Yeni Zelanda'da Sahile Vuran Balinalar Ölüyorlar - Son Dakika

Yeni Zelanda'da Sahile Vuran Balinalar Ölüyorlar

22.09.2010 11:05

1
Yeni Zelanda'da sahile vuran 58 balina öldü. Kurtarma ekipleri ve gönüllüler karaya vuran diğer 15 balinayı denize döndürmek için seferber oldu. Balinaların göç mevsimi olan yaz aylarında artış gösteren vakaların nedeni ise hala kesin olarak bilinmiyor.
2
Jonah Projesi adlı balina yardım örgütü başkanı Kimberly Muncaster, 15 kara balinanın Yeni Zelanda'nın ıssız kuzey sahiline vurduğu bilgisinin alınması üzerine bölgeye gittiklerini ve burada daha önce sahile vurarak öldükleri belirlenen 58 balina bulduklarını söyledi.
3
Balinaların sahile akşam saatlerinde vurduğunun sanıldığını belirten Yeni Zelanda Hayvanları Koruma Dairesi Başkanlığı'na bağlı toplum ilişkileri programı yöneticisi Carolyn Smith, bu nedenle balinaların kurtarılamadığını ifade etti.
4
Uzak Kuzey Balina Kurtarma örgütüne bağlı eğitimli gönüllülerin Yeni Zelanda Hayvanları Koruma Dairesi Başkanlığıyla birlikte hayatta kalan 15 balinayı yüzdürmeye çalıştıklarını belirten Smith, ağırlığı 1500 kilogramı bulan balinalardan her biri için 5 kişinin çalıştığını söyledi
5
Smith, Yeni Zelanda'ya bağlı Kuzey Adası'nın Kaitaia kasabasında etkili olan şiddetli yağış ile rüzgarın, balinaların derilerinin kuruyarak ölmesine engel olduğunu, ancak kurtarma gönüllülerinin işini zorlaştırdığını belirtti.
6
Hayatta kalan balinaların durumlarının buna rağmen “oldukça kötü" olduğu ifade edildi.

YORUMLAR
500

Son Dakika Yeni Zelanda'da Sahile Vuran Balinalar Ölüyorlar - Son Dakika


Advertisement