9) Çevresel faktörler de engelliyor: Büyüyen porsiyonlar, doğru yeme miktarı algısını değiştirdikçe insanlar daha çok yiyor. Diyette yenen miktarlar azmış gibi geliyor ve uyum sağlanamıyor. Öte yandan albenili paketlenmiş gıdalar, açken alışverişe çıkmak da diyet yapanları tuzağa düşürebilir. Aynı şekilde reklamlar da diyetleri sonlandıran en büyük engeller arasında yer alır.

25
10- Değişime direnmeyin: En büyük engellerden biri de değişimi, alışkanlık haline getirememektir. Bunun için işe kendinizi hazırlamakla başlayın ve şu adımları uygulayın: a) Sebebiniz güçlü ve kendinize özel olsun, başkaları öyle olması gerektiğini söylüyor diye yapmayın, başarıya odaklanın.

26
b) Önünüzdeki engelleri önceden belirleyip, hazırlıklı olun. c) Doğru ve uzun vadeli hedefler koyun. d) Çevreden destek alın. e) Gelişimin kaydını tutun, besin günlüğünüz ve evinizde diyet köşeniz olsun. f) Spor yapın, bedeninizi ve ruhunuzu doyurun.

YORUMLAR
500

Son Dakika Yeni En Doğal Mucize: Yabani İğde - Son Dakika


Advertisement