Yeni Focus Türünün En Akıllısı - Son Dakika

Yeni Focus Türünün En Akıllısı

18.02.2012 12:09

1
Sürüş dinamikleri, konfor ve güvenlik özellikleri ile yenilenen her kasasında daha da iyi olan Ford Focus'un 3. nesil modelini Esad Sivri HABERLER.COM okurları için test etti.
2
Bazı otomobiller yenilenen jenerasyonlarında ara ara hayal kırıklıkları yaşatırken bazıları ise çıtayı hep bir üst basamağa taşırlar. Teknolojik yenilikleri ile farklılaşan Yeni Ford Focus, acaba başka hangi yenilikleri kullanıcılarına vaat ediyor?

3
1999'dan beri yollarda olan Ford Focus, sınıfının en iyi yol tutan aracı olarak adından çokça bahsettirmişti. Ford'un yeni C segmenti platformunun üzerine geliştirilmiş Yeni Focus'u rakiplerinden ayıran en büyük özelliği getirdiği teknolojik özellikleri diyebiliriz. Yeni Focus ile tanıtılan bu yeni teknolojik özellikler aslında daha önce başka markalar tarafından kullanılmaya başlandı ama kendisini en iyi anlatan Focus oldu ve yarışta aradaki farkı kapattı.

4
Zengin donanım paketleri, aracın fiyatını selefine göre ciddi olarak arttırsa da sahip olduğu teknoloji ve vaat ettikleri ile yine “çok tercih edilen bir otomobil” olacağı izlenimini bizde uyandırdı.
5
“Dinamik tork kontrolü” sayesinde keskin virajlarda daha iyi bir yol tutuşu sunan yeni Focus, “Otomatik park sistemi” ile kendi kendine park edebiliyor. Yeni Focus'da 30 km/s altındaki hızlarda, takip mesafesi kızılötesi lazer teknolojisi sayesinde sürekli izleniyor ve mesafe azaldığında sistem kendini hazırlıyor. Ani duruşlarda Yeni Focus otomatik olarak frene basıyor. “Aktif şehir içi güvenlik sistemi” adı verilen bu sistem sayesinde düşük hızlarda “çarpışma riski” ortadan kalkmış oluyor.

6
Yeni Focus “Kör nokta uyarı sistemi" ile yan şeritte başka araç olup olmadığını görmekte. Trafikteki dalgın sürücüler için de“Şerit takip sistemi” sayesinde şeridinden ayrılanları uyarıyor, hatta şeritte kalmalarını sağlıyor. “Trafik işaretleri okuma sistemi” sayesinde de yol kenarındaki trafik levhalarının gözden kaçmasını engellemekte.
7
Yeni Focus'da ESP'ye ilave olarak, araç virajı alırken motor torkunun ön tekerlekler arasında dağılımını dengeliyor ve bu sayede daha iyi yol tutuşu sağlıyor. Virajlarda önden dışarı kayma eğilimini azaltan Dinamik Tork Kontrolü sayesinde en zorlu virajlarda bile kendinizi güvende hissediyorsunuz.

8
Yeni Focus'un güvenliğe verdiği önemi; ABS, EBD, sürücü, yolcu ön ve yan hava  yastıkları gibi güvenlik ekipmanlarına ilave olarak artık ESP ve Dinamik Tork Kontrolü gibi güvenlik sistemlerinin standart olarak sunulmasından anlayabiliriz.
9
Yeni Focus'ta selefine benzeyen far yapısında Led'ler sayesinde daha güçlü bir aydınlatma sağlanırken sis farları ile çok hoş bir uyum sağlanmış. Özellikle tampon altı spoiler, aracın sportif ruhunu pekiştirmekte. Geniş ve parçalı havalandırma ızgarası, “güçlü ve spor bir hava” katmış. Ancak marka logosu ile kaput arasındaki boşluk sanki kaput açıkmış hissini uyandırıyor maalesef bu durum ön görünümdeki güzelliğe gölge düşürüyor.
10
Kaput üstündeki öne doğru derinleşen rüzgar çizgileri keskin hatlı spoiler ile ve çekik farlar ile güzel bir uyum yakalamış. Far yıkama noktaları ve tamponun yan kısmında bulunan “park sensör gözleri” araçtaki teknolojik gelişmelerin şimdiden habercisi. Bu sensörler hem güvenli sürüşte hem de park esnasında görev yapmakta.
11
Yeni Focus'ta selefine benzeyen far yapısında Led'ler sayesinde daha güçlü bir aydınlatma sağlanırken sis farları ile çok hoş bir uyum sağlanmış. Özellikle tampon altı spoiler, aracın sportif ruhunu pekiştirmekte. Geniş ve parçalı havalandırma ızgarası, “güçlü ve spor bir hava” katmış. Ancak marka logosu ile kaput arasındaki boşluk sanki kaput açıkmış hissini uyandırıyor maalesef bu durum ön görünümdeki güzelliğe gölge düşürüyor.
12
Kaput üstündeki öne doğru derinleşen rüzgar çizgileri keskin hatlı spoiler ile ve çekik farlar ile güzel bir uyum yakalamış. Far yıkama noktaları ve tamponun yan kısmında bulunan “park sensör gözleri” araçtaki teknolojik gelişmelerin şimdiden habercisi. Bu sensörler hem güvenli sürüşte hem de park esnasında görev yapmakta.

13
Focus'a yandan baktığınızda arkaya doğru uzanan bagaj kısmı ve arka kelebek camları sayesinde araç hatchback bir otomobilden öte sanki station wagon bir araçmış gibi görünmekte. Pencere altındaki krom çıtalar, gövde rengi kapı kolları ve dikiz aynalarındaki sinyaller Yeni Focus'un yan kısmını çok zarif bir hale getirmiş.
14
16”lik çok parçalı sportif çelik jantlar yine çok başarılı. Aracın yan kısmını hareketlendiren omuz çizgileri ön çamurluktan başlayarak kapı kollarını kat ederek öne doğru taşan stop grubunda son buluyor.
15
Focus'un arka kısmı bana kardeşi Fiesta'yı hatırlattı. Ama Fiesta'dan daha güçlü, daha ağır ve daha modern diyebiliriz. Özellikle arka stop grubu öne doğru uzanan uçuk tasarımı ile çok iddialı olmuş. Daralan arka camı ve camın üst kısmındaki spoiler sportif ruhu pekiştirmekte. Yeni Focus'da tercih edilen spor ekzoz, Tuning severlerin de hoşuna gidecek.
16
Yeni Focus'da kabin içine adımınızı attığınızda sanki uzay çağının kapılarını aralar gibisiniz. Işıklar, düğmeler, ekranlar, rakamlar adeta başınız dönüyor. Ancak bu teknolojik bolluk ferah bir iç mekandan fedakarlık edilmesine neden olmuş. Aracı kullanacaklara tavsiyemiz, start&stop tuşuna basıp yola çıkmadan önce kokpitte yer alan baş döndürücü butonların ne işe yaradığını öğrenip yola öyle çıkmalarıdır.
17
Yeni Focus'da selefinden ve Ford'un diğer modellerinden aşina olduğumuz direksiyon, elektrik desteği ile oldukça rahat bir karaktere bürünmüş. Ayrıca üzerindeki ekstra özellikleri ile modern bir görünüme kavuşmuş. Direksiyon üzerinde sağ alt kısımda ses kumandası yer alırken, sol alt tarafta ise hız sabitleme butonları bulunmakta. Üzerindeki butonlardan ise orta bölümdeki ve gösterge panelindeki yol bilgisayarlarını kumanda etmekte.
18
Farları ve sis lambalarını açma butonları direksiyonun sol alt kısmında selefine göre daha modern ve işlevsel olarak konumlandırılmış. Kromaj kaplı kapı kolları aynı zamanda farklı renklerdeki led ışıkları ile aydınlatılması ile çok güzel bir görünüm sunmakta. Led ışıklandırmalar aracın tepe bölgesinde, pedal kısmında ve orta bölümdeki bardaklık bölümünde yine farklı renk seçenekleri ile yer almakta. Bu ışıklandırmalar Focus ile gece yolculuklarınızda inanılmaz bir keyif veriyor.
19
Sürücü ve yolcu koltuğunun ortasında konumlandırılan dirseklik çok başarılı aynı zamanda dirsekliğin içini torpido gibi kullanabiliyorsunuz. Bu torpidonun içinden USP bağlantısı yapılabiliyor. Dirsekliğin hemen önündeki bardaklık led ışıklarla güzelleştirilmiş. Oldukça şık ve kullanışlı olan el freninin hemen arkasında koltuk ısıtma ayar düğmeleri yer almakta. Ancak araç içinde oldukça değerli bir yer olan bu orta bölümde çakmaklığın konumlandırılması çok gereksiz olmuş.
20
Yeni Focus'un göğsünde kullanılan plastiğin ve koltuklarında kullanılan kumaşın kalitesi gözlerden kaçmazken, ön koltuklardaki yan yastıklar sayesinde adeta kendinizi koltuğa gömülmüş hissediyorsunuz. Vites topuzu oldukça şık ve geçişleri sorunsuz. Yeni Focus'un digital olan dual kliması başarılı. Klimanın hemen altında, ön ve arka cam rezidans kumandaları ve otomatik park gibi özelliklerin butonları yer almakta.
21
Ses sitemi büyük butonlar ile orta bölüme adeta yayılmış. Fiesta'dan hatırladığımız bu ses siteminin yerine Mondeo'da ki Sony ses sitemi kullanılsaydı daha iyi olurdu. Kullanım açısından oldukça rahat ama “bu kadar çok yer kaplamasına gerek var mıydı” diye düşünmüyor değilim. Ses siteminin hemen üstündeki LCD ekrandan yol bilgisayarına ulaşabiliyorsunuz. Bu ekran aynı zamanda ses siteminin de ekranı olarak görev yapmakta.
22
Gösterge paneli ışıkları ve rakamların ferah konumlandırılması sayesinde gözümüz yorulmadan rahatlıkla bilgileri okuyabiliyoruz. Yine orta bölümdeki küçük ekrandan gittiğimiz yolu, mevcut yakıt ile gidebileceğimiz mesafeyi ve anlık yakıt tüketimimizi görebiliyoruz.
23
Kabin içi oldukça sessiz olan Yeni Focus'da arka koltuklardaki diz mesafesi bir hatchback otomobile göre oldukça başarılı.
24
Yeni Focus'un bagajı ise maalesef tam bir hayal kırıklığı. O kadar geniş iç mekana rağmen 316 lt bagaj hacmi, Focus'un bence en zayıf noktası.
25
HABERLER.COM için test ettiğimiz aracımızın kalbinde 1.6 L Ecoboost 180 PS'lik benzinli motor görev yapmakta. 5.700d/d 180 hp güç üretirken, 5.000 d/d ‘da 240 Nm tork üretmekte. 55 lt yakıt alan Yeni Focus, 1.333 kg olan ağırlığıyla şehir içinde 100 km'de 7.7 lt yakıt tüketirken bu oran şehir dışında 5.0 lt olmakta. 6 kademeli şanzıman motor ile çok uyumlu bir karakter sergiliyor.

26
Yeni Focus'un 0'dan 100 km hıza sadece 8.0 sn'de çıkması ne kadar güçlü bir motora sahip olduğunu göstermekte. Yeni Focus'lar içinde en hızlısı olma özelliğine sahip olan test aracımız fabrika verilerine göre 224 km hıza ulaşabilmekte.

27
Uzunluğu 4.358 mm olan yeni Focus'un genişliği 1.484 mm olmakta.
28
Test aracımızda bulunan start-stop özelliği sayesinden uzun kırmızı ışık beklemelerinizde araç kendi kendine stop ederek bekleme konumuna geçiyor. Hareket etmek için debriyaja bastığınızda otomatik olarak çalışıyor. Yalnız Yeni Focus'da bu özelliğin gerektiğinde iptal edilemiyor oluşu bazen can sıkıcı olabiliyor.

29
Yeni Focus'da görevinin hakkını veren bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler yoldan gelen darbeleri başarılı bir şekilde absorbe etmekte. İç mekan sessizliği önemli ölçüde iyileştirilen Yeni Focus'da bu sayede konfor çıtası önemli ölçüde yukarı taşınmış.
30
Yeni Focus'da başarılı olan yol tutuşun sırrı; Viraj çıkışlarında gaza yüklenildiğinde içeride kalan tekerleğe fren yapan sistem, hem bu tekerleğin patinaja düşmesini engelliyor hem de buraya iletilen torkun kesilerek viraj dışında kalan ve yola daha iyi tutunabilen bu tekerleğe iletilmesini sağlıyor.
31
Yeni Ford Focus, EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız alarak ne kadar güvenli bir araç olduğunu kanıtladı. Önden çarpışma testlerinde oldukça başarılı olan Yeni Focus'da mankenlerin göğüs, uyluk ve diz bölgesi gayet iyi korundu. Sadece sürücünün bir ayağı biraz daha fazla darbe aldı. Farklı boydaki mankenler ve farklı oturma pozisyonlarında yapılan  testlerde de Ford aynı başarıyı gösterdi.

32
Yeni Focus'ta Trend, Style ve Titanium olmak üzere üç ayrı donanım seviyesi bulunuyor. Trend donanım seviyesinde, otomatik ön ve arka camlar, klima, ABS, yakıt ekonomisi sağlayan aktif ön ızgara; Style donanım seviyesinde hız kontrol sistemi ve hız sınırlayıcı, otomatik kararan arka camlar, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, Bluetooth ve Türkçe sesli kontrol sistemi ve alaşım jantlar mevcut.
33
Style donanım seviyesinde isteğe bağlı olarak sunulan Style Plus paketinde ise; otomatik park sistemi, dinamik tork kontrolü, aktif şehir içi güvenlik sistemi, ESP, perde hava yastıkları ve katlanan aynalar bulunuyor.
34
Üst donanım seviyesi olan Titanium donanım seviyesinde, Style donanım seviyesine ek olarak anahtarsız çalıştırma, otomatik klima, ESP, dinamik tork kontrolü, yokuş kalkış desteği, perde hava yastıkları, aktif şehir içi güvenlik sistemi standart olarak sunulan özellikler arasında.
35
HABERLER.COM için test konuğumuz olan Titanium donanım seviyesindeki aracımızda, Style donanım seviyesine ek olarak anahtarsız çalıştırma, otomatik klima, ESP, dinamik tork kontrolü, yokuş kalkış desteği, perde hava yastıkları, aktif şehir içi güvenlik sistemi ve kendi kendine park etme özellikleri yer almakta.
36
C sınıfı araçlarda ileri teknolojinin sağladığı güvenlik ve konfora yeni bir boyut kazandıran Yeni Focus, 2012 model yılıyla birlikte devreye alınan Comfort serisi ile rekabetçi fiyatlarla satışa sunuldu.
37
Trend, Style ve Titanium serilerine ilave olarak giriş seviyesi niteliği taşıyan Comfort serisinde ABS, Elektronik Fren Gücü Dağılımı (EBD), akıllı şarj sistemi, elektrikli ön camlar, derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon, sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, Ford Kolay Yakıt Sistemi gibi donanımlar standart olarak yer alıyor.

38
3 Opak 9 metalik rengi bulunan Yeni Focus, 1.6 lt Trend versiyonunda 46.000 liradan başlayan fiyatlarla satılırken, 1.6 lt Style versiyonunda 48.910 liradan başlayan fiyatlar ile satılmakta. Haberler.com için test ettiğimiz aracımız Ford Focus 1.6 EcoBoost 180 PS Titanium + Titanium X Paket + Otomatik Park Sistemi: 66.275 tl lik fiyat ile satılmakta.

Son Dakika Yeni Focus Türünün En Akıllısı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden